• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка Конфигурација i7 4790k/ Z97 Hero / 2x8Gb DDR3

 • Ја почнал/а темата
 • #1

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
600
685
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Ќе ве замолам за проценка на следната конфигурација.


Asus Maximus VII Hero Z97-1150 - купено од DD Store, супер сочувана, нема мана до сега
Intel i7-4790K 1150 - купено од Setec, супер сочуван, нема мана до сега, не е клокан
Asus HD7850-DC2-2GD5 -
купено од Setec, има спој на конекторите и фрла артефакти + едниот кулер е отиден (ќе оди гратис за купувачот)
Samsung 850 Pro SSD 256GB - купено од DD Store, супер состојба, нема мана до сега, запис од ~30TB
Kingston HyperX FURY 2x8GB DDR3 1866MHz - купено од член на IT.MK форумот, SiPy`, металните хладњаци слабо лепат и се фатени со ластичиња
Cooler Master V750W 80Plus Gold semi modular - купено од Setec, нема мана до сега
Cooler Master HAF XM -купено од Setec, супер состојба
Noctua NH-U14S - купено од JVS Net, супер состојба, нема мана до сега
Noctua NF-A14 PWM - купено од JVS Net, супер состојба, нема мана до сега
LG 32MP58HQ-P 32" LED IPS Full HD - купено од Anhoch, супер состојба, се користи закачен на Chromecast, повремено
Logitech G402 Hyperion Fury - купено од amazon.co.uk, добро сочуван
Cooler Master QuickFire Rapid (brown switch) - купено од amazon.coм, добро сочувана
Mackie CR3 - купено од thomann.de, добро сочувани, се случува да при долго слушање на максимум јачина, престанат со репродукција на звук

Гаранцијата е измината на се, освен ноктуата, мониторот и куќиштето.
Слики ќе додадам подоцна.
Може проценка и на дел по дел, на комплет, како и да е ќе помогне за оформување цена.

Фала.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,316
4,560
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
431
439
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
Јас за рамот ... Исто чекам понуди
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,082
1,310
Скопје
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,315
16,301
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,315
16,301
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Asus Maximus VII Hero Z97-1150 - 3000
Intel i7-4790K 1150 - 9000
Asus HD7850-DC2-2GD5 - 2500
Samsung 850 Pro SSD 256GB - 2200
Kingston HyperX FURY 2x8GB DDR3 1866MHz - 5000
Cooler Master V750W 80Plus Gold semi modular - 4000
Cooler Master HAF XM - 3000
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
600
685
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Слики тука.

Само да напоменам, ќе се преферира да се продава комплет. Добив многу понуди за одделно процесор/рам/куќиште, доколку се реши да се продава одделно ќе ви одговорам на сите по приоритет како сте ми пишале. Фала на понудите.
Според проценките за комплет цена на куќиште (без периферија и монитор) : 29500.

LG 32MP58HQ-P 32" LED IPS Full HD - 10k
Logitech G402 Hyperion Fury - 1000
Cooler Master QuickFire Rapid (brown switch) -1500
Mackie CR3 - 2500
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,316
4,560
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Слики тука.
Според проценките за комплет цена на куќиште (без периферија и монитор) : 29500.

Mackie CR3 - 2500
Кога велиш комплет, мислиш само на конфигурацијата или заедно со периферија?Инаку, цената за Mackie-то е ок, би ги зел.

Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
И јас застанав на ред и пишав ПП за тастатурата и глувчето ако се делат.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,236
12,917
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ај и јас да се ставам во ред за тастатурата. Имам мерак да пробам механичка, а не ми се даваат многу пари, па ова ми доаѓа идеално и плус нема нум пад што ми е најбитен момент.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,263
1,049
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
431
439
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
И јас како застанат у ред цената за рамот ми одговара ...
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,403
2,997
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Јас сум за маусот, ако евентуално @gokica не го земе.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
600
685
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Еден апдејт за сите, последна цена под која би го дал комплет ПЦ-то, без периферија е 27 000 ден. Значи тука ви спаѓа:
- Asus Maximus VII Hero Z97-1150
- Intel i7-4790K 1150
- Asus HD7850-DC2-2GD5
- Samsung 850 Pro SSD 256GB
- Kingston HyperX FURY 2x8GB DDR3 1866MHz
- Cooler Master V750W 80Plus Gold semi modular
- Cooler Master HAF XM
- Noctua NH-U14S
- Noctua NF-A14 PWM
Преферирам и ќе почекам уште некое време, за ако некој се пријави да го земе топтан.

За сите што ми пишавте поединечно, за деловите и за периферијата:
- за деловите, доколку не се продаде топтан, ќе ве исконтактирам поединечно, по редослед како што ми пишавте, ако сеуште сте заинтересирани
- за периферијата, пошто ПЦ-то се користи после работа, сеуште ми се потребни; моментот штом се продаде, важи истото, ве контактирам по редослед, како што сте пријавени и нормално ако уште постои интерес од ваша страна за истите; цената за нив останува иста:
- LG 32MP58HQ-P 32" LED IPS Full HD - 10 000 ден
- Logitech G402 Hyperion Fury - 1000 ден
- Cooler Master QuickFire Rapid (brown switch) - 1500 ден
- Mackie CR3 - 2500 ден

Благодарам на разбирањето. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
600
685
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Да го 'избуткаме' огласов малку нанапред. :)
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
431
439
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,236
12,917
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Јас уште чекам за тастатурата :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
600
685
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Луѓе, ајде да пробаме уште еднаш.
24 000 денари за куќиштето (со се' внатре, се разбира), без периферија.
Ова е се со цел да не морам да го расклапам и пакуем едно по едно (да, за скоро сите делови ги иам оригиналните кутии).
Доколку и ова не одговара, ваљда ќе се решам викендов да го напраам тоа, да го спакувам дел по дел (тогаш ќе се договараме по други цени, не многу различни, секако :carefree:).

Инаку, со неколку од вас сум веќе во контакт, па да не се повторувам од погоре, си важи истото правило (не се 'ветени' деловите btw).

Поздрав, секое добро, и... разгласете. Фала ВИ!
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
376
154
Луѓе, ајде да пробаме уште еднаш.
24 000 денари за куќиштето (со се' внатре, се разбира), без периферија.
Ова е се со цел да не морам да го расклапам и пакуем едно по едно (да, за скоро сите делови ги иам оригиналните кутии).
Доколку и ова не одговара, ваљда ќе се решам викендов да го напраам тоа, да го спакувам дел по дел (тогаш ќе се договараме по други цени, не многу различни, секако :carefree:).

Инаку, со неколку од вас сум веќе во контакт, па да не се повторувам од погоре, си важи истото правило (не се 'ветени' деловите btw).

Поздрав, секое добро, и... разгласете. Фала ВИ!
Bate pishi broj da se cueme

Испратено од ANE-LX1 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
600
685
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Дојде @skopje_mkd и спакува се'! Наздравје! :noonecare:
Остана уште мониторот! За сега ќе го резервирам за @Steff_92, единствен кој го има побарано.

Извинување до сите кои се пријавија и почекаа (не беше резервирано ништо), но ќе ме сфатите, преферирав да отиде топтан, од практични причини.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,236
12,917
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Јас уште ја чекам тастатурата... :(
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
600
685
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,586
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно