• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Консултација за правилен 5.1 звук

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
141
71
Куманово
Би сакал да споделам и да се консултирам дали правило го користам сетапот за аудио-видео.

Најчесто гледам филмови преку компјутер или лаптоп со превземани фајлови од YTS.
Видео резолуцијата превземам според телевизор на кој ќе гледам, но заради аудио форматот, секогаш превземам bluray rip. (од приложената слика се гледа дека е 6 channel audio)

1612167459656.png

Како што кажав компјутерот/лаптопот како source е поврзан со телевизорот (во овој случај постар модел Panasonic TXL42U3E) преку HDMI кабел и означено за аудио проток преку него.
Од телевизорот со optical toslink кабел носам кон звучниците Logitech Z906. Конфигурации на телевизорот за Optical out се минимални и сите на auto.

Прашањето е: звучниците кога се активирани во ефект 3D Surround прават ефект на 5.1, но сијаличката за decode не свети, што значи дека не го препознава сигналот правилно ?
Ако е така, размислував да ја земам екстeрнава звучна и да ја поврзам на лаптопот при што би назначил аудио да оди преку неа, па од неа преку toslink во Logitech, за да го избегнам телевизорот.
Прашувам бидејќи не сум сигурен, а не ми се даваат 60е за звучна која што ако не работи ова, нема да има никаква примена за друго нешто.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
665
780
Скопје
Преку оптика сараунд можеш да добиеш само со долби или дтс. Провери дали имаш варијанта на плеерот преку хдмито да пушта еден од тие формати во опциите за аудио кодеци.Или евентуално ац3 да инсталираш декодер(ац3 филтер се вика ако го бараш по гугл), јас со тоа на времето се играв, али малку низ магла се сеќавам. Ако телевизорот не го чепка сигналот и продужи по ланецот како дигитален, би требало да ти работи така. Вреди да пробаш во секој случај.

Можда некој ќе ти улета со потазе искуство, од мене толку :)

Едит:Иначе да, ако мораш да активираш 3д, значи не го познава како 5.1 сигналот и самите звучки со нивното дсп симулираат

Едит2: А можеш и да сликнеш и да постираш тука што опции има на оптикал аут телевизорот.
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
5.1 AAC е глупост, затоа што не е поддржан од хардверски декодери, ниту е дел од некој стандард за емитување или дистрибуција. Затоа и не добиваш 5.1, туку само стерео на кој дсп-то му ги додава екстра каналите.
Симни филм со Dolby Digital (AC-3) или DTS и подеси по менијата телевизорот да го пренесува звукот без интервенции.

Или доколку звучната на компјутерот поддржува сараунд, поврзи ги компјутерот и звучниците директно со три TRSS кабли. Така декодирањето ќе го прави компјутерот и кон звучниците ќе испрати шест поедниечни канали наместо мултиплекс.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
141
71
Куманово
Преку оптика сараунд можеш да добиеш само со долби или дтс. Провери дали имаш варијанта на плеерот преку хдмито да пушта еден од тие формати во опциите за аудио кодеци.Или евентуално ац3 да инсталираш декодер(ац3 филтер се вика ако го бараш по гугл), јас со тоа на времето се играв, али малку низ магла се сеќавам. Ако телевизорот не го чепка сигналот и продужи по ланецот како дигитален, би требало да ти работи така. Вреди да пробаш во секој случај.

Можда некој ќе ти улета со потазе искуство, од мене толку :)

Едит:Иначе да, ако мораш да активираш 3д, значи не го познава како 5.1 сигналот и самите звучки со нивното дсп симулираат

Едит2: А можеш и да сликнеш и да постираш тука што опции има на оптикал аут телевизорот.
Проверив во аудио кодек на K-Lite media player classic и ги штиклирав сите формати во Bitstreaming.
Screenshot_38.jpg

Во output speaker configuration сменив 5.1.

Screenshot_1.jpg

Во статус се промени приказот на сите звучници.

Screenshot_2.jpg

Симнав друг филм со AC3 аудио.

Screenshot_3.jpg

Телевизорот кога е на HDMI мод ги има само овие:
Surround: Off/V-Active - прави некои ефекти на телевизорот звучниците, нема разлика преку оптика,
HDMI2 Input: Digital/Analoguе - ако е аналог, нема звук.
IMG_1059.jpg
IMG_1060.jpg

Резултат - ништо.

5.1 AAC е глупост, затоа што не е поддржан од хардверски декодери, ниту е дел од некој стандард за емитување или дистрибуција. Затоа и не добиваш 5.1, туку само стерео на кој дсп-то му ги додава екстра каналите.
Симни филм со Dolby Digital (AC-3) или DTS и подеси по менијата телевизорот да го пренесува звукот без интервенции.

Или доколку звучната на компјутерот поддржува сараунд, поврзи ги компјутерот и звучниците директно со три TRSS кабли. Така декодирањето ќе го прави компјутерот и кон звучниците ќе испрати шест поедниечни канали наместо мултиплекс.
Симнав друг филм, а сетинзи на телевизор сиромашно :)
Во момент тестирам само со лаптоп, така и гледам 80%.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
141
71
Куманово
Дополнително инфо, најдов само еден ТВ канал со Dolby Digital аудио формат кој што звучниците веднаш го детектираа и се активираше decode. Очигледно патот води накај екстерна звучна и директ од source во звучници, а не преку ТВ.
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
63
49
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Јас барав некое решение за мене за поврзување на тв со постар home theater(кој нема ни оптички влез), едни во reviews велат ок, други викаат се расипува брзо, крчи звук, па уште се мислам.

Кај тебе можеби ова е решението, но сепак на ризик, читај што велат тие што купиле, функционира или не.
Најдобро контактирај го продавачот на чат, и објасни што точно ти треба.

Или пак ова да видиш.
Поврзеш од лаптоп хдми кабел во тој уред, добиеш оптички излез за 5.1 звук за z906, и хдми за во тв да добиеш слика.
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
Дополнително инфо, најдов само еден ТВ канал со Dolby Digital аудио формат кој што звучниците веднаш го детектираа и се активираше decode. Очигледно патот води накај екстерна звучна и директ од source во звучници, а не преку ТВ.
Ако ја купуваш звучната само за тоа, подобро за истите пари земи некој соодветен андроид бокс и ич да не те боли глава.
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
63
49
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Се надевам не пречи да ја искористам темава.

Ми треба малку помош околу поврзување 5.1 со оваа плоча Gigabyte B450M‐H
zvucna.png zvucna2.png
Вклучени се 3х3,5мм кабли во зелен/розов/плав порт позади.
Воопшто не дава да избереш rear, само тие како на сликата.
Side звучници немам, имам само 5.1 home theater.

Дали треба некој апдејт на драјвери, пишуваше 6.0.8703.1, симнав и ставив и најнови, исто.

Дали треба нешто комбинација со предните приклучоци, но секаде ги дава истите за избор, никаде нема rear.

Ако некој има ваква плоча, да ми објасни како треба.
Дали во плаво се вклучуваат задни сараунд, или тоа е само за странични.
Плочава вели дека може и 7.1, комбинирајќи го веројатно и зелениот приклучок напред.

На старата gigabyte плоча си имав посебно означени и за front, rear, center/sub, посебно за mic/line in, таму се беше ок.

Покажува rear кога ќе штиклираш mute rear output device. Но не дава да избереш ништо освен стерео.
Баш чудно и нејасно. Напред немам ништо вклучено сега.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
141
71
Куманово
Dali vo sound vo control panel na televizorot pod supported formats gi dava site kanali kako mozhen output? Mojot televizor ima optika, no ima samo stereo izlaz. Gledav nekade i vo spesifikacii na televizorot moj, beshe kako taka i objaven, samo 2.0.
Вака прикажува само 2 канали.

Screenshot_3.jpg

Побарав инфо за телевизорот и изгледа е точно тоа. Преку HDMI input може да прима само stereo.

Screenshot_2.jpg

За оптика нема лимит од телевизорот што го потврдив со едниот канал од кабловска кој што има Dolby Digital аудио.

Screenshot_1.jpg

Јас барав некое решение за мене за поврзување на тв со постар home theater(кој нема ни оптички влез), едни во reviews велат ок, други викаат се расипува брзо, крчи звук, па уште се мислам.

Кај тебе можеби ова е решението, но сепак на ризик, читај што велат тие што купиле, функционира или не.
Најдобро контактирај го продавачот на чат, и објасни што точно ти треба.

Или пак ова да видиш.
Поврзеш од лаптоп хдми кабел во тој уред, добиеш оптички излез за 5.1 звук за z906, и хдми за во тв да добиеш слика.
Не знаев дека постојат вакви екстрактори. Ова е всушност тоа што може да заврши работа.
Барав кај нас, има во Логинг од неверојатна цена 2700. Ќе проверам и во Електроелемент, некако на google search дава инфо дека има таму, ама линкува кон нивен добавувач. Ако нема таму, ќе си нарачам од Ali за 15$.

Ако ја купуваш звучната само за тоа, подобро за истите пари земи некој соодветен андроид бокс и ич да не те боли глава.
Купував 3 различни бокса и со ниту еден не се научив да работам со нив. Некако не ми одат по кеф.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,174
Воопшто не дава да избереш rear, само тие како на сликата.
Side звучници немам, имам само 5.1 home theater.
Не знам дали те разбрав добро, но од сликите се гледа дека имаш избор за два предни, центар и вуфер и два странично (задни), што вкупно прави 5.1.
Така и ти се одбрани, за синиот се страничните-задните, на зелениот предните лев и десен, на розевиот е централниот и вуферот.
Што е проблемот?
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
63
49
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Како што знам 5.1 е предни/среден/вуфер и 2 задни. Не ми дава да изберам задни, цело време странични.
Странични како знам се местат меѓу предни и задни(па во комбинација со 5,1, испаѓа 7.1), не знам дали исти ефект се постигнува со странични, дали ист ефект прават како задните.
Баш ме чуди зошто не дава да изберам задни кога само тие 3 се вклучени позади.
Ако штиклирам mute rear device output when front headphone pluged in. (иако не сум вклучил ништо напред)
Тогаш дава да се избере задни за плаво.
Но потоа speaker configuration никако не се менува во 5.1, како блокирано стои на стерео.
Вакво нешто не сум видел досега.
Сум имал порано gigabyte плоча со дуал кор амд, имаше 6 приклучоци позади, 3 за 5.1, плус еден за side, и уште два други. Се си беше ок таму.
Ако некој има ваква gigabyte плоча со само 3 излези позади, нека објасни со скриншот како успеал.
Пуштав John Wick 3 со 5.1, ама задниве(странични според realtek audio console) се премногу тивки.
И ac3 filter кога ќе изберам, покажува дека при 5.1 функционираат странични наместо задни.
Ќе пробам после пак да видам што би бил проблемот.

Изгледа требало десен клик долу на звучникот па open sound settings - sound control panel - configure и тука подесиш 5.1 звук, сега мислам дека е ок.
Она realtek audio console некако не врши работа. Сега има 5,1 и си покажува дека се задни на плаво.
 
Последна промена:

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
147
303
Како што знам 5.1 е предни/среден/вуфер и 2 задни. Не ми дава да изберам задни, цело време странични.
Странични како знам се местат меѓу предни и задни(па во комбинација со 5,1, испаѓа 7.1), Сега има 5,1 и си покажува дека се задни на плаво.
Стандардот за 5.1 Surround има само еден пар „странични“ („средни“) звучници, кои можат да бидат поставени малку назад од слушателот, но задолжително на бочните ѕидови. Само стандардот 7.1 има вистински задни звучници, кои се местат на задниот ѕид.
Значи, од менито треба да избереш „странични“ звучници, а не „задни“. Колку што гледам од менијата за картичката, тоа тие е и единствената опција за избор, така што сè е во ред.
Ако „страничните “ звучници ти се премногу тивки, тоа би требало да се штелува некако. Домашните Surround рисивери што доаѓаат со микрофон можат да испраќаат сигнал на сите канали и така автоматски ги усогласуваат јачините на звукот. Не знам како е кај PC картичките.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
141
71
Куманово
Во меѓувреме додека да стигне конверторот, купив Gigabyte Brix компјутерче со SPDIF оптички излез и го добив тоа што сакам.
На аудио кодекот му ги штиклирав сите формати и на Logitech се активираше Decode функцијата.

Thank you all.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
141
71
Куманово
Дополнително инфо, вчера ми стигна екстракторот од Aliexpress, овој модел.
Го поврзав преку лаптоп, оптички Out во Logitech и го добив истиот момент што го барав. Значи вакво поврзување исто така функционира.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,097
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно