1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфигурација

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од zipi123, 1 Јуни 2018.

Тагови:
 1. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  Другар сака да склопи компјутер па ме праша за делови, му ги понудив овие.Ме интересира ваше миселење?
  CPU AMD RYZEN 5 1500X 3,7GHz 18MB 10.170
  PSU 600W EVGA 600W White 80+ 3500
  ASUS DUAL GTX 1060 6GB 18.000
  MB Gigabyte AB350M Gaming 3 5000
  RAM DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz G.SKILL RipjawsV 13.000
  Random case 2000-2500
  ssd m.2 silicon power 3500
  Vkupno 55.000den.
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,160
  8,485
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Одлична конфигурација, не знам што не е јасно.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,074
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Наведи за што му треба конф, вака без инфо не знаеме дали е добра за намената која шо му е потребна.
   
 4. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  За играње.
  За Gaming само.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  Ме интересираше дали за тие пари може да се направи нешто подобро.
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,074
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пак, за која намена?
   
 7. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  Oдговорив погоре.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,074
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ако му е макс буџетот 55К, ондак тоа е тоа. ако има плус 2к, би предложил да оди со Ryzen 5 2600, наспроти 1500х.
   
  goce03, MasteR_#0, Arabian и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,973
  4,206
  28 oктомври 2008
  Од каде се овие цени, Нексио? Процесорот поскап, графичката ептен ефтина...:)
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Intern

  101
  34
  23 Јануари 2014
  Машко
  Одлична е за играње 5 години ке нема мака најмалце .
   
 11. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  Се е од ДДсторе.
   
 12. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  Па со флешување на биос тоа не знам како иде затоа и не се нафаќам за 2ра ген рајзен.
   
 13. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,695
  3,074
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако ја земаш од анхоч плочата, некој беше спомнал дека нудат во цената да ти флешнат за втора генерација, ако не се снајдиш, имам јас р5 1600 донеси ќе флешниме за втора генерација, нема ништо да те кошта
   
  На goce03 и Astro им се допаѓа ова.
 14. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  Фала на понудата ке те контактирам ако во случај се купи р2
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,160
  8,485
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Секако дека треба да се купи Ryzen 2
  Луѓе се утепаа од чекање да излезе, сеа вие допрва ќе купувате R1. Батали
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  204
  233
  6 Април 2014
  Машко
  Нема да го чита Gskill на 3200 (тој модел -префикс на крај GVR, ти треба GFX)
  Ти треба овој RAM DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz G.SKILL Flare X (For AMD Ryzen) F4-3200C14D-16GFX

  Инаку на Кингстон HyperX Predator 3200Mhz, мислам е 11.900 2х8 , го има на листа на поддржан рам.
   
 17. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  Другар за 2х8гб 15 илјади?
  Ке се информирам допрва во ДД ке дадат мислење за рам.
   
 18. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  835
  2,143
  12 oктомври 2014
  Машко
  Ако ти е за гејминг(како што ти е :D) заобиколи го рајзенов и земи си најевтина H310 плоча плус 8400 I5ка и да не се замараш со брзини на рамови и сл.
   
  boro1, Software и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 19. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  Размислував за таква опција али ако се одлучам на интел би била поубава плоча за во иднина.Би ме фатило поефнио барем 100-150евра
   
 20. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  204
  233
  6 Април 2014
  Машко
  Другар,не ги формирам јас цените, ти кажувам како стојат работите.
  А што игра другар ти уствари?
   
 21. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
 22. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  435
  391
  14 Јануари 2016
  Машко
  Ново
  Па игри од типот Mafia 3 Pubg, cs ,pes18, nfs payback, gta v
   
 23. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  204
  233
  6 Април 2014
  Машко
  Аха, мислев да не игра нешто послабо, па да заштедите и да поминете со i3 или R3.
   

Сподели

Вчитување...