Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог Конфигурација за gaming и workstation/работа - High-end

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Здраво форумџии, дојде време да се обновиме со нова конфигурација.
Нажалост во последно време мојата i7-4790k конфигурација веќе пополека почнува да покажува знаци на „пензија“, посебно во новите игрите.
Размислувам нешто high-end да склопам што ќе ми угоди за гејминг и работа (game development).
Буџет ми е околу 130к денари, има простор за мала промена.

Конфигурација:
MB: MSI B650 Tomahawk WIFI 6E AM5 DDR5 7600MHz - 13,480 ден.
CPU: AMD Ryzen 9 7900X - 24,980 ден.
CPU Cooler: be quiet! Dark Rock Pro 5 - 6,330 ден.
RAM: G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 64GB (2x32GB) - 16,510 ден.
GPU: MSI GeForce RTX 4070 SUPER 12GB VENTUS 2X - 46,980 ден.
PSU: be quiet! Straight Power 12 850w - 13,000 ден.
Куќиште: TBD, примам предлози само црно сакам.
Меморија: Ќе се задржат сите ССД-иња од моменталниот PC.

Тотал: 121,280 ден.

Секое мислење е добредојдено - поправка, промена, подобрување, било што.
Целта на PC-то ќе биде главно за гејминг (1440p макс) и работа на гејм дев (главно Unreal Engine 5).
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
364
361
www.youtube.com
Здраво форумџии, дојде време да се обновиме со нова конфигурација.
Нажалост во последно време мојата i7-4790k конфигурација веќе пополека почнува да покажува знаци на „пензија“, посебно во новите игрите.
Размислувам нешто high-end да склопам што ќе ми угоди за гејминг и работа (game development).
Буџет ми е околу 130к денари, има простор за мала промена.

Конфигурација:
MB: MSI B650 Tomahawk WIFI 6E AM5 DDR5 7600MHz - 13,480 ден.
CPU: AMD Ryzen 9 7900X - 24,980 ден.
CPU Cooler: be quiet! Dark Rock Pro 5 - 6,330 ден.
RAM: G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 64GB (2x32GB) - 16,510 ден.
GPU: MSI GeForce RTX 4070 SUPER 12GB VENTUS 2X - 46,980 ден.
PSU: be quiet! Straight Power 12 850w - 13,000 ден.
Куќиште: TBD, примам предлози само црно сакам.
Меморија: Ќе се задржат сите ССД-иња од моменталниот PC.

Тотал: 121,280 ден.

Секое мислење е добредојдено - поправка, промена, подобрување, било што.
Целта на PC-то ќе биде главно за гејминг (1440p макс) и работа на гејм дев (главно Unreal Engine 5).
Добра конфигурација не би менувал јас ништо освен графа појака пример 4080 или 4090, а за куќиште ти го препорачувам ова..
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Добра конфигурација не би менувал јас ништо освен графа појака пример 4080 или 4090, а за куќиште ти го препорачувам ова..
Би сакал, ама многу ми е надвор од буџетот.
Премногу се скапи тие графички.

Иначе куќиштево изгледа интересно, ќе го земам во предвид.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Одлична комбинација, не би мењал ништо. Не видов монитор или стариот ќе си го гејмаш?

btw Не брзај, почекај да видеме бате Николче100-тка каква сугестија ќе даде.
Моментално, не гејмам премногу ама во план ми е и поради тоа имам 2x24 инчни Dell монитори за програмирање главно супер ми се ама ќе се сменат ако се гејма посериозно. Имам еден 27 инчен HP монитор можеби на тој привремено ќе се гејма.
 
Последна промена:

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
288
337
Куманово
Ќе го биде ли тој кулер со тој процесор шо мислиш? Ај виа ветерани поискусни да дадат мислење.

Јас се мислам за Dark Rock Pro 4, ама кога видов рецензии викаат крш резултати со 7000 серија AMD и сега не знам што да правам, а многу ми се свиѓа како изгледа Dark Rock Pro 4, трагедија цццц
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Ќе го биде ли тој кулер со тој процесор шо мислиш?
Другари што го имаат тој кулер викаат да, интернет вика да и не.
Не успеав да најдам многу информации околу тестови на овој процесор со кулерот.
Има една статија од pcinq што пишува дека на full load не надминува над 70 степени. Сеа колку е вистина...
Мислењето е автоматски споено:

Алтернативно на овој be quiet! кулер, дали би можел да ставам NOCTUA NH-D15 или морам да идам со AIO?

Исто така, 7000 серија на процесори се наменети да имаат високи температура. Така што, не знам дали е битно какво ладење имаш...
View: https://www.youtube.com/watch?v=OGuFq3jm9hM
 
Последна промена:

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
981
Многу се поскапи од AMD и исто така читав дека имале проблем тие со ладење поради формата.
Чисто информативно, користам i5 14600kf го ладам со AIO NZXT Kraken x63, ова е 280mm Ладилник и процесорот нема кренато над 65 степени на full load. Процесоров е одличен микс за гејминг и работа.
Имав прилика да тестирам и I5 13500. Доста солиден за цената, разлиакта со i5 14600kf е речиси незабележителна, двата делат исти број на јадра и тридови и има доста помала потрошувачка на струја. Овој процесор не надмина 63 степени со AIO 240mm.
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Чисто информативно, користам i5 14600kf го ладам со AIO NZXT Kraken x63, ова е 280mm Ладилник и процесорот нема кренато над 65 степени на full load. Процесоров е одличен микс за гејминг и работа.
Имав прилика да тестирам и I5 13500. Доста солиден за цената, разлиакта со i5 14600kf е речиси незабележителна, двата делат исти број на јадра и тридови и има доста помала потрошувачка на струја. Овој процесор не надмина 63 степени со AIO 240mm.
i5 14600KF е 125W TDP, додека i5 13500 е 65W TDP. Тие не би имале проблеми со ладење.
Според објавата, јас одев по flagship CPU за оваа конфигурација, кај Intel тоа би било i7 или i9 13та или 14та генерација. За нив читав и гледав рецензии.
Ама за новите генерации на интел немам слушнато пофални зборови така што мислам дека ќе останам на оваа платформа што ја пишав погоре.
 

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Не знам која е цената на 7800х3Д ама можеби треба да ја истражиш и таа опција. Јас лично користам Arctic Liquid II 360, и мислам дека нема да најдеш подобри перформанси, доколку естетиката на пумпата не ти е битна.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
за таа намена добра ти е конфигурацијава, нема некои замерки реално. 7800x3d е више гејмерски процесор и не може да се рамни со 79000х у поглед на работа како game development.
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
за таа намена добра ти е конфигурацијава, нема некои замерки реално. 7800x3d е више гејмерски процесор и не може да се рамни со 79000х у поглед на работа како game development.
99% сум сигурен со сите коментари дека треба да ја земам. Само уште прашање на кулер што би било најдобро.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
99% сум сигурен со сите коментари дека треба да ја земам. Само уште прашање на кулер што би било најдобро.

супер е кулерот, дарк рок, можеш да идеш и со водено ладење ако имаш мерак. Некое Deepcool 720 ќе биде одлично, али и ќе те кошта околу 2000+ за 360ка.
 

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
супер е кулерот, дарк рок, можеш да идеш и со водено ладење ако имаш мерак. Некое Deepcool 720 ќе биде одлично, али и ќе те кошта околу 2000+ за 360ка.
Не би рекол дека е баш 2000...

Истово јас го купив за околу 6600 од кај нив ...
за таа намена добра ти е конфигурацијава, нема некои замерки реално. 7800x3d е више гејмерски процесор и не може да се рамни со 79000х у поглед на работа како game development.
Реално гледано, ако еееептен му е битно моментот на гејм девелопмент, треба да си ја провери програмата во која работи и како перформираат индивидуални процесори на неа (со ова алудирам дека можеби и интелова платформа треба да земи). Ама ако разгледаме реални ситуации а не ривјуа и статистики, дали него ќе му рендерира/компајлира/компресира или шо и да прај братот, 3 или 4 и пол минути, па и не е така страшно. Сметам дека и тоа како може да функционира со 7800х3д за работни задачи (нормално, да си побара реални сценарија и перформанси во конкретната програма/платформа шо ја работи). Пак ќе речам, ако него му зависи работата од тие 2-3-5 минути плус шо ќе ги добие со 7900 vs 7800x3d, мислам дека менаџментот на време му е поголем проблем него ли изборот на процесор.
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Не би рекол дека е баш 2000...

Истово јас го купив за околу 6600 од кај нив ...

Реално гледано, ако еееептен му е битно моментот на гејм девелопмент, треба да си ја провери програмата во која работи и како перформираат индивидуални процесори на неа (со ова алудирам дека можеби и интелова платформа треба да земи). Ама ако разгледаме реални ситуации а не ривјуа и статистики, дали него ќе му рендерира/компајлира/компресира или шо и да прај братот, 3 или 4 и пол минути, па и не е така страшно. Сметам дека и тоа како може да функционира со 7800х3д за работни задачи (нормално, да си побара реални сценарија и перформанси во конкретната програма/платформа шо ја работи). Пак ќе речам, ако него му зависи работата од тие 2-3-5 минути плус шо ќе ги добие со 7900 vs 7800x3d, мислам дека менаџментот на време му е поголем проблем него ли изборот на процесор.

Конфигурацијата е склопена според моите барања, гејминг и workstation (конкретно за работа). Мислам дека одличен баланс е.
Доста се изначитав деновиве за AMD процесори, можам да кажам дека x3d процесорите не се добри за workstation.
3D V-Cache технологијата дава буст само при гејминг, не помага при работа на PC.

EDIT: Работам и други програми освен за game dev.
 

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Конфигурацијата е склопена според моите барања, гејминг и workstation (конкретно за работа). Мислам дека одличен баланс е.
Доста се изначитав деновиве за AMD процесори, можам да кажам дека x3d процесорите не се добри за workstation.
3D V-Cache технологијата дава буст само при гејминг, не помага при работа на PC.

EDIT: Работам и други програми освен за game dev.
Да не ме сфатиш погрешно, не велам дека е подобар, во никој случај. Туку да си провериш колкава е разликата и колку би требало да жртвуваш од workstation performance, за колку да добиеш во гејминг перформанси. Ако жртвуваш 2-3-5% од workstation а добиеш 20-30% гејминг , ваљда е no brainer.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
Да не ме сфатиш погрешно, не велам дека е подобар, во никој случај. Туку да си провериш колкава е разликата и колку би требало да жртвуваш од workstation performance, за колку да добиеш во гејминг перформанси. Ако жртвуваш 2-3-5% од workstation а добиеш 20-30% гејминг , ваљда е no brainer.

кога ти треба воркстешјн тебе ти е за јадрата. Тој процесор има 4 јадра повеќе, што значи ќе биде добар мултитаскер. А пак 7800x3d е наменет за игри кои не бараат толкаво оптеретување.
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Да не ме сфатиш погрешно, не велам дека е подобар, во никој случај. Туку да си провериш колкава е разликата и колку би требало да жртвуваш од workstation performance, за колку да добиеш во гејминг перформанси. Ако жртвуваш 2-3-5% од workstation а добиеш 20-30% гејминг , ваљда е no brainer.
Не не, во ред е. Те сфаќам. Мислам дека јас не се изјаснив добро.
За Unreal Engine можеби и x3d нема да има некаков performance loss бидејќи сепак работиш на истите работи што ги има во игрите.
Можеби само при компилација и builds ќе биде за нијанса поспор.

Помеѓу 7900x и 7800x3d, мислам дека 7900x ќе врши повеќе работа за workstation поради јадрата како што кажа @Ron26.
Доколку го споредиме so 7900x3d или 7950x3d можеби е тука негде е ист со перформанси на workstation па дури и ќе добиеш буст во гејминг, ама искрено разликата за 100е дали вреди во овој случај? Ќе платам повеќе за процесор а дали ќе се примети разликата, плус не сум некој хардкор гејмер што мора на 4к да гејмам со над 100 fps иначе ќе фрлам тантрум. Мене ми е доволно 60fps на 1080p или 1440p. Така што, мислам дека тие екстра 100е подобро да отидат на друго место отколку во поскап процесор, овој ги задоволува сите мои критериуми. :)
Али сепак благодарам на инпут за ова, доколку не бидува - ќе се направи upgrade еден.
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.821
17.578
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Здраво 100-јко,

Јас на твое место би одел со Intel 14700KF. За парите во товојот случај е најдобрата можна опција. Во секој случај и 7900X не е лоша варијнта.
Што се однсува до графичката картичка, многу лош модел е тоа, многу бедно ладење и изработка. Би одел на друг модел.
Исто така не би одел на воздушен кулер во никој случај, но со квалитетно и доверливо водено ладење.

Варијанта 1:

MB: Gigabyte Z790 Gaming X AX - 34 месеци гаранција
CPU: Intel Core i7 14700KF - 30 месеци гаранција
CPU Cooler: NZXT Kraken 360 RGB - 35 месеци гаранција
RAM: Kingston HyperX Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-6000 CL40 RGB - 55 месеци гаранција
VGA: Ggiabyte RTX 4070Super Gaming 12GB OC - 35 месеци гаранција
PSU: Chieftec Polaris 1050W 80+ Gold Full Modular ATX 3.0 - 55 месеци гаранција
Case: NZXT H6 Flow Black RGB- 12 месеци гаранција

137000 денари
Опција со 13700KF наместо 14700KF = 134500 денари

MB Gigabyte B650 AORUS ELITE AX rev. 1.0 - 34 месеци гаранција
AMD Ryzen 9 7900X - 30 месеци гаранција
CPU Cooler: NZXT Kraken 360 RGB - 35 месеци гаранција
RAMЛ: G.SKILL Trident Z5 DDR5 64GB(2x32GB) 6000MHz CL30 NEO RGB EXPO - 55 месеци гаранција
VGA: Ggiabyte RTX 4070Super Gaming 12GB OC - 35 месеци гаранција
PSU: Chieftec Polaris 1050W 80+ Gold Full Modular ATX 3.0 - 55 месеци гаранција
Case: NZXT H6 Flow Black RGB- 12 месеци гаранција

135000 денари
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Здраво 100-јко,

Јас на твое место би одел со Intel 14700KF. За парите во товојот случај е најдобрата можна опција. Во секој случај и 7900X не е лоша варијнта.
Што се однсува до графичката картичка, многу лош модел е тоа, многу бедно ладење и изработка. Би одел на друг модел.
Исто така не би одел на воздушен кулер во никој случај, но со квалитетно и доверливо водено ладење.

Варијанта 1:

MB: Gigabyte Z790 Gaming X AX - 34 месеци гаранција
CPU: Intel Core i7 14700KF - 30 месеци гаранција
CPU Cooler: NZXT Kraken 360 RGB - 35 месеци гаранција
RAM: Kingston HyperX Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-6000 CL40 RGB - 55 месеци гаранција
VGA: Ggiabyte RTX 4070Super Gaming 12GB OC - 35 месеци гаранција
PSU: Chieftec Polaris 1050W 80+ Gold Full Modular ATX 3.0 - 55 месеци гаранција
Case: NZXT H6 Flow Black RGB- 12 месеци гаранција

137000 денари
Опција со 13700KF наместо 14700KF = 134500 денари

MB Gigabyte B650 AORUS ELITE AX rev. 1.0 - 34 месеци гаранција
AMD Ryzen 9 7900X - 30 месеци гаранција
CPU Cooler: NZXT Kraken 360 RGB - 35 месеци гаранција
RAMЛ: G.SKILL Trident Z5 DDR5 64GB(2x32GB) 6000MHz CL30 NEO RGB EXPO - 55 месеци гаранција
VGA: Ggiabyte RTX 4070Super Gaming 12GB OC - 35 месеци гаранција
PSU: Chieftec Polaris 1050W 80+ Gold Full Modular ATX 3.0 - 55 месеци гаранција
Case: NZXT H6 Flow Black RGB- 12 месеци гаранција

135000 денари

Благодарам што одвои време да го напишеш сето ова. Ќе го земам во предвид тоа со графичката.

Првично кога се одлучив да склопувам нова конфигурација почнав со Интел. Но, кога отворив да читам на интернет сите рецензии за Интел со новиве генерации и што треба се да се направи за да имаат стабилни температури, решив AMD можеби е подобра алтернатива во моментов.
Најпрвин, 250W TDP - премногу и мора да се лади исклучиво со водено ладење. Јас сум против тоа бидејќи додаваш points of failure. Едноставно ако не е сето тоа добро наместено или ако не ти се погодило ладењето - може да потрошиш повеќе пари отколку што имаш замислено за буџетот (worst case).
AMD пак од друга страна, гледам на интернет дека склопуваат конфигурации со водушни кулери (специфично тие 2 погоре што ги спомнав).
Второ, напојување од 1050W ми изгледа over the top малце и too much, да не спомнам дека и непознат бренд ми е ова Chieftec.

Ама сепак благодарам за твоето мислење, ова со графичкава ќе го разгледам и најверојатно ќе сменам изборот ако не ја бива.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.073
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно