• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конфигурација докај 20,000

  • Ја почнал/а темата
  • #1

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
742
1,176
Shutter Island
Другарче ме замоли да му помогнам да конфигурација за што помала пара а да му врши работа. Нема да се употребува за гејминг, музичар е ке работи некои приграмчиња како audacity fruity loops итн.

MB Gigabyte H81M-S2PH LGA1150 DDR3 1600MHz SATA3 USB3.0 - 3,370
CPU Core i3-4170 Dual 3.7GHz LGA 1150 3MB BOX - 7,210
HDD 3.5" 1TB Western Digital SATA3 - 3,115

Би сакал да ги слушнам вашите мислења.Сите совети се добредојдени.
Дали има воопшто потреба да се зима графичка карта сооглед на тоа дека воопшто нема да се игра ? Мое мислење е дека е доволен чипот од процесорот.
Дали да одам со 1 плочка рам или 2 плочки.
Kingston HyperX FURY Memory Blue 4GB - DDR3 1600MHz - 2,000
Corsair 8GB (2x4GB) 1600MHz Vengaance white - 3,400
За куќаре планирам овоа да го земам
ATX Midi Tower Case Matrix MX-03 па ви сакал да ве прашам дали напојувањето што иде со куќиштето би било доволно да го држи системот. Доколку не е предложете некои квалитетно напојување, и најверојтно би искористил старо куќиште по дома што ми седи да заштедиме некој денар бар на тоа.
И ако може некои мониторче да ми предложите докај 3-4 илјади.
Вака би требало да испаднт докај 20,000. Можне е некој дел да земам на старо како на пример хард диск.
 

Lalevskog

Gaining Experience
2 мај 2014
138
117
Земи си geil рам, ќе заштедиш 700 денари ако земаш една, или ќе потрошиш помалку ако земаш две плочки. И ако не му треба голем хард, можеш да земеш од samsung 120gb ssd, 3000 е во ддком. Напојувањето во тоа куќиште ќе биде доволно за таа конфиг.
Исто можеш да ја провериш и оваа конфигурација, ако ти одговара имаш 5к за монитор.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
742
1,176
Shutter Island
ССД сега за сега нема да биде земено, а хард треба прилично голем.
Најверојатно ке одам со 1 плачка од 8 гига geil фала на предлогот. Уште некои солидно мониторче да најдам докај 4-5к.
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,147
Скопје
Веќе ако идеш со х81 мб имаш во сет асус х81м-к мислам 2600 е, или пак за 3300 б85 во анхоч имаш. Напојувањето ке го држи системот, овен ако не сака бренд тоа е веќе друго. Ако не е по игрите хд 4400/4600 ќе е предоволна. Во анхоч имаше геил рам 4гб за 1350. Другото е таман.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,952
Членови
29,325
Најнов член
VirtualMechanic
На врв Дно