1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфигурација за Gaming. Ми треба предлог од каде да ги купам деловите/Монитор.

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од kristijan1001, 7 Јули 2019.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,788
  11,819
  23 Јануари 2008
  Манга
  Според мојот извор 9400F е брз колку 3700X и 3900X. Значи во најмала рака брз колку R5 3600. Таа X470 матична не е 500 евра туку 250 евра. Но небитно да земеме дека перфромансите со ентри левел B450 матична ќе бидат исти. Со мемориите што праиме? G.Skill Flarex 16GB DDR4-3200 CL14 се 11000 денари во Макаронија.
  Со поефтини, т.е. медиокритетни мемории на 2400/2666 перформансите во игри се за ~5% пониски:
  [​IMG]
  https://www.techpowerup.com/review/amd-zen-2-memory-performance-scaling-benchmark/4.html

  Можеш да млатиш колку сакаш, ама поисплатливо комбо за гејминг машина е B360 + i5 9400F + 16GB DDR4-2666. Има горе доле исти перформанси како B450 + R5 3600 + 16GB DDR4-3200 CL16.
   
  Последна промена: 10 Јули 2019
 2. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  94
  122
  18 Февруари 2012
  Машко
  Со мојов 8700k 5Ghz на 1440p вадам подобри перформанси од новиот AMD Ryzen.
  Чим одиш на 1440p 144hz, не би ти препорачал 2070. Ако ти е за цена подобро земи си Radeon VII или 2080 Super.
  На AC Odyssey со мојава конфигурација вадам над солидни 80 FPS со се ставено на ултра, освен V Clouds на 1440p.
   
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,588
  4,435
  23 Јуни 2015
  Машко
  1. Во табелата на ОП пишува 3200MHz CL16 2х8 6500 денари.
  2. Еве од истиот твој извор табели со FPS, а не процентуално. Па еве ти кажи ми дали има толку голема разлика како што кажуваш.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Еве и Far Cry 5, каде се јавува најголемата разлика.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Сакаш да кажеш дека е огромна разликата?
   
 4. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  94
  122
  18 Февруари 2012
  Машко
  Доколку можеш и земи некое друго куќиште за подобро ладење.
  best-cases-2018_h500p-mesh_cpu.png
   
  На kristijan1001 и MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 5. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,703
  2,290
  14 Декември 2010
  Машко
  ^Ова, чим веќе се склопува конфигурација од тој ранг греота е да не се дадат уште ~2к ден. за CM H500, феноменално куќиште за цената со одличен проток на воздух.
   
  На imortel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  94
  122
  18 Февруари 2012
  Машко
   

  Прикачени датотеки:

  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  167
  198
  3 Јануари 2019
  Машко
  Да, ама треба да разграничиш што "price per performance ratio". Ако го прочиташе мојот пост целосно, ќе видеше дека се согласувам со тебе во тој сегмент. Но, кога доаѓа до перформанси i9 9900K е на врвот помеѓу тие два процесора.

  Ајде да го видам 3600 против i9 9900K во Adobe Creative Suite. Ако сакаш да го споредуваш i9 9900K прави споредба со 3800X или 3900X.

  Единствена причина зашто би одбрал i9 9900K наместо 3800X е тоа што кај нас Ryzen-ите ќе имаат доста повисока цена, ќе ти треба побрз рам и ако сакаш X570 матична (ради PCI 4.0) и останата тракатанци, цената ќе излезе превисока.

  Но, ако збориме за budget сегментот, веќе приказната е друга.
   
  На Martin1992 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,170
  718
  28 ноември 2015
  Машко
  Кхм земи b450 матична како tomahawk.
  За таа цена имаш 3900 кој го јаде во адобе.
   
 9. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  167
  198
  3 Јануари 2019
  Машко
  Тоа е факт, ама веќе кога зимам 3900X би земал и X570 ради PCI 4.0 support. Плус не заборавај дека рајзенот си бара и боље рам. ;)

  Да бидеме реални, 3900X кај нас ќе биде поскап од на запад. Мислам дека Гојдо ги пиша негде цените, ако не се лажам беше 35.990. Можеби понатаму во иднина би се одлучил за рајзен кога ќе паднат цените на X570.
   
 10. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,170
  718
  28 ноември 2015
  Машко
  Освен nvme која е друга предност на x570?
  Рам цените паѓаат надоле.
  € 76,54 | Asgard AZAZEL series RGB RAM 8GB 2X8GB 16GB DDR4 3200MHz 1.35V RAM for Desktop Gaming with high speed high performance
  € 76,54 | Asgard AZAZEL series RGB RAM 8GB 2X8GB 16GB DDR4 3200MHz 1.35V RAM for Desktop Gaming with high speed high performance
   
  Последна промена: 10 Јули 2019
 11. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  29
  30 Јуни 2019
  Машко
  Ако де :) Нека ги има,кад-тад ќе признаат дека АМД прави далеку подобри процесори за помалку пари во споредба со Интел. Никој не оспорува дека и процесорите на Интел се добри,али дека плаќаш многу повеќе од тоа што се нуди...Тука е разликата.

  Тоа е тоа што секој нормален човек кој не е фан нит на едниот нит на другиот бренд би го кажал. Уште пред да излезат процесориве на големо се збореше каков бум ќе се напраи со Рајзен 3тата генерација шо и стварно се деси..После тие бенчови шо ги направиа.
   
  На farkizz и Rukfash им се допаѓа ова.
 12. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  29
  30 Јуни 2019
  Машко
  Шо било кај нас ефтино па сега и Рајзените да бидат со реалната цена ко шо препорачува фабрика ??? :D Кај нас се лупаат ненормални цифри..Се размислувам да почнам да нарачувам од Амазон нови компоненти за компјутеров...

  Шо рам одбра бе бате :confused: Дај не зезај..Кај нас цените нит паѓаат нит ќе паднат...На Амазон баш видов еден дечко си купил 16 гига Корсер рам 2х8гб на 3200 за 65 долари шо би дошло 3500мкд..Кај нас за таа пара ќе земеш Кингстон 8гб :mad:
   
 13. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,170
  718
  28 ноември 2015
  Машко
  Нема врска марката сите искачаат од три производители Samsung, Micron, hynix
  Samsung B Die е најдобра за оверклок, но престанаа со производство и сега сите ddr4 се hynix MFR или CJR
   
 14. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  29
  30 Јуни 2019
  Машко
  https://www.amazon.com/Corsair-Veng...-bin:16955285011&rnid=16955283011&s=pc&sr=1-2

  Овој да речеш да го земам да..Ама тој погоре,па уште од аљиии.
   
 15. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  94
  122
  18 Февруари 2012
  Машко
 16. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,170
  718
  28 ноември 2015
  Машко
  Yep confirmed RGB gives more FPS than Ram latency and timings
   
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,788
  11,819
  23 Јануари 2008
  Манга
  @ DDR4-3600MHz CL14...RGB...
   
 18. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,170
  718
  28 ноември 2015
  Машко
 19. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  55
  18
  29 Септември 2014
  Машко
  Drugar toa kukiste e 4.5k denari poskapo :p

  Update na build:

  [​IMG]
   
  Последна промена: 11 Јули 2019
 20. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,703
  2,290
  14 Декември 2010
  Машко
  Има неколку H500 модели на CM:

  H500M - $200
  H500P/Mesh - $150
  H500 - $100

  Јас мислев на последниот без никаков суфикс, H500, не H500P Mesh.
   
 21. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  55
  18
  29 Септември 2014
  Машко
  Top, ke ja zemam togas H500, Dali nekoj znae kade mozam da go najdam napujuvanjeto osven ddstore ?


  Corsair Enthusiast Series RM650x Power Supply, Fully Modular 80 Plus Gold 750 Watt, EU Version, CP-9020091-EU
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,095
  25,391
  4 Септември 2008
  Зошто баш тоа? имаш Evga G3 во нексио, лудило напајање.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 23. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  55
  18
  29 Септември 2014
  Машко
  Koja cena da ne znaes vo ddstore e 2k poskapo ne vredi tolku
   
 24. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,721
  3,066
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Lol
   
 25. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  167
  198
  3 Јануари 2019
  Машко
  @kristijan1001 - Дали успеа да го најдеш негде тој модел на LG?
   

Сподели

Вчитување...