• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конфликт меѓу Законот за употреба на македонски јазик и ИТ терминологијата?

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Во Законот за употреба на македонски јазик не е земено во обзир ИТ општеството. Не е дефинирано рекламирањето на сајтовите кои се пишуваат на латиница, ниту пак е дефинирана терминологија која треба да се наоѓа во ИТ огласите или објавуваните текстови, која се уште неможе да се стандардизирa.

Казната која ќе се наплаќа од Септември, кога ќе започнат *засилените* инспекции, ќе изнесува до 3.000 евра.

Информирајте се повеќе тука: http://it.com.mk/index.php/Statii/Statii/Makedonski-ili-IT-jazik

Вашите мисли на овој проблем? Како може да се реши? Кој би бил задолжен за усвојување на официјална ИТ терминологија? Дали треба да ги прифатиме странските термини?
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
пола / пола

Некои работи можат да се преведат и да се користат во македонскиот говор, но да се бара 100 % замена на сите термини е нешто невозможно.
А во врска со домеините на кирилица, се додека http://vlada.mk/ е на нет со латинични букви (а не може поинаку ), никоја казна за латиничен домеин нема да помине пред суд.

Малце глупаво звучи барањето да се оди против Термините коишто се прифатени во цел свет, и да се бара нивна замена со наши, затоа мислам дека нема да се прифати.

Убаво е кажано..сеуште не е најдено решение за ИТ опшеството, ај гес вил вејт анд си.
Јас лично сум за прифаќање на термините коишто се користат глобално.

Нешто што ме изнервира во текстот

“..eве каков оглас ќе пратам во весник - Продавам сметач (компјутер не е на македонски) со двојадрен извршувач 2 гигахерци, МСП 2 гигабајти, монитор со екран на течни кристали,тврд диск 250, мек диск 3 и пол инчи, глушец, подлога за глушец, безжична мрежа на локално подрачје, Син заб, Уред за дискови на Сини зраци со светлосен потпис, со вграден Прозорец Виста со сервисен пакет 1, со над 10000 стилови на букви и најнови Возачи (drivers) за секој тврд уред. Посетете на њњњ...”

и сакав да прашам, зошто WWW секогаш се преведува со ЊЊЊ а не со реален превод или слично...ако е тука ставена буквата Њ за македонската кирилична поддршка тоа не значи дека и преводот ќе е така...на пример можеше тука да е Љ, па преводот за WWW ќе беше ЉЉЉ ? :ua:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Мислам дека претерано се изглупираа со ова.
Чим е така, сега и IT.com.mk треба да стане ИТ.цом.мк.
Ако они платат за таковв домен, тогаш ок, али ако ми дојде писмо, треба да се купиш нов домен до тогаш и тогаш...
:ua:
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Абе овоа е глупост. Се знае, цел век е така и така нека остане. А не сега кирилица или незнам што. Глупости
 

dejan_bt

Intern
9 декември 2007
35
0
Добар е овај закон за зачувување на македонскиот јазик но во IT секторот не може да помине ќе се направат големи компликации. Моја сугестија до оние што го пишувале законот е да покрај интернационализмите во IT секторот во заграда стои и објаснување (макар звучело глупаво пр. interface == дволичен) на македонски јазик така сите ќе бидат задоволени.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
пола / пола

Некои работи можат да се преведат и да се користат во македонскиот говор, но да се бара 100 % замена на сите термини е нешто невозможно.
А во врска со домеините на кирилица, се додека http://vlada.mk/ е на нет со латинични букви (а не може поинаку ), никоја казна за латиничен домеин нема да помине пред суд.

Малце глупаво звучи барањето да се оди против Термините коишто се прифатени во цел свет, и да се бара нивна замена со наши, затоа мислам дека нема да се прифати.

Убаво е кажано..сеуште не е најдено решение за ИТ опшеството, ај гес вил вејт анд си.
Јас лично сум за прифаќање на термините коишто се користат глобално.

Нешто што ме изнервира во текстот

“..eве каков оглас ќе пратам во весник - Продавам сметач (компјутер не е на македонски) со двојадрен извршувач 2 гигахерци, МСП 2 гигабајти, монитор со екран на течни кристали,тврд диск 250, мек диск 3 и пол инчи, глушец, подлога за глушец, безжична мрежа на локално подрачје, Син заб, Уред за дискови на Сини зраци со светлосен потпис, со вграден Прозорец Виста со сервисен пакет 1, со над 10000 стилови на букви и најнови Возачи (drivers) за секој тврд уред. Посетете на њњњ...”

и сакав да прашам, зошто WWW секогаш се преведува со ЊЊЊ а не со реален превод или слично...ако е тука ставена буквата Њ за македонската кирилична поддршка тоа не значи дека и преводот ќе е така...на пример можеше тука да е Љ, па преводот за WWW ќе беше ЉЉЉ ? :ua:
Ne moze pola pola...........100% treba da se prifati. Ne moze WWW da go prevedes SRM(World Wide Web ... Svetski Rasprostraneta Mreza - vo sloboden prevod) Taka bi doslo srm.it.kom.mk plus na kirilica bi bilo срм.ит.ком.мк :LOL::LOL::LOL:
Мислам дека претерано се изглупираа со ова.
Чим е така, сега и IT.com.mk треба да стане ИТ.цом.мк.
Ако они платат за таковв домен, тогаш ок, али ако ми дојде писмо, треба да се купиш нов домен до тогаш и тогаш...
:ua:
Ne se izglupira covekot nisto taka e ko sto kaza.........duri i beter od toa e:)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
треба да стане ИТ.цом.мк.
мислам дека е добро треба се да си се преведе
сепак си имаме македонски јазик и да си го негуваме:zbunet3:

а некои зборови немора буквално да се преведуваат
како на пример .com не мора да биде .цом туку подобро ке му е да е .ком
како што се чита:)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Откако се формира новата влада (а со тоа и новиот парламентарен состав) многу закони беа донесени без веза а со тоа и без аргументи. Овој закон не беше исклучок. Законите кој се носат се неаргументирани (се носат по итна постапка што не овозможува многу алаш вериш околу законот). На штулов во втор семестар имавме предмет Македонски јазик за специјални намени, тука преведувавме некои зборови и пробавме да дадеме соодветен превод. Наводно професорката после тоа ќе среди со некој лектор и тие (веројатно) ќе се официјализираат. Додека ги преведувавме тие зборови заклучивме дека голем број од нив не можат да се преведат (пр. BUS != Автобус). Така да мислам дека најдобро ќе биде оние мрзи од Институтот за македонски јазик да се зафатат за работа со цел што побрзо решавање на овој проблем. Во врска со "домејните" најдобро е тие да си останат на латиница како што се, замислете луѓето од западот дали ќе знаат како да пристапат до овие веб страници, и дали ќе знаат што значи името на таа страна.
како на пример .com не мора да биде .цом туку подобро ке му е да е .ком како што се чита
Читај како што пишуваш и пишувај како што читаш, тоа е правилото на Македонскиот литературен јазик дадено од Крсте Петков-Мисирков.

Едит: Се извинувам за политика што замешав.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Во врска со "домејните" најдобро е тие да си останат на латиница како што се, замислете луѓето од западот дали ќе знаат како да пристапат до овие веб страници, и дали ќе знаат што значи името на таа страна.
домаини некако не знам но не гледајте странци дали ке може да пристапат и дали ке знаат што значи
сепак кирилични домаини ке се само за нас и ке има македонска содржина така да и странци да успејат да влезат нема да разбираат ништо:)

тука мора и политика да се вмеша
а сепак мислам дека прво треба колку толку грубо да се преведат зборовите од страна на информатичките факултети бидејки не е само превод на зборот има и други работи
како и да не се изгуби неговото значење

(пр. BUS != Автобус).
:D
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Да, ајде не забегувајте. Мислам дека веќе почнува да се формира некоја терминологија која не е фанатичка, значи не се преведува се’ и ако некој сака да наметне нешто такво нема да успее. Јазикот не нешто што ќе го напишеш и сите мора да го исполнат туку се формира од тие што го употребуваат затоа не се секирајте дека ќе треба процесорот да го викаш извршувач.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
домаини некако не знам но не гледајте странци дали ке може да пристапат и дали ке знаат што значи
сепак кирилични домаини ке се само за нас и ке има македонска содржина така да и странци да успејат да влезат нема да разбираат ништо:)
:D
Која е поентата на WWW ако не е сајтот достапен за цел свет ?
Вака лесно е да се каже, но ако одат по овој пример сите држави во светот, НАС ќе ни бидат достапни само сајтовите со Англиска содржина ( затоа што го знаеме јазикот ) и никоја друга, а ако секој веб дизајнер правеше локализација на сајтовите, тие со англиска содржина ќе беа половина од сега.
Помисли само како ќе е, ако не знаеш англиски...освен 10тина портали и 10тина форуми на македонски, за што друго ќе го употребиш интернетот.

Во ред е да има секоја страна македонска и англиска, па и други верзии, но да одиш сам против светот :ua:

Неверојатно
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Нашето си е наше, во ред... да си го чуваме... но не вака.
Неприфаќање на глобалното, глобализацијата не води само назад.
 
17 февруари 2008
193
2
Некои зборови поготово од ИТ е неизводливо да се преведат од англиски на македонски.Не звучат убаво, нејасни се и добиваат сосема друго значење.:ua:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Некои зборови поготово од ИТ е неизводливо да се преведат од англиски на македонски.Не звучат убаво, нејасни се и добиваат сосема друго значење.:ua:
Ништо, ако прифатат, ќе си купам нов автобусот од 1гига :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Која е поентата на WWW ако не е сајтот достапен за цел свет ?....
не реков дека треба сите сајтови да се со кирилична адреса
но сепак има доста фирми и други друштва на која им е доболно да е во македонија т.е. даваат ускуги само во македонија
за тија е ок

и не мешај баби и жаби
Помисли само како ќе е, ако не знаеш англиски...освен 10тина портали и 10тина форуми на македонски, за што друго ќе го употребиш интернетот.
тука воопшто не станува збор дали ние знаеме англиски на нас ни е потребно и го знаеме колку толку да се снаоѓаме
но дали некој американец ке гугла и ке бара македонски сајтови
кога е било тоа па и сега кога сме на латинични адреси:)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Вака сега. Компјутерите се производ на Соединетите Американски Држави и на латиницата. Неможе сега некој мамлаз мене да ми го преведе C# или Basic или Pascal на Македонски јазик. Се знае дека програмирањето се одвива на латиница и тоа е знакот што секој програмски јазик го разбира. Јас сум да го зачуваме нашиот јазик но сепак нешто што е странско односно што не е наше не може да го реформираме или македонизираме.А доколку има луѓе кои имаат спротивно мислење од моето би ги замолил да се обидат да преведат Ајвар на Англиски јазик но на тој начин што зборот ајвар нема да загуби од своето значење. Е доколку тоа им успее сигурен сум дека тогаш би можеле да се преведат и компјутерските термини.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Нашава влада многу гледа од големите браќа Русите а по нив и Србите, они сакаат домејни на кирилица може и ние ќе им се придружиме. Хехе
Претеризам, толку само. И јас сум да си го зачуваме своето ама ова е одење од крајност во крајност, сепак мислам дека нема баш да функционира освен ако нема премногу јака контрола. Да не биде и ова како законот за пушење, секое чудо за три дена, мене таква ми стои работава.:p
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
А ова, "New Tab=Ново Јазиче".:stupidme:
Ova e najgolemata glupost sto postoi. btw sto ne go prevele i toa "save as pdf" :ua:

Treba da go neguvame nasiot jazik...se soglasuvam. No navistina nema logika da se preveduvaat stranski termini vo IT. Ke bide preterano glupo, i ke dovede do mnogu zabuni. Ako vladata resi da ja napravi taa glupost vo IT sektorot, treba da se pocne so potpisuvanje peticii.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно