Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог Конфигурација за gaming и 1440p монитор

ShadowMkD

Intern
21 март 2018
3
1
Здраво на сите,
Ми треба предлог за конфигурација (може и склопување), намената е 1440p gaming (по нови и графички интензивни игри како пр. Cyberpunk 2077) како и добар "budget"' монитор. Буџетот за се ова е околу 140000 ден.

Благодарам однапред.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.852
1.582
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

thrw

On your way to fame
3 декември 2021
632
504

Ајде да видиме што имаме локално од ова и колку плус ќе доплатиме:
Производ - Нексио (2000 денари плус)
____
1. https://www.anhoch.com/products/mb-...z-oc-sata3-3x-m2-usb32-25gbit-lan-dphdmi-1264 (Ако воопшто дојде на залиха)
2. ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI (ако мора да е локално ќе си платиш плус 5000 денари)
3. Матична плоча MSI B650 Gaming PLUS WiFi AMD B650 Socket AM5 ATX

4.Друга опција е овде:
_____
1. https://www.anhoch.com/products/dimm-32gb-ddr5-6000mhz-kingston-fury-beast-cl30-expo-2x16-2386 (1500 денари плус, има и поевтини ама не се „EXPO“ сертифицирани и не можев да дознаам, за да немаш мака со стабилност со „am5“ платформата.)

2.Друга опција е овде:
______
1. Производ - Нексио
2. Хард диск Crucial P3 Plus, M.2 - 1TB
_____
1. ASUS PROART-RTX4080S-O16G (3000 денари плус)
2. Графичка картичка MSI GeForce RTX 4080 SUPER 16G VENTUS 3X OC, (4000 денари плус за нешто подобро)
Немаш многу опции овде за странство зошто ќе достигне пак 70000+ денари со ДДВ, и ако се додаде посредништво и шпедиција оди кон 75000 денари.
______
1. Производ - Нексио (4500 денари плус, освен ако го добијат на залиха истото напјување па ќе биде 6500 денари плус)
2. Извор на енергија ASUS ROG STRIX 1000W Gold (16-pin cable), 20+4 (4000 денари плус)
_____
За парите веднаш земај го, супер цена и супер слика.

Добитна комбинација е 12000 денари над буџетот

Може да се проба и друг монитор.

LG 27GL850
MSI G274QPF-QD
MSI MPG 271QRX
AOC AG276QZD
MSI G274QPX
LG 27GR83Q
Gigabyte M27Q-X

Спореди и види дали има нешто под 20000 денари од овие.
 
Последна промена:

ShadowMkD

Intern
21 март 2018
3
1

Ајде да видиме што имаме локално од ова и колку плус ќе доплатиме:
Производ - Нексио (2000 денари плус)
____
1. https://www.anhoch.com/products/mb-...z-oc-sata3-3x-m2-usb32-25gbit-lan-dphdmi-1264 (Ако воопшто дојде на залиха)
2. ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI (ако мора да е локално ќе си платиш плус 5000 денари)
3. Матична плоча MSI B650 Gaming PLUS WiFi AMD B650 Socket AM5 ATX

4.Друга опција е овде:
_____
1. https://www.anhoch.com/products/dimm-32gb-ddr5-6000mhz-kingston-fury-beast-cl30-expo-2x16-2386 (1500 денари плус, има и поевтини ама не се „EXPO“ сертифицирани и не можев да дознаам, за да немаш мака со стабилност со „am5“ платформата.)

2.Друга опција е овде:
______
1. Производ - Нексио
2. Хард диск Crucial P3 Plus, M.2 - 1TB
_____
1. ASUS PROART-RTX4080S-O16G (3000 денари плус)
2. Графичка картичка MSI GeForce RTX 4080 SUPER 16G VENTUS 3X OC, (4000 денари плус за нешто подобро)
Немаш многу опции овде за странство зошто ќе достигне пак 70000+ денари со ДДВ, и ако се додаде посредништво и шпедиција оди кон 75000 денари.
______
1. Производ - Нексио (4500 денари плус, освен ако го добијат на залиха истото напјување па ќе биде 6500 денари плус)
2. Извор на енергија ASUS ROG STRIX 1000W Gold (16-pin cable), 20+4 (4000 денари плус)
_____
За парите веднаш земај го, супер цена и супер слика.

Добитна комбинација е 12000 денари над буџетот

Може да се проба и друг монитор.

LG 27GL850
MSI G274QPF-QD
MSI MPG 271QRX
AOC AG276QZD
MSI G274QPX
LG 27GR83Q
Gigabyte M27Q-X

Спореди и види дали има нешто под 20000 денари од овие.
Фала многу за препораката. Не би купувал од странсво (затоа што не сакам да се замарам со царини, шпедиција итн.).

Се прашувам дали за ладење може со воздушен https://www.anhoch.com/products/cooler-deepcool-ak620-digital-all-intelamd-9456 (помалце шанса да рикне и цел систем да го земе со него), а и плус поевтино искача.

Друго не гледам голема разлика во перформанс меѓу 4080 super и 4070 ti super а цена разлика може да се најде 12000ден (не знам дали вреди??).

Во врска за напојување да ли може да се заштеди со ова Производ - Нексио ?

На крај кога ќе се дојде до склопување каде би било најдобро, зошто иако не сум целосен почетник не би сакал да ризикувам со волку скап систем.
Фала однапред
Мислењето е автоматски споено:

Знам за овој и знам дека има добар рејтинг на пр RTINGS.COM, но тешко да се најде во МК за пристојна цена.
 
Последна промена:

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
490
465
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro

Ајде да видиме што имаме локално од ова и колку плус ќе доплатиме:
Производ - Нексио (2000 денари плус)
____
1. https://www.anhoch.com/products/mb-...z-oc-sata3-3x-m2-usb32-25gbit-lan-dphdmi-1264 (Ако воопшто дојде на залиха)
2. ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI (ако мора да е локално ќе си платиш плус 5000 денари)
3. Матична плоча MSI B650 Gaming PLUS WiFi AMD B650 Socket AM5 ATX

4.Друга опција е овде:
_____
1. https://www.anhoch.com/products/dimm-32gb-ddr5-6000mhz-kingston-fury-beast-cl30-expo-2x16-2386 (1500 денари плус, има и поевтини ама не се „EXPO“ сертифицирани и не можев да дознаам, за да немаш мака со стабилност со „am5“ платформата.)

2.Друга опција е овде:
______
1. Производ - Нексио
2. Хард диск Crucial P3 Plus, M.2 - 1TB
_____
1. ASUS PROART-RTX4080S-O16G (3000 денари плус)
2. Графичка картичка MSI GeForce RTX 4080 SUPER 16G VENTUS 3X OC, (4000 денари плус за нешто подобро)
Немаш многу опции овде за странство зошто ќе достигне пак 70000+ денари со ДДВ, и ако се додаде посредништво и шпедиција оди кон 75000 денари.
______
1. Производ - Нексио (4500 денари плус, освен ако го добијат на залиха истото напјување па ќе биде 6500 денари плус)
2. Извор на енергија ASUS ROG STRIX 1000W Gold (16-pin cable), 20+4 (4000 денари плус)
_____
За парите веднаш земај го, супер цена и супер слика.

Добитна комбинација е 12000 денари над буџетот

Може да се проба и друг монитор.

LG 27GL850
MSI G274QPF-QD
MSI MPG 271QRX
AOC AG276QZD
MSI G274QPX
LG 27GR83Q
Gigabyte M27Q-X

Спореди и види дали има нешто под 20000 денари од овие.
Колку за инфо, матичната погоре (MB MSI MAG B650 TOMAHAWK) од анхоч е достапна на залиха. :LOL:
 
  • Хаха
Реакции: thrw

thrw

On your way to fame
3 декември 2021
632
504
Колку за инфо, матичната погоре (MB MSI MAG B650 TOMAHAWK) од анхоч е достапна на залиха. :LOL:
Се појавила за ден :ROFLMAO:
Се прашувам дали за ладење може со воздушен https://www.anhoch.com/products/cooler-deepcool-ak620-digital-all-intelamd-9456 (помалце шанса да рикне и цел систем да го земе со него), а и плус поевтино искача.
Може, ама не знам дали ќе останеме со тој процесор. Вака бар да си имаш ладилник ако планираш да надградиш во иднина што ќе овозможи да не приметиш високи температури од новите архитектури. Иако тој не се загрева колку истиот процесор без дополнителната „cache“ меморија што е препорачано дека ќе работи на 95 степени целзиуосови. Само земи го без глупавиот екран, не ти треба тоа. https://www.anhoch.com/products/cooler-deepcool-ak620-all-intelamd-7187
Друго не гледам голема разлика во перформанс меѓу 4080 super и 4070 ti super а цена разлика може да се најде 12000ден (не знам дали вреди??).
Поради тоа што ќе играш игра со зракотрасирање, вреди да земеш повисока класа на графичка карта без да одиш на најскапата. Ќе добиеш блиску 60 прикази во секунда без да уклучуваш лажни прикази и вештачко скалирање на резолуција додека „4070ti super“ ќе се движи до 50.
Во врска за напојување да ли може да се заштеди со ова Производ - Нексио ?
Ако купуваш напојување ново, веќе минимум станува 1000W доколку сакаш да го користиш понатаму после оваа конфигурација. Ако одиш со „4070ti Super“, можеш со ова напојување, инаку препорачувам 1000.
На крај кога ќе се дојде до склопување каде би било најдобро, зошто иако не сум целосен почетник не би сакал да ризикувам со волку скап систем.
Фала однапред
Ако не веруваш во себе прашај го @gOJDO може има некои делови на располагање па може ќе поминеш поевтино, инаку може да му ги однесеш тој да ти ги склопи и ќе си наплати работна рака секако.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.668
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

ova so gigabyte rtx4080s Windforce ke te cini 156k,

da proveram so 4070ti kolku bi izleglo, ke dopisam
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.298
Мислења
978.033
Членови
35.584
Најнов член
sataniskov
На врв Дно