1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Контролер кај Автобус

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Steff_Maja, 9 Декември 2010.

 1. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,140
  1,685
  30 Мај 2010
  Можеби на прв план и не личи ова прашање за тука, ама го поставувам бидејќи мислам дека некако се програмира преку компјутер па можеби некој знае да ми каже некоја информација околу ова.

  Значи се работи за еден уред во автобус. Мислам дека може да се каже дека е контролер. Има функција да ја пишува релацијата на екраните на автобусот и бројка на линијата. Види слика.

  [​IMG]

  Барав за моделот BROSE ZB 100 по Google, ама не најдов ништо корисно. Ги разгледував неговите копчиња, ама немаше некое мени туку само веќе внесени имиња на релации и можеше само да се избере едно од тие веќе ставени. Еве слика од него.

  [​IMG]

  Барав да видам како да внесам нова информација, ама не најдов. Потоа го видов следниот кабел.

  [​IMG]

  Ми заличи на некој податочен кабел па помислив дека преку него се програмира т.е. се внесуваат информациите.

  Ако некој знае да ми каже преку што се програмира и на што се приклучува. Дали на компјутер или нешто друго ?
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  колку што може да видам од око и во пракса (преку ден додека се возам) ова не се ЛЕД панели т.е. не се програмираат за да прикажуваат текст. Вака од слики ништо неможам да ти кажам, би требало да го отвориш уредот за да може да видам што има внатре па да ти помогнам повеќе.
   
 3. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,140
  1,685
  30 Мај 2010
  Хмм, ај ќе се обидам ако можам да го отворам. И ако го отворам ќе можам само тука од напред на тие штрафчиња. (Шансите ми се мали бидејќи сепак не е мој автобус :p)
  А и плус на сето тоа, само еден краток спој е доволен и автобусот ќе биде блокиран следни 2-3 часа што не смеам да го дозволам.
  А таков конектор имаш видено некаде ?
   
 4. Strumjan

  Strumjan
  Intern

  85
  3
  2 oктомври 2008
  Машко
  И јас го прашав чичко Гугле и види што вели:
  Овој текст е подетално околу програмирањето мислам
  http://www.infobus.com.pl/blog.php?id=229
  а овој е производителот или еден од дилерите
  http://www.mromir.pl/index.php?page=sterowniki
  Не го мачев да ми даде превод, ти го препуштам тебе :)
   
 5. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,140
  1,685
  30 Мај 2010
  Изгледа и јас сум зборувал веќе со него, ама не ми помогнал :D :p
  Баш за внесување на податоци нема, а се друго што пишува не ми е потребно.
   
 6. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Сепак мислам дека ова чудо не е за пишување по знакот и дека воопшто знакот тој не е ЛЕД панел ... но може да сум грешка :)
   
 7. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,140
  1,685
  30 Мај 2010
  Znavi uredot e sigurno za toa. Koga e isklucen nema nisto na ekranite, se vklucuva i gi ima napisano relaciite, ama tie Germanski :D
  Vo tie tekstovi sto gi ima staveno Strumjan pisuva deka se Led i ima malku objasneto kako rabotat. Ima i preku sto komuniciraat i spomnuvaat nekoj softver, no nema navedeno ime.
  Kako sto kazav prethodno ke vidam dali ke mozam da go rasturam bidejki i najmala greska ja isklucuva glavnata sklopka na avtobusot i toj e nepodvizen sledni 2 ipol casa (cel e elektronika).
   
Слични теми
 1. username
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  8,510
 2. NERD.
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  694
 3. JackDaniels
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,671
 4. Phenomen
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,064
 5. Кристијан
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  743
Вчитување...

Сподели

Вчитување...