1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфиругурација до 35 000

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од AnhilixX, 23 Мај 2013.

 1. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Со здравје да си ја користиш!
   
 2. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  кулерот за клокање ќе си го докупи со тек на време. не се брза. И повеќе од брз е 3570k на 3,8ghz. до 4.3ghz не би му правел проблеми со температурите, ќе пробаме со markoivanov од форумов па ќе отвориме тема за клокање со сток кулер :)

  или CM CX500 (+1000) или гигабајтот. ќе морам да речам дека гигабајт со новава серија на напојувања позитивно ме изненади. јас би им верувал на гигабајт со напојувањава. 30W разлика голема нема да направат.
  ако чифтекот од 500 вати може да држи 660ti и i5 3470 на Арктурус , зошто да неможе и гигабајтов? :)

  http://webshop.ddcom.com.mk/product...upply-CMPSU-500CXV2EU/pid/710700#.UZ9Xm0BTHi8
   
 3. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012

  a 2050 pak 8000 den, sto vie na vas, aj vidite za kolku se prodadoa 6950 i 6970. 6870ka za 7-7.5 ako najdes nekoj zagulen 7790 e ista e brza za tie pari cak i pobrza. Ene 580ka ne mozat ni 11 da i zemat, za 7-7.5k se zema 560ti. Po 3-4 god 7950 ke si bide 3-4k na staro
   
 4. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко

  Што се возбуди толку не ми е јасно?
  Прво човекот не спомна клокање, према тоа нема потреба од К процесор и скапа матична.
  Второ него сега му треба гејмерска конфигурација а не за 2015 година.
  Куќиштето било срање :eek:...не велам дека е прва класа но за тие пари нема подобро.
   
  На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  за држење ке држи на сток фрекфенции јас возам и5 2500 и гтх 560 на елите500W до 3,8 работи работи без пад на напон стабилно при фулл лоад веке 2ипол години ама при повисок клок незнам како ке се однесуваат сепак разгледај подобро пред да одлучиш и почекај некој поискусен што ке ти каже околу напојувањето другото е супер.
   
 6. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Aко си заинтересиран за и7 или и5 кажи ми.
  и7 ката е 3770 3.40 гхз.Незнам дали е Со К или без.
  и5 ката е 3570 3.40 гхз:

  Двата имаат 3 недели откако се купени,а работени не се ни еден саат.Комплет со документи и гаранција 2 години.Ако сака некој нека ми пише пп и ќе му дадам цени и конфигурации.Цени како и секогаш најевтино.....
   
 7. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  CX 500 го нема никаде на лагер, а што се однесува до графичката, за пристојно играње минимум се hd 7850 и 650 ti boost.
   
 8. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко

  абе чоек , му треба од сега до 2017, он малку делови ќе мења, нема со све матична и процесор све да смени -.-. Он сака да може да ги игра игриците на медиум во 2017.
  Графичката ќе остари како и да е... али процесорот ќе остане подолго. нема секоја година да купува нов процесор. Ќе го оверклокне 3570к за некое време и ќе биде во тек со перформансите на Хасвел и на идните +20% појаки платформи што ќе дојдат. Ќ

  глупости. GTX550Ti сеуште одлично се справува со игрите. Со Corei3 2100 и 8 гига рам тоа е еден од подобрите меинстрим компјутери за 2013. Ги врти сосема солидно игрите.
  7850ка ти спаѓа веќе во high end графички. ние збориме за мид енд. GTX650Ti boost е чиста глупост.
  Го немало CX500 на лагер... па ќе се јави во ddcom ќе се договори со дечките и готово.

  а зш не пробаш да го оверклокнеш? Од што се плашиш? од тоа да не ти се угаси пц-то? Нема да ти експлодира не се секирај.
   
 9. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  толку е лимитот на матичнава не крева множител повеке од х37, h61 чипсет.
   
  На Bozter му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Незнам на која нога си станал денес :innocent:
  550ti ја фрлаат на колена новиве игри, а да не зборуваме што ќе и се случи за 1-2 години.
  Еве ти Farcry 3 на 1680X1050 само 24 фрејма, читај неигриво.
  http://www.techspot.com/review/615-far-cry-3-performance/page2.html
  Да не зборуваме за 1920X1080. И да те потсетам дека Crysis 3 и metro last light се далеку позахтевни игри, па гледам на бенчовите воопшто и не се замараат со твојава 550ti.
  Сигурно нема за година дена да ја продава за џабе па да купува друга.
  И да, 3470 бил лимитиран процесор :eek:
   
  На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко

  Дете, незнам колку години имаш, не ми е ни гајле, само дали си слушнал за custom settings?
  Што мајка барам да ја играм на Very High и да ми кочи? Ќе изгасам AA , ќе намалам HDAO на SSAO ,
  Geometry, Ambient Lighting, Shadows и Environment на медиум , друго све на Very High и со пуна капа сум. Ем 30-50 фпс, ем нема да има голема разлика во графиката.
  Наместо AA користам SMAA Injector.

  и 7790 и 7850 се best buy за парите.
  Зошто не ми се допаѓа 3470? Бидејќи FX-6300 со оверклок го јаде. а поефтин е.
  Ако веќе би ги имал парите за 3470 а не можам да си дозволам 3570к, би одел со 2500к на старо.

  Да не го цитирам анхиликс, Најде Конфигурација, прочитај погоре. мислам дека темава треба да се затвори бидејќи премина во дискусија која е подобра графичка, кој процесор е подобар итн итн.
   
 12. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Да не беше толку со носот дигнат ќе видеше дека бенчот е со исклучен АА. Играва има и ултра значи не е на макс квалитет. Од тука може да се заклучи дека за crysis ќе треба да се спушти на медиум. Во старт имаш нова конфигурација која мора да се спушти на медиум квалитет. Што ќе прави до година?
  i5-3470 бриши патос со fx 6300.
  Дискусијава е завршена.
   
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  баш поради тоа не се форсира на скапа матична,подобро поевтина матична и ке останат повеке пари за графичка што е = повеке Фрејма во игрите.Незнам што сите форсираат на некој екстра јак процесор и матична и рам кога најбитна е графичката.Штета што новиве процесори на интел се заклучени за оверклок.Инаку ништо повеке од i5 3470 нема да треба.Но ако си ограничен со буџет,подобро i5 3470+GTX670 одколку i7 3770K+ GTX650ti,колку сакаш клокајго 3770К ,секогаш повеке фрејма ке имаш со 5 3470+GTX670 а тоа е све што треба за гејминг.Јас имам веке прастар I7 950 LGA 1366 + најевтината X58 плоча што можеше да се најде во моментот и до ден денес немам проблем во игри на макс сетинг,зошто наместо да фрлам пари за скапи плочи и процесори купувам моќни графички
   
  На Boldozer и Arkturus им се допаѓа ова.
 14. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко

  дејан ама ова ( 3470+GTX670) ти е за оваа година. гледај 5 години унапред. Како што ти тогаш си фрлил пари на најјаката (една од најјаките) i7ци на пазарот пред неколку години, така сега анхиликс ќе направи. послем ќе си надоградува графичка и рам ако му треба со текот на годините, ме сфаќаш? :)
   
 15. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Еве колку може некој да падне ниско...
  Приватна порака од Бозтер
  "мајмунче, кој ти проблем? Ти го навредив златното пц и кенкаш?
  Ми личиш на некој претходно баниран член, или некој говнојадец со 2 акаунти на форумов. ќе дознаам кој си"
   
 16. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Селото изгоре а бабата продолжи да се чешла и чешка? М-х
   
 17. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Те разбирам што сакаш да кажиш,све е тоа супер.Само све зависи од тоа колку ке е во можност да надградува графички почесто.Ако планира процесорот да не го менува 5 години,исто и све друго освен графичката.нека почека еден haswell и нека ја зема најевтината плоча со Z87 чипсет.Нема потреба од скапи матични што ке му дозволат 200Мхз плус да оверклока.Или ако му се брза нека зема i7 3770K ,со исто некоја поевтина Z77 плоча.Пошто 5 години е голем период и хипер тридилингот ке му е од голема корист во понатамошните игри.Јас дури би одел и на FX 8350 но знам дека многу многу не го асапите :D но 8те јадра ке бидат од голема корист понатака,иако сега делува слаб во споредна со i7 3770K .
   
 18. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Тенчење околу конфигурација ми е некако без поента денешно време кога секој втор има телефон од барем 200 евра а неретки се и оние со ајфони од по 500+ еура.

  Така да...олабаете, дали биле 35 или 45000 не е битно, конфигурации се мењаат многу поретко него мобилни, и тие 45000 денари поделени на 3 години просек по конфигурација се едвај 40 денари / секој ден кои ги плаќате за машина од која можете далеку повеќе бенефит да извадите него ли од 500е мобилен телефон.
   
 19. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Не е баш така,камо да беше така.Има луге кој одвај тие 35К можат да ги тргнат настрана за ПЦ и ни 100ка повеке,и башка долго време штеделе за нив.
  Ако гледаме реално поголемиот дел од нас земаат просечна плата од 9000-10000 денари со што одвај сметките ги покриваат а камоли 35 000 за PC да дадат.а таквите се се повеке и повеке.Всушност ретки се тие што земаат плата над 20 000 денари па можат да тргнат повеке пари настрана.Направи анкета кој колку плата зема на форумов па ке видиш за што зборувам,дека не све така розево
   
  На Bozter му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  да не му беше ограничено на anhoch only од кај што може да зима делови, и јас би одел со 8350 и gtx660ti али таму лежи проблемот : мора само од анхоч да ги земе :/

  Респект за ова. Јас сум еден од тие „нерозеви“ случаи. 4 луѓе и една плата од 300 евра.
   

Сподели

Вчитување...