Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Конфигурација - процесори

kromidar

Intern
13 ноември 2015
15
11
Драчево
Здраво дечки. Ми треба ваше мислење за i5 8400k и AMD RYZEN 2600, кој процесор е поефикасен за гејмање и дали измеѓу двата процесори има голема разлика. Исто така за процесорот i5 8600k дали е потребна Z series матична ( не планирам да правам overclock). Однапред Ви благодарам :)
 

shitpost101

Gaining Experience
9 февруари 2018
407
297
1. i5-8400k не постои колку што знам...затоа и го имам I5-8400.
2. Зашто би ти требал i5-8600k(unlocked) ако не планираш да правиш оверклок?.
3. Што се тиче матична за кофи лејк ако бараш ке си бараш со 1151 сокет.
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
862
1.881
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Спомнато е и погоре, зошто ти е К процесор кога не планираш да оверклокуваш?

Ако се решиш за I5-8400, комбинирај го со B360 плоча, немаш потреба од Z370. Имаш сега избор на B360 плочи, Gigabyte и MSI во Анхоч, Asus во Сетек, Asrock во Нексио (во Нексио можи да ти порачаат каква сакаш)...

Еве ти некој бенчмарк:

Ryzen 5 2600 vs. Core i5-8400: 36 Game Benchmark
 

kromidar

Intern
13 ноември 2015
15
11
Драчево
Се извинувам тоа К кај i5 8400 е моја грешка. Уште еднаш ви благодарам што одвоивте време да ми помогнете.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.667
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.288
Мислења
977.871
Членови
35.578
Најнов член
Milena Milkova
На врв Дно