• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конфигурација на монитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Имам Sony multi scan e530 во виндолс го работам на 100 хз но во линукс само еднш ми успеа тоа како може јас да му зададам на линуксот резлуција и херци?
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Може ли да кажеш која дистрибуција и која графичка картичка ја користеш?
Бидејќи некои дистрибуции дозволуваат преку графички алатки да ја менуваш фреквенцијата но еве пошто немам доволно инфо ќе ти кажам како тоа се прави рачно.
Одиш во /etc/X11/
го отвораш xorg.conf
За уредување мора да работиш како root значи:
За КДЕ - kdesu kwrite /etc/X11/xorg.conf
За Гном - gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

тражи нешто вака
Section "Monitor"
Identifier "monitor1"
VendorName "Plug'n Play"
ModelName "COMPAQ S700"
HorizSync 30-70 <<<----менуваш овде поголеми вредности
VertRefresh 50-160 <<<---исто и овде менуваш поголеми вредности

Овие вредности ќе ги менуваш зависно од фреквенцијата која сакаш да ја добиеш.

снимаш и го рестартираш X серверот (Ctrl+Alt+Backspace) и види дали ти одговра.
Па пиши ако има уште нешто друго.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
momentalno snosti instalirav fedora 7 gforce 4 mx 440
me intersirase toa so /etc/X11/xorg.conf
no nezneav sto treba da menvam :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Може ли да кажеш која дистрибуција и која графичка картичка ја користеш?
Бидејќи некои дистрибуции дозволуваат преку графички алатки да ја менуваш фреквенцијата но еве пошто немам доволно инфо ќе ти кажам како тоа се прави рачно.
Одиш во /etc/X11/
го отвораш xorg.conf
За уредување мора да работиш како root значи:
За КДЕ - kdesu kwrite /etc/X11/xorg.conf
За Гном - gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

тражи нешто вака
Section "Monitor"
Identifier "monitor1"
VendorName "Plug'n Play"
ModelName "COMPAQ S700"
HorizSync 30-70 <<<----менуваш овде поголеми вредности
VertRefresh 50-160 <<<---исто и овде менуваш поголеми вредности

Овие вредности ќе ги менуваш зависно од фреквенцијата која сакаш да ја добиеш.

снимаш и го рестартираш X серверот (Ctrl+Alt+Backspace) и види дали ти одговра.
Па пиши ако има уште нешто друго.


Ne veruvam deka kje se snajde so editiranje na xorg.conf, eve edna druga postapka:

Za gnome: System > Preferences > Screen Resolution

I 100% proveri dali ti e grafichkata instalirana :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
дали навистина сигурни што бива ако тоа е завршено веќе ,
како може да ги проценуваш луѓето од еден пост , ти си закон човек
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Ako dobro ne si zabelizil pitam kako da forsiram refresh rate a ne da smenam rezolucija :D ,reseno e
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Добро тоа за едниот ред ми се испушти али добро е може некој друг ќе му затреба и за менување на резолуција. Само да се дообјаснам

HorizSync 30-70 <<<----менуваш овде поголеми вредности за менување на резолуцијата
VertRefresh 50-160 <<<---исто и овде менуваш поголеми вредности за менување на фреквенцијата

мислам дека вака е подобро :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,710
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно