1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфигурација за Gaming. Ми треба предлог од каде да ги купам деловите/Монитор.

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од kristijan1001, 7 Јули 2019.

 1. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  54
  17
  29 Септември 2014
  Машко
  Моментално ми треба Напојување и Процесор. Исто дали има некој други продавници што ги држат истите продукти можеби поефтино. Напојувањето е ставено на "Прашај" на DDStore, но многу ми e скептички да купам од таму.

  [​IMG]

  Исто дали некој знае дали ќе го има овој монитор во МК штом излезе ?

  LG-27GL850G-B

  LG 27GL850G-B : 27GL850 27'' UltraGear™ Nano IPS 1ms Gaming Monitor with G-Sync® Compatibility | LG USA

  Фала однапред :D .
   

  Прикачени датотеки:

  • unknown.png
   unknown.png
   Големина:
   33.9 KB
   Прегледи:
   58
  На Picolo и Arkturus им се допаѓа ова.
 2. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,281
  2,310
  9 Февруари 2011
  Ако више немаш купено, размисли за Asus плоча место таа.

  Мониторот и мене ми се бендисува.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,146
  28 oктомври 2008
  Во Нексио им стои дека ќе го имаат на лагер од утре. Можеш да ги прашаш и за другите компоненти, носат и по нарачка.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  54
  17
  29 Септември 2014
  Машко
  Немам купено ништо. Ги гледав асус во сетек. Незнам која би била добра замена за Gigabyte , што е со оваа ASUS ROG STRIX Z390-H GAMING 12,699 Ден. ?

  Ако имаш некоја препорака добро би било. Само да не е поскапа од 13к.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,079
  25,367
  4 Септември 2008
  Тој процесор у моментов покрај 3600? Nope.
   
  На Мино Андревски и Rukfash им се допаѓа ова.
 6. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  54
  17
  29 Септември 2014
  Машко
  Само што ги видов Нексио на странава, прв пат слушам за нив гледам исто држат Be Quite! кулери, дали би знаел дали држат be quiet! - Dark Rock Pro 4, или ако би можел да го нарачам.
   
  Последна промена: 7 Јули 2019
 7. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  54
  17
  29 Септември 2014
  Машко
  Гледав benchmarks за АМД , добри се ама во пределот за Gaming се сеуште под Intel. Врз тоа ќе треба да се зема од новите плочи што не сум баш фан што имаат кулери. Исто така би сакал да користам Emulators, Intel е повторно понапред од АМД и во овој предел.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,079
  25,367
  4 Септември 2008
  Каков монитор имаш?
   
 9. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  54
  17
  29 Септември 2014
  Машко
 10. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  576
  280
  5 ноември 2013
  Машко
  На gOJDO и GGTT1 им се допаѓа ова.
 11. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  574
  18 Август 2016
  Машко
  Не земај Асус за Z390. Гигабајт плочата што ја имаш одбрано е далеку подобра од поголемиот дел Z390 плочи на Асус. Z390 Elite носи многу слични ладилници за VRM делот како плочите од повисок ранг. Всушност најмногу потфрлаат во однос на конкуренцијата. Доколку имаш време, провери го видеово.
   
 12. kristijan1001

  kristijan1001
  Intern

  54
  17
  29 Септември 2014
  Машко
  Da go smenam Cooler-ot koj Cooler go preporcuvate sto e Liquid Cooler namesto Air
   
 13. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Истиот овој систем на АМ4 платформа 3700X + B450 ќе те кошта 250 евра помалку а ќе ти нуди исти преформанси за 1440P гејминг. Разликата меѓу 3700X и 9700К е поизразена во 1080P гејминг и тоа со 2080Ti, ти на RTX 2070 Super на 1440P нема да видиш значајна разлика.

  Мониторот треба да искочи на 9ти Август на светските пазари по цена од 500$ (информација од Amazon). Ако го сакаш баш овој монитор, нема потреба сега да ги купуваш другите компоненти, посебно не процесор/матична зошто во овој момент не е паметна инвестиција, за месец дена најверојатно ќе се спуштат цените и на АМД и на Интел. До тогаш разледај си убаво преформанси на 3600X, 3700X и на 9700K на 1440P со 2070 Super графичка, тие резултати што ги гледаш ти на 1080P каде што има значајна разлика не ти важат во твојот случај. Постои и друга опција да се оди со послаб процесор како 3600 и на сумата што сега си спремен да ја платиш да додадеш 100 евра и да си купиш 2080Ti со која ќе добиеш далеку подобри преформанси него со 9700к и со 2070 Super. Размисли си убаво и не се брзај.
   
  Necromancer, Rukfash, StefAngel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,162
  713
  28 ноември 2015
  Машко
  И подобро земи RX 5700 XT што е 100 евра поефтина и 5% побавна од Супер.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,079
  25,367
  4 Септември 2008
  3600 ќе нуди исто така скоро исти перформанси на таа резолуција и карта.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  29
  30 Јуни 2019
  Машко
  Убаво што си гледал ама не си видел убаво :) Новиот Рајзен 5 3600 да не речам.. Го парчоса И9 9900к. Процесор од 200евра против процесор од 400 евра а разликата е толку минимална,да не речам неприметна. На 1080п можда ќе осетиш разлика бидејќи според бенчмаркови е 15-30фпс али на 1440п или 4к е 5-10 што не верувам некој да примети.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  166
  195
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ryzen 3600 нема шанси против i9 9900K. Прво, е поспор, второ има помалку јадра.

  Ама според мене е best buy cpu во моментов.
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  9700K e overkill за таа графичка карта. Исто така таа графичка картичка е немоќна за мониторот кој ќе се купува. За гејминг најсиплатлив ентузијастички процесор е 9600K (ОВЕРКЛОКУВАН на 5GHz, со опроштење на членовите од ФЕМИНА форум кои учестуваат и на it.com.mk). За оверклок на 9600K @5GHz е доволен и послаб кулер од NH-D15, на пример Arctic Freezer 34 eSports Duo кој чини 2200-2300 денари.
  Што се однесува до матичната плоча(а особено за оверклок) би ги заобиколил Gigabyte и би одел исклучиво на Asus.

  Мониторот доколку се нема пари за помоќна графичка картичка(2080 Super или 2080TI) би го заменил со пеофтин Full HD. Нема поента за 1440p резолуција и меидокритетен фрејмрејт. Далеку подобро гејминг искуство се повеќе фрејмови. Безвезе е да се користи 1440p монитор за гејмање на 1080p.
   
  Последна промена: 10 Јули 2019
  Tenny, tupacan и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 19. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  29
  30 Јуни 2019
  Машко
  AMD Ryzen 5 3600 CPU Review & Benchmarks: Strong Recommendation from GN

  Рајзен 5 3600 кошта 200 евра а И9 9900к кошта 500 евра ( Цени од Амазон )
  Ај кажи ми дали за 300 евра разлика се исплатат тие 20тина или 30тина фпс во одреден број случаеви ??? За тој начин реков дека го парчоса.
  Имаш Југо со фризиран мотор шо кошта 2000 евра и Мерцедес од 100к евра, Југото заостанува 5 секунди зад Мечката и кажи ми кој тепа во случајов кога станува збор за перформанси и пари ???
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  Прво, зошто споредуваш со 9900K, кога човекот сака да земе 9700К. Второ и 9600K ќе ја брка работата исто добро како и 9900К. 9600К е подобар гејминг процесор од сите процесори на АМД што постојат.
   
  Последна промена: 10 Јули 2019
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 21. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,580
  4,405
  23 Јуни 2015
  Машко
  На таа резолуција со тој монитор ќе се стопи и разликата што ја има помеѓу i7-9700K и Ryzen 5 3600(X). Разлика во цена е околу 10.000 денари помеѓу процесорите, за таа разлика можеш да си земеш нешто плус или да заштедиш. Немој да се лажеш за 10 фрејмa повеќе да плаќаш 10.000 денари плус, инаку бенчмарковите кои ќе ги гледаш се правени со 2080ти, така да таа разлика ќе се сведе на нула со RTX 2070 Super. Да не збориме дека за било каква друга намена AMD Ryzen е далеку подобар од Intel. Има и вознемирени членови на форумов после 07.07, само немој да бидеш фанбој како нив.


  За мониторот можеш да пишеш на меил на prodazba@anhoch.com, да ти дадат цена и рок на испорака.
   
  На StalkeR, Rukfash, Martin1992 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  @SiPy`

  За сеопшта намена Ryzen 5 3600 е најисплатлииот процесор, но не и ако е само за гејминг. Ако се оди на заштеда тогаш Core i5 9400F е бест бај. Има гејминг перформанси еквивалентни на Ryzen 7 3700X, т.е. Ryzen 9 3900X:
  [​IMG][​IMG]
  AMD Ryzen 9 3900X Review

  Eнтри левел B360 матична плоча + Core i5 9400F + 16GB медиокритетен DDR4-2666MHz CL17 се доста поисплатлива варијанта од ентри левел B450 + Ryzen 5 3600 + 16GB DDR4-3200 CL15. Првата комбинација чини 19К (3.5К+11К+4.5К), а втората 23.5K (3.5К + 14K + 6K). 9400F е кадарен да вади 144FPS од игрите. За да вади 144FPS на 1440p резолуција му е потребна графичка картичка 2080 Super. Разликата во пари помеѓу ова комбо со 9400F и скапа Z390 матична плоча, 9700K и RAM на 3200MHz е таман да покрие 2080 Super наместо 2070 Super.
   
 23. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,580
  4,405
  23 Јуни 2015
  Машко
  Еве ги бројките @gOJDO. Ryzen 5 3600 нема конкуренција во својата класа дури и во гејминг. Може да се примети и по 1% Low резултатите, Ryzen 5 3600 се бори со i7-8700K, процесор кој е скоро дупло поскап.
  ACO_1080p.png BFV_1080p.png Division_1080p.png TR_1080p.png

  Инаку - „Here we see the PBO + AutoOC improved the single core score by 1.6%, so I suspect most won’t bother with overclocking as it’s not really worth the added heat. Speaking of which, let’s check out the thermal performance of the included Wraith Stealth box cooler.“
  OC-1.png Temps.png
   
  Rukfash, Chicco69 и на Martin1992 им се допаѓа ова.
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  @SiPy`
  TechpowerUp има различни резултати, кои се повердостојни не би можел да пресудам. Сепак треба да се напомене дека тие тестови се направени на матични од по 500 евра и мемории од по 150-200 евра за 16GB.

   
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,580
  4,405
  23 Јуни 2015
  Машко
  We pulled out an MSI X470 Gaming M7 to find out just that. We are happy to report that you don't lose any performance. When averaged across our test suite that includes 28 tests in a variety of CPU benchmarks that are a mix of real world and synthetics, we find that the X470 platform is negligibly faster (0.18%) for the 3700X and 0.15% slower for the 3900X.

  Еве и линк. AMD Ryzen 3900X & 3700X Tested on X470

  Така тоа дека е 500 евра матична паѓа во вода, според твојот извор.
   
  На Rukfash и StefAngel им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...