• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конфигурација за Gaming. Ми треба предлог од каде да ги купам деловите/Монитор.

 • Ја почнал/а темата
 • #51

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,248
1,467
Кога имаш специфичен вкус иди во Бугарија или Грција. Имаш избор секогаш!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #54

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
Конфигурацијата ја земав. Со малку измени. Се купено од МК.

Cooler Mastercase H500 - Zotebros
Intel i9 9900k - Anhoch
Dark Rock Pro 4 - DDStore
Gigabyte Nvidia 2070 Super Gaming OC -Anhoch
Kingston 2x16GB 3200mhz CL16 -Setec
Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI -Zotebros
Samsung M.2 500 860 EVO -Anhoch
Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM -Anhoch
PSU Crosair RM 650W -Zotebros

 
Последна промена:

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
963
2,418
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Конфигурацијата ја земав. Со малку измени. Се купено од МК.

Cooler Mastercase H500 - Zotebros
Intel i9 9900k - Anhoch
Dark Rock Pro 4 - DDStore
Gigabyte Nvidia 2070 Super Gaming OC -Anhoch
Kingston 2x16GB 3200mhz CL16 -Setec
Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI -Zotebros
Samsung M.2 500 860 EVO -Anhoch
Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM -Anhoch
PSU Crosair RM 650W -Zotebros

Многу пари дадени без реален буст во гејминг,а графичката ништо посебно.
Несмее ваков сооднос цпу/гпу коа правиш гејминг машина.
Ова е само мое мислење,немој да се навредиш.
пс.Со здравје да се служиш.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #56

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
Многу пари дадени без реален буст во гејминг,а графичката ништо посебно.
Несмее ваков сооднос цпу/гпу коа правиш гејминг машина.
Ова е само мое мислење,немој да се навредиш.
пс.Со здравје да се служиш.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
haha znam, ke zemam 3000 serija, ke ima poveke smisla vo idnina :D
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,996
15,914
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Многу пари дадени без реален буст во гејминг,а графичката ништо посебно.
Несмее ваков сооднос цпу/гпу коа правиш гејминг машина.
Ова е само мое мислење,немој да се навредиш.
пс.Со здравје да се служиш.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Се согласувам! Ќе имаше многу повеќе логика 9700k + 2080 super за исти пари.

Како и да е, создравје да се користи.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
963
2,418
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Се согласувам! Ќе имаше многу повеќе логика 9700k + 2080 super за исти пари.

Како и да е, создравје да се користи.
3000ka ќе купувал летоска,така да до негде е оправдано.
Мада можел привремено со 1070ка половна да тера за да заштеди.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #60

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
Кој монитор зеде? и кои се овие зотеброс?
Монитор немам земено уште, ама ќе гледам да го земам LG- то (LG-27GL850G-B) . На крај од месецов ми кажаа дека ќе го има на залиха за нарачка ,па ке видиме, За сега користам стар монитор.

Отворија каде што беше АМЦ во ГТЦ:

Zote Store – We care for your needs!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #61

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
Се согласувам! Ќе имаше многу повеќе логика 9700k + 2080 super за исти пари.

Како и да е, создравје да се користи.
Фала, во план сум да видам со 3000 серијава што ќе биде, ќе ја или продадам 2070ка та или ќе биде ставена во другиот PC.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,280
Битола
Монитор немам земено уште, ама ќе гледам да го земам LG- то (LG-27GL850G-B) . На крај од месецов ми кажаа дека ќе го има на залиха за нарачка ,па ке видиме, За сега користам стар монитор.

Отворија каде што беше АМЦ во ГТЦ:

Zote Store – We care for your needs!
Ако веќе сакаш да земеш UltraGear, на CES2020 пред месец и кусурот најавија нов lineup што ќе излегува за некој месец. Провери таму што имаш и кои upgrade-и ги има, бидејќи сега по стара цена старите модели ги плаќаш.

Edit: еве го новиот LG 27GN950 UltraGear (4k резолуција).
View: https://www.youtube.com/watch?v=WoYR_2cnng8
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #63

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
Ако веќе сакаш да земеш UltraGear, на CES2020 пред месец и кусурот најавија нов lineup што ќе излегува за некој месец. Провери таму што имаш и кои upgrade-и ги има, бидејќи сега по стара цена старите модели ги плаќаш.
не мислам дека има 1440P монитор од CES 2020, барeм ја колку што можам да видам, единствен е 4к , не би избрал 4к за gaming.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,280
Битола
не мислам дека има 1440P монитор од CES 2020, барeм ја колку што можам да видам, единствен е 4к , не би избрал 4к за gaming.
27 инчен 4к и јас не би избрал, мала површина за 4k. Овој сеа таман ти е ако сакаш да гејмаш на 1440п, иако 3080 и 3080ти има шанси и 4к да шибаат. Времето ќе каже.

Инаку само овој е 4к, другите се 1440p, а поголеми се. Fuck Logic.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,280
Битола
@kristijan1001 инаку новиот има еден многу важен feature за мене што стариот го нема. DisplayHDR 600. Верувај оваа технологија придонесува многу кон реалноста иако не е trueHDR
 
 • Ја почнал/а темата
 • #66

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
@kristijan1001 инаку новиот има еден многу важен feature за мене што стариот го нема. DisplayHDR 600. Верувај оваа технологија придонесува многу кон реалноста иако не е trueHDR
Да видов, не сум сеуште за 4к, проблемот е што колку и да е добра 3000ката можеби ќе вади 60+ ФПС на 4к на нови игри, но мислам се уште сме далеку од Гејминг во 4к, иако playstation и останати пробуваат да ни го продадат 4к па дури 8к сега со пс5 е далеку од реалноста. Ќе бидам изненаден дури и ако ps5 вади 4к Native. Eдинствено нешто е DLSS технологијата што ја имаат Nvidia , слушнав дека новата верзија во Wolfenstain ја прави сликата дури и подобра во некој моменти од 4к native.

Сепак се зависи од оптимизација. Сеуште имаме игри што неможат над 60ФПС Константно да бидат без разлика која графичка е употребена.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,463
4k со најмалку 60 fps со рејтрејсинг ќе има 100%, тука нема дилема. Дали со DLSS, друга upscaling технологија, изострување на битните делови кои се напред по цена на деталите позади... или комбинација на сите овие-ќе има. Кладба ставам.

Видете DLSS-от колку е напреднат досега, а кај и да е новата верзија ќе излезе за некој месец со 30XX графичките
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,280
Битола
4k со најмалку 60 fps со рејтрејсинг ќе има 100%, тука нема дилема. Дали со DLSS, друга upscaling технологија, изострување на битните делови кои се напред по цена на деталите позади... или комбинација на сите овие-ќе има. Кладба ставам.

Видете DLSS-от колку е напреднат досега, а кај и да е новата верзија ќе излезе за некој месец со 30XX графичките
Јас сигурен сум дека ќе има вистински 4k gaming оваа година со 3080ti. Остај 60 фрејма, ќе уклучиш DLSS ќе шиба над 100. Сигурен сум. Затоа барам 4к монитор за купување.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,847
28,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
DLSS со последниот апдејт е страва. Нема да имаш никаков проблем со DLSS и 2070 Super на таа резолуција.
 

Transporter444

Gaining Experience
11 јуни 2016
88
151
Гостивар
Transporter444's setup  
Processor & Cooler
i7 5820K & NZXT Kraken X63
Motherboard
Gigabyte GA-X99-UD3
Storage
Samsung 860EVO 500GB & Toshiba 1TB HDD
PSU
DeepCool DQ750Evo Quanta (80+ Gold)
RAM
HyperX Fury 2x8GB 2666 MHz
Video card
EVGA GeForce GTX 1070Ti 8GB SC Hybrid
Case
Cooler Master H500
Mouse
Razer Viper
Keyboard
Razer Huntsman
Audio
HyperX Cloud Alpha
Monitor
Asus VG248QE 144Hz
OS
Windows 10 Pro x64
Јас сигурен сум дека ќе има вистински 4k gaming оваа година со 3080ti. Остај 60 фрејма, ќе уклучиш DLSS ќе шиба над 100. Сигурен сум. Затоа барам 4к монитор за купување.
Ме интересира дали се исплаќа 1000+еур графичка и сигурно 500+еур монитор за гејминг во 4К, толку многу многу е подобро од 1080p/1440p ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #71

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
90
70
Ме интересира дали се исплаќа 1000+еур графичка и сигурно 500+еур монитор за гејминг во 4К, толку многу многу е подобро од 1080p/1440p ?
Разликата помеѓу 1440P и 4k барем според мене не е воопшто голема и не се исплати посебно на 27 инчи. Дотолку идеш 1080P > 1440p се исплати imo.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,280
Битола
Разликата помеѓу 1440P и 4k барем според мене не е воопшто голема и не се исплати посебно на 27 инчи. Дотолку идеш 1080P > 1440p се исплати imo.
на 27 инчи воопшто не се исплаќа 4к, ама 34 или 38 следно сакам да земам. Работата е што се уште нема 4к на UWHQ, ќе има можеби оваа година со DP 2.0
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,094
Мислења
838,301
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно