1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфигурација од 30к+

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од EricTheKing7, 28 ноември 2012.

 1. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  Здраво на сите јас планирам да купам нова конфигурација и читајќи ги темите ма форумов составив нешто ,па сакам да слушнам мислења и од вас.Компјутерот ќе го користам за работа во Visual Studio, Photoshop,Flash ,а понекогаш и некоја игра како PES, FIFA и NBA2k.Еве ја конфигурацијата што ја состаив јас:
  MB: ASUS P8B75 M LX
  CPU: I-5 3450 3.10 GHZ
  GPU:HD 7750
  RAM:KINGSTONHyperX Blu 4 GB DDR3 1600 MHZ
  HDD:1TB WESTERN DIGITAL 7200 RPM 64 CACHE CAVIAR GREEN
  PSU:COOLER MASTER ELITE 400 W
  CASE:SPIRE CASE BLACK
  Цената на оваа конфигурација е околу 30к+ , можам да дадам уште 2/3 000 + ако навистина вреди и уште да кажам деловите се од сет.
   
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Земиси наместо АМД 7750 GTX650ti.
   
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  Дискот само смени го со Blue верзија, имаат побрз акцес тајм, Green-от е за сторејџ.

  И напојувањето, земи го тоа од 460 вати за 300 ден плус.
   
 4. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  +4 гиги рам земи (8), секако е ефтин рамот, во 2012/13 8 гиги рам е веќе тоа што беше 4 гиги пред некои 3-4 години :)
   
  На EricTheKing7 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  Колку и е цената и во што е подобра од 7750?
   
 6. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  Сет имаат blue верзија ама бројот на вртежи е Intelli power не 7200 rpm да го земам ли тој?
  За напојувањето се согласувам 300 денари не ми се проблем, а процесорот и плочата добри ли се?

  Ок сега рам меморијата е ефтина па би можел да ставам уште 4 гига.
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,614
  13,873
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  1) Земи 2x4GB RAM
  2) Ако нема WD Blue земи Hitachi 1TB - одличен е
  3) Земи го малку помоќнот напајање ако разликата навистина е 300 денари.
   
  На EricTheKing7 и olikomerc им се допаѓа ова.
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  9000 denari e во Сет,а побрза е од 7750 во све.Сепак сега гледам во СЕТ цената на 7750 е одлична,така да некако реална вредност на 650ти е 8000 денари,така да не се исплаќа
   
 9. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  И јас така мислам,а и како што имам читано 7750-ката е добра буџет карта.
   
 10. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  Има wd blue ама бројот на вртежи е Intellipower да го земам ли тој зошто немаат сет и Hitachi 1 TB, Hitachi имаат само од 500 гига.
  Да има Cooler Master Elite 460 W,а е само 300/400 денари поскапо од ова што јас го наведов.
   
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  Земи го, брз е дискот околу 150 мб/с вади просек со HD Tune, поради тоа што е со 1 платер.
  Малку времето за пристап е поспоро околу 20ms.
   
 12. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  А што е разликата меѓу диск со 7200 rpm и диск со Intelli power rpm ?
   
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  IntelliPower - A fine-tuned balance of spin speed, transfer rate and caching algorithms designed to deliver both significant power savings and solid performance.

  Нешто како варијации во брзината, најчесто од 5400 или 5900 до 7200 вртежи во минута, за намалување на бучава, пониска потрошувачка и слично, а сепак да извади добри перформанси :)
  Ок си е дискот, еве тест од таков модел

  [​IMG]
   
  На shifty и EricTheKing7 им се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,614
  13,873
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  1) Intellipower никад не иде до 7200rpm.
  2) Во СЕТ има дискови Hitachi 1TB. Денес купив еден таков
   
 15. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  Дај прати ми линк јас не успеав да најдам.
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,614
  13,873
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Изгледа го нема во малопродажба...1111
   
 17. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  Па изгледа затоа не сум успеал да го најдам, ај предложи некој до 5000 од оние што ги имаат ако не ти е тешко.
   
 18. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  Подобр ли е овој или зелениот со 7200 вртежи?
   
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  Зелен со 7200 вртежи не верувам да постои.
   
 20. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  Има бе види на сет на страната.
   
 21. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Ako sakas podobra stvarno karta, fazla od 10k e 7850 ili ako ima zaostanato nekoja 6850. Da ja imav Hitachi od 500GB dobar bese dodeka ne se zaglavi, sega ne znam dali sto go udriv ili tolku i pazi nekoj del da ni go dadat refurbished, a go plajkas za nov, mene taka Hitachito mi go dadoa refurbished.
   
 22. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 23. EricTheKing7

  EricTheKing7
  Intern

  82
  23
  28 ноември 2012
  Машко
  И јас знам дека 7850-ката е многу добра карта ама скапа ми е а и оваа не е лоша. Само сега уште за диск се мислам каков да земам.

  Знам ама од 8000 не можам повеќе да дадам за графичка.
   
 24. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Hitachito 500Gb e dobar , za nijansa moze pobrzo e od drugite, toa ne mozes da go setis, a ne se sekiraj sekoj hard umira. I vidi si nekoja grafickanastaro, bidejki 7750 e malku poslaba od 5770-6770, cenava i e povisoka od niv
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,614
  13,873
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Јави се утре и прашај во малопродажба дали има Хитачи од 1ТБ. Мора да ти го набават без оглед што го нема на страницата.
   
Слични теми
 1. AlexM
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,292
 2. Locutus
  Одговори:
  97
  Прегледи:
  7,707
 3. MarkoHF
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,643
 4. CHIMPANZEE
  Одговори:
  38
  Прегледи:
  2,559
Вчитување...

Сподели

Вчитување...