• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конфигурација за видео надзор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Во моментов имам побарувачка за конфигурација која треба да се користи за видео надзор. Сум конфигурурал доста системи но досега не сум имал потреба за оваа намена. Имено слушнав муабет дека поважно е да се гледа на тоа графичката да е ATI, а останатото не е некоја голема побарувачка.

Сакам ваше мислење. На што да "удрам акцент" при конфигурирањето на системот? Графичка? Процесор?

Хард диск нормално дека ќе предложам нешто поголем:)

Поздрав и фала однапред, а се извинувам доколку оваа тема е веќе разговарана иако не најдов ништо слично при пребарувањето.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Нормална конфигурација врши работа само добар линк ти треба.Јас користам 2ГБ рам и 512МБ графичка диск што поголем на процесор 3Гсо512кеш за негде 12 IP камери. Работата е со која резолуција и колку fps ке користиш.АКо ги ставам на 30fps побрзо се полни дискот (помала историја) и знае да сецка.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Еве јас што планирам да предложам:

CPU : Celeron D 430 1.8GHz LGA775 1M 800MHz

MB : P5G-MX, LGA775, Intel 945GC (A2), 1066/800, Memory DDR2 667/533, Graphic PCIe x16, SATA 3Gb/s*

RAM : 1GB DDRII 667

HDD : 160GB,7200 8MB SATA2

VGA : ATI RADEON HD2400 XT, 256MB DDR2, 64bit, Direct X10,PCI Express

Дури мислам дека ова е и повеќе од одволно :D

Инаку треба да се земе и картичка за снимање и едно добро камерче.. нешто од овој вид:
Oва 1/3"Color Sony CCD 420TVL 1Lux DC12V
Или ова 1/3" Color Sony CCD 420TVL 24pcs IR LEDS 0Lux DC12V objektiv 6 mm

Картичка оваа ми се гледа ОК како за една камера а и не е скапа
Овде во визард компјутери
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Знам дека не е во темата, ама немаше посоодветна.

Дали знае некој кај да најдам налепници дека објектот е под видео надзор?
 

goce ilievi

Intern
2 март 2010
633
43
Помини си во прографик или во диваз дизајн.Каде и да отидеш за 50 денари ќе ти отпечатат што сакаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,996
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно