• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проценка Конфигурација R7 5800x + RTX 3070 X TRIO + B550

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
138
247
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Здраво, во план ми е да го продадам компјутерот кој го склопив Јануари годинаава бидејки ретко го користам последно време и не играм игри на него-единствената причина зошто го склопив компјутеров. Редовно е чистен и одржуван, користен е само за гејмниг и разонода филмој, јутуб, музика, никад не е копано крипто со компонентиве.
Ќе ве молам за проценка првично.

Куќиште: Nzxt H510 Elite + 4x Nzxt Argb 2 Fans
Mатична: AsRock B550 Steel Legend
Процесор: Ryzen R7 5800x
Кулер: Xigmatek Aurora 240mm AIO ARGB
Рам: Geil Evo X II ARGB 4x8 3200mhz
Графичка: Rtx 3070 MSI X Trio
Ссд: Kingston a400 1tb
Напојување: Antec HCG 850w 80+ bronze

Сите делови се под гаранција до 2023 освен ссд и напојувањето кои ми се од старата конфигурација,

Контакт ПП

Ви благодарам

20211201_213822.jpg 20211201_214825.jpg 20211201_214053.jpg b95d4486c6585bf01eb0dbbb04291f91.png
 
Последна промена:

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
644
858
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
Z590
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
700W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
ASUS RTX 3080 TUF
Case
Asus ROG GC35
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,436
4,868
Ethermine
www.facebook.com
Сличен има во нептун за 100к рамно, би рекол овој 75-85к. Графичката е lhr или не? тоа може да зголеми проценка.
Ако му е од јануари земен тогај не е LHR, али за жалост има сеа и LHR карти што се многу поефтини и скоро копаат плус минус 5мх.
Така да тоа нека опадне од план :D
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
644
858
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
Z590
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
700W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
ASUS RTX 3080 TUF
Case
Asus ROG GC35
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Ако му е од јануари земен тогај не е LHR, али за жалост има сеа и LHR карти што се многу поефтини и скоро копаат плус минус 5мх скоро.
Така да тоа нека опадне од план :D
не сум скроз упатен у тоа, затоа реков “може” :) во тој случај, си стојам на проценката.
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
644
858
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
Z590
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
700W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
ASUS RTX 3080 TUF
Case
Asus ROG GC35
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,436
4,868
Ethermine
www.facebook.com
ако лхр не мењава многу, зошто го цениш појќе од нов сличен?
Па форум е овоа.. Морам да бидам у тек со членовиве. Да ги преценувам повеќе а у порака да ги купувам пониско и да ги шиткам на 3ти лица за поскапо :D
Јбг такви времиња дојдоа.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
138
247
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Графичката не е LHR
Мислењето е автоматски споено:

Сличен има во нептун за 100к рамно, би рекол овој 75-85к. Графичката е lhr или не? тоа може да зголеми проценка.
нептун : Персонален компјутер ASUS G15DK-21210T R7-5800X/16GB/1TB SSD/1TB/RTX 3070 8GB/WIN
али конфигурацијава има 16гб рам плус многу ниска класа матична, куќиште, кулер, и варијанта на графичката
 
Последна промена:

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
644
858
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
Z590
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
700W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
ASUS RTX 3080 TUF
Case
Asus ROG GC35
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Графичката не е LHR
Мислењето е автоматски споено:


али конфигурацијава има 16гб рам плус многу ниска класа матична, куќиште, кулер, и варијанта на графичката
графичката е asus tuf , напајањето е gold, рамот е -60е разлика, mb е исти chipset. понов е за скоро една година.
како и да е, тоа е мое мислење. колку ти си го цениш тоа си е твоја работа.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
138
247
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
графичката е asus tuf , напајањето е gold, рамот е -60е разлика, mb е исти chipset. понов е за скоро една година.
како и да е, тоа е мое мислење. колку ти си го цениш тоа си е твоја работа.
Според сликата и спецификации низ нет графичката е дуал оц што е мн ниска класа, матичната е најефтина варијанта од chipsetot,
Сепак фала за мислењето
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
644
858
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
Z590
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
700W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
ASUS RTX 3080 TUF
Case
Asus ROG GC35
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Точно, но не е истиот модел од нет. Нептун имаат само ископирано и слика и спецификации. Не е точно тој, ова не е од памет, проверено. Ни тие не знаат точно што имаат. Како и да е, мојата проценка беше фокусирана најмногу на гејминг перформанси. Мајнер, или некој на кому му вреди естетиката и го цени тој изглед повеќе, или тие додатни кулери му вредат повеќе можеби би понудил и поголема цена.
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
78
172

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,365
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
На брзина проценка:

Куќиште: Nzxt H510 Elite + 4x Nzxt Argb 2 Fans = 8500
Mатична: AsRock B550 Steel Legend = 4000
Процесор: Ryzen R7 5800x = 23000
Кулер: Xigmatek Aurora 240mm AIO ARGB = 3000
Рам: Geil Evo X II ARGB 4x8 3200mhz = 9000
Графичка: Rtx 3070 MSI X Trio = 65000
Ссд: Kingston a400 1tb = 4000
Напојување: Antec HCG 850w 80+ bronze = 4500

120k е цената по која треба да се продаде компјутеров
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,146
1,031
Скопје
На брзина проценка:

Куќиште: Nzxt H510 Elite + 4x Nzxt Argb 2 Fans = 8500
Mатична: AsRock B550 Steel Legend = 4000
Процесор: Ryzen R7 5800x = 23000
Кулер: Xigmatek Aurora 240mm AIO ARGB = 3000
Рам: Geil Evo X II ARGB 4x8 3200mhz = 9000
Графичка: Rtx 3070 MSI X Trio = 65000
Ссд: Kingston a400 1tb = 4000
Напојување: Antec HCG 850w 80+ bronze = 4500

120k е цената по која треба да се продаде компјутеров
Е вака се прави проценка. Секоја компонента посебно - да се знае од каде е цената. И онака секој кога купува нешто во глава си пресметува дел по дел - независно дали ќе оди на продажба комплет или одделно !
Инаку се слагам со цената 120.000 ден потполно .
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
138
247
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Ви благодарам за проценките, али се повлекува од продажба.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,163
Мислења
879,429
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно