Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог Конфигурација + монитор

Enigma

On your way to fame
1 септември 2012
1.113
544
Enigma's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 1600AF 3.2GHz
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250GB / WD Caviar Blue 2TB/500GB
PSU
MS 600W
RAM
G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 3200MHz
Video card
ASUS PH GTX 1050 Ti 4GB
Case
MS Monster
Mouse
CM
Keyboard
CM
Audio
Delux
Monitor
ASUS VG249Q + VW195S
OS
Win 10 Pro 64-bit
Барам препорака за конфигурација и монитор за другар со практично неограничен буџет. Најчесто ќе го користи за работа но повремено може и да игра, така што фокусот да биде ставен на процесорот и рамот. Мониторот сака да биде со 2к резолуција бидејќи има помало биро, но може да препорачате и со 4к резолуција во случај да се одлучи и за поголемо биро. Најголеми дилеми имам дали да оди со АМД или Интел со оглед дека има гласини за нови побрзи процесори, па во тој случај можеби ќе биде паметно да не се фрлаат премногу пари сега, да се оди со нешто поспоро и во блиска иднина да се замени.
Ви благодарам однапред.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.159
3.050
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
@gOJDO да се јави на главна каса :D

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Kefi

Intern
8 јануари 2023
7
3
2 совета:
  • дефинирај работа, пополнување ексел табели или цртање во аутокад не е исто што и компајлирање код или рендерирање 3д модели.
  • ограничи го буџетот, макар некакви рамки, овде има луѓе способни да потрошат практично неограничен буџет на конфигурација и монитор :)
 

Enigma

On your way to fame
1 септември 2012
1.113
544
Enigma's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 1600AF 3.2GHz
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250GB / WD Caviar Blue 2TB/500GB
PSU
MS 600W
RAM
G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 3200MHz
Video card
ASUS PH GTX 1050 Ti 4GB
Case
MS Monster
Mouse
CM
Keyboard
CM
Audio
Delux
Monitor
ASUS VG249Q + VW195S
OS
Win 10 Pro 64-bit
2 совета:
  • дефинирај работа, пополнување ексел табели или цртање во аутокад не е исто што и компајлирање код или рендерирање 3д модели.
  • ограничи го буџетот, макар некакви рамки, овде има луѓе способни да потрошат практично неограничен буџет на конфигурација и монитор :)
Искрено тоа со работа повеќе е изговор, другаров сака да оди balls to the wall со деловите, односно да не се замара со евентуални надградби или нова конфигурација наредни неколку години. That said, максималниот буџет би бил отприлика 4-4.5к евра, иако и тоа не е стриктно ограничено.

Дополнително, тој си одлучи дека деловите сака да ги земе на ново од продавница, така што зделки со форумџии за жал отпаѓаат во случајов, иако јас му имам сугерирано на тоа уште на почетокот.
 

Enigma

On your way to fame
1 септември 2012
1.113
544
Enigma's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 1600AF 3.2GHz
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250GB / WD Caviar Blue 2TB/500GB
PSU
MS 600W
RAM
G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 3200MHz
Video card
ASUS PH GTX 1050 Ti 4GB
Case
MS Monster
Mouse
CM
Keyboard
CM
Audio
Delux
Monitor
ASUS VG249Q + VW195S
OS
Win 10 Pro 64-bit
Screenshot_20240415_160620_Drive~2.jpg
Деловите ќе ги зема најверојатно од Грција, па ме интересира што мислите за нив. Ви благодарам однапред.
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.152
1.923
Скопје
За 200 евра (без данок) имаш Corsair HX1000i. Или нешто од Seasonic.
И ја би зел 4090 ако веќе има практично неограничен буџет.
 

Kefi

Intern
8 јануари 2023
7
3
Искрено, не разбирам зошто од Грција и што добива со тоа, цениве не ми делуваат толку добри, или подобри од овде. Можеби данок ќе минусира? Со гаранција што ќе прави? И да, ако веќе троши толку пари, 4090 ако се наоѓа би била добра основа за ваква конфигурација. Инаку, нема некој проблем со деловите, ова е добро балансирана конфигурација со осврт на играње .)
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
978
Погледнете го атачментот 136756
Деловите ќе ги зема најверојатно од Грција, па ме интересира што мислите за нив. Ви благодарам однапред.

Супер е све, гледам дека повеќе се внимава на изгледот отколку на перформансот на компонентите, ако е веќе така овој модел на nvidia е ако не се лажам најлош,грдо изгледа а има речиси исти перформанси како и рефенренс моделот на 4080s што значи грее и бучи доста повеќе од премиум моделите. Мојот совет би бил да си земеш Asus Tuf или Asus Rog Strix.

Едит: Не гледам ладење за CPU во листава.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.373
7.300
Скопје
www.facebook.com
би бил да си земеш Asus Tuf или Asus Rog Strix.
Ја ги имам двете. И Туф и Стрикс. Тешко срање. На Gainward во ладење и дизајн може вода да му носаат.
Не вредаат за парите 4090 особено од Асус моделите.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
978
Ја ги имам двете. И Туф и Стрикс. Тешко срање. На Gainward во ладење и дизајн може вода да му носаат.
Не вредаат за парите 4090 особено од Асус моделите.
Не ме зезај брат, Gigabyte е грдосија од производител. најшкарт материјали користат во сите нивни производи, со години наназад ги бие лош глас и сето тоа е со право.
Rog Strix i Tuf Gaming даваат најниски температури при најниска бучавост на фановите. Згора на се Rog strix се лепота за во куќиште.

Gainward Power limit = 450W
Rog Strix and Tuf Gaming Power Limits = 600W
Ова дозволува поголем оверклок

Згора на се Gainward има најлоша Vram секција на чип и меморија, Полоша дури и од FE моделите, да не се сватиме погрешно графичката ќе работи одлично при нормални услови, ама е ризична i ne препорачлива за оверклокинг. Rog Strix и Tuf Gaming имаат малку по премиум изработка и далеку Побогата Vram Секција.

Има уште некој ситници во кој што се подобри ама сметам дека Vram и power limitot се најважните.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно