1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Конфигурација около 30000

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Nevalidno, 22 oктомври 2019.

 1. Nevalidno

  Nevalidno
  Intern

  2
  0
  22 oктомври 2019
  Здраво, ако можете да ми дадете предлог за конфигурација за околу 30000 денари.
  Би ја користел за гајминг за игри со слична интензивност на Hitman 2 и за графички дизајн.
   
 2. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  605
  837
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Со/без монитор/периферија? Нова половна?
  b450
  ryzen 2600
  ddr4 2x8 3200mhz
  Rx 580/gtx 1660
  240 ssd + 1tb wd blue
  500-650w 80+

  Генерално конфигурацијата треба да ти се движи околу следниве елементи.
  За процесор без размислување рајзен 2600, матична б450 имаш асус прајм или гигабајт во анхоч 4-5к, сосема солидна. За рам гскилл од нексио има добра цена на 2х8 кит 3200 околу 5500-6000.
  Со напојување јас би барал половно до 2000ки, исто и графичка радеон 580, по можност од 8 гб. Ако сакаш нова графичка задоволителна е 1660, се друго не вреди за парите но така би надминал буџет за многу.

  Ryzen 2600 + gigabyte b450 = 12500
  Gskill sniper x 16gb = 5500
  Rx 580 = 6000
  SSD+HDD = 5000
  PSU = 2000

  Се на се иде околу 31 000, но секако јас би ги исконтактирал @gOJDO во приватна порака, и @Pane24 за амд графиките и напојањeто.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,015
  12,383
  23 Јануари 2008
  Манга
  @Sludge.Factory фали куќиште во твојота конфигурација :)
  Како и да е за 30к се склопува системот кој го предложи
   
  На Sludge.Factory и dejan_str им се допаѓа ова.
 4. Nevalidno

  Nevalidno
  Intern

  2
  0
  22 oктомври 2019
  Кое напојување би го препорачал?
   

Сподели

Вчитување...