1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфигурација за склопување

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од NiceNaumoski, 4 Јули 2019.

 1. NiceNaumoski

  NiceNaumoski
  Intern

  84
  26
  16 oктомври 2014
  Машко
  Здраво на сите !!
  Составив една листа на делови според мои потреби,па би сакал мислења од постручни форумџии дали може да се промени дел за подобри перформанси и слично,во DDSTORE збирот мене ми излезе околу 20.000 но би можел да додадам уште 50-60 евра и компјутерот би се користел најмногу за програмирање,едит на слики,light гејминг и слично...
  Поздрав !!
   

  Прикачени датотеки:

  Picolo, shifty и на architect им се допаѓа ова.
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Тие 50-60 евра додај ги за рам. Стави си 2х8, наместо 2х4. Другото е генерално океј, а режачот е неопходен?

  Подобро земи 1ТБ ХДД наместо 500ГБ, мала е доплатата.
   
  Picolo, Rukfash и на Astro им се допаѓа ова.
 3. NiceNaumoski

  NiceNaumoski
  Intern

  84
  26
  16 oктомври 2014
  Машко
  Не би го користел но не е лошо да го имам како backup варијанта...
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Што конкретно не би користел?

  -Рамот ти е неопходен ако навистина, едитираш слики, програмираш и гејмаш. Едноставно интегрираната на Рајзенот ќе искористува 1-2ГБ рам зависно од играта што ја играш.
  -Разликата во цена помеѓу 500ГБ и 1ТБ е ~300 денари.
   
 5. NiceNaumoski

  NiceNaumoski
  Intern

  84
  26
  16 oктомври 2014
  Машко
  За режачот мислев,а за рам колку повеќе толку подобро, матичната мислам дека има 2 слота само, е сега незнам дали да биде внатрешен или надворешен хард дискот.
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа ти си знаеш, во принцип добро е да ти е внатрешен. Надворешен и бил ако сакаш да имаш надворешен бекап, сигурносна копија.
   
 7. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Како што посочија и останатите оди барем со 2х8GB RAM
   
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,322
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Подобро бирај 2х8 гига рам и добар кулер за процесорот со оглед што надвор е горештина и собна температура да не спомнувам што јас го продавам кулерот наскоро ќе постирам


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Сега ќе излезат новите 3200 и 3400 со подобар клок за исти цени почекај земи си таков ако земаш на ново ќ.
   
  На stefan_off и NiceNaumoski им се допаѓа ова.
 10. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  596
  366
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Малку е 120 GB ССД денеска, посебно ако инсталираш windwos 10. 240 GB си одбери.
   
  На gOJDO и igor_igor им се допаѓа ова.
 11. NiceNaumoski

  NiceNaumoski
  Intern

  84
  26
  16 oктомври 2014
  Машко
  Дали вреди да се споредува процесорот со други модели или е доволно за намената која ми е планирана?
   
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Со други модели не, можеби да размислиш за Ryzen 5 2400G. Околу 2800 денари е разлика во цена и мислам дека вреди да се доплати за тој.
   
  На NiceNaumoski му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Слабо процесори на лагер
   
  Последна промена: 8 Јули 2019
 14. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Се чека неделава да стигнат. За жал нема ништо од новите, сеуште.
   

Сподели

Вчитување...