Контактирање на компанија

sstefan

Intern
10 декември 2007
73
0
Me interesira kako pravilno da se postapi koga se kontaktira kompanija na koja i se nudi proizvod/ideja a istata da ne go okarakterizira kontaktot kako SPAM .
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Абе и јас отворив таква тема.

Да не се работи за marketingpalenzo.com.mk

И мене ме спамираат и тоа на две или три емаил адреси. А не ми текнува да сум се пријавил на нивниот сајт.

Планирав една тужба за спам, ама све немам време. Ај ќе се распитам (жена ми е правник), па ќе пренесем детали.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
sojic, ти не си го баш разбрал прашањето :) sstefan не е спамиран, туку сака да спамира учтиво :D

@sstefan - немам некое искуство, али еве по некоја моја логика - анализирај ја добро компанијата прво и одреди дали стварно би била заинтересирана за твојот производ/идеја. Ако е, напиши учтив email, правописно исправен без смајли и слични работи, и би требало да имаш добри шанси. И многу јасно, пази на вистинскиот email да пратиш, а не на некој кој шо не би бил заинтересиран да го чита, као некој директор на пример :)
 

sstefan

Intern
10 декември 2007
73
0
nema uctiv i neuctiv SPAM . ako mi e celta da spamiram nema da mi treba sablon na odnesuvanje kon druga kompanija tuku 2-3 programa i samite ke si ja vrsat rabotata .
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Sorry. На брзина го прочитав постот. Моја грешка.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,434
2,367
www.iwmnetwork.com
Me interesira kako pravilno da se postapi koga se kontaktira kompanija na koja i se nudi proizvod/ideja a istata da ne go okarakterizira kontaktot kako SPAM .

Зависно од твојот продукт, услуга или идеја како што велиш треба да ги таргетираш компаниите внимателно, а и ако си во ИТ индустрија нема што да праќаш понуда на некого од да кажеме месна индустрија... значи не забегувај од твојата индустрија и гледај сегментирај ја на оние кои стварно ке се заинтересирани и дека тоа што го нудиш е од интерест на компанијата.

За една компанија да не карактеризира е-маил како СПАМ мои совети би биле:
- обрати им се лично (добро би било со име на вработен или ако не знаеш стави го името на компанијата) на почеток на е-маилот или во насловот
- не испраќај масовен е-маил во никој случај (или ако мораш да испратиш користи BCC - Blind Carbon Copy)
- доколку да кажеме на сајтот на компанијата се објавени 5 е-маил ([email protected], [email protected]....) не ја испраќај понудата на сите 5, туку на најсоодветниот според тебе
- многу фирми имаат веб сајтови каде има електронски форми за контакт, искористи ги нив наместо да праќаш од твојот е-маил. Кога ке видат дека е од нивниот сајт, нема во никој случај да го карактеризираат како СПАМ.
- испрати е-маил и јави им се телефонски после тоа ко follow-up
- избегнувај атачменти зашто многу луѓе од оние кои не се разбираат баш од ИТ се скептични со отварање на е-маил атачменти на работа, наместо .doc атачмент, напиши ја понудата во е-маилот
- ако се работи за компанија во Македонија, испрати понуда по факс... голем број од компаниите се научени на тој начин на работа и практикуваат факс над е-маил

Доста е сега за сега.. :)
 

sstefan

Intern
10 декември 2007
73
0
доста опширно и може многу да помогне . фала батка и поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,045
Мислења
870,720
Членови
30,376
Најнов член
7ea734
На врв Дно