1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфигурација до 55,000-60000 мкд - Гејминг

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од JellyfitzDMT, 20 Февруари 2020.

 1. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  768
  693
  31 Мај 2011
  чим пишува доаѓа, исплатливо е ова ако сакаш RGB, ако не тоа Kendomen на Deepcool што е околу 3к доаѓа со 5 вентилатори и филтери, и не се блокирани предните од стакло, full airflow има, скроз би го препорачал само не е нај aesthetic куќиште.

  Има и црвена верзија од него на сајтот, мада белава е боље.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  164
  103
  18 Септември 2013
  Далеку од тоа, имам конфигурација со еден издувен вентилатор, температурите на компонентите е одлична.
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,370
  27,062
  4 Септември 2008
  Cool, дај да видиме кои компоненти ги имаш, кое куќиште, и постирај скринови после 1h играње или некој рендер/континуиранa употреба на PC-то (HWiNFO)
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  164
  103
  18 Септември 2013
  Ќе закачам неделава после не 1ч него 4г играње и скриншот и компоненти.
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,370
  27,062
  4 Септември 2008
  Супер.
   
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  761
  684
  26 Март 2016
  Даскал
  Посебно ryzen-ot е направен така што клокот автоматски го паѓа при висока температура.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,370
  27,062
  4 Септември 2008
  Не само Ryzen, сите Pascal - RTX карти.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  804
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Да, ДеепК
  Не се прават наудрени Анхоч, топ се, така ќе си го добиеш :) на тоа и мислев онака како бест бај
   
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,370
  27,062
  4 Септември 2008
  Kако е ова куќиште бест бај покрај Masterbox E500?
   
 10. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,042
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Веројатно мислел на естетика, добро куќаре + ргб вентилатори со него идат - за топ цена. Јас се заебав го земав Matrexx 50 без вентилатори, па потрошив уште + 100 евра за вентилаторите накнадно да ги земам. Ако се земе ова во предвид, куќарето се исплати :)
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  Доколку сеуште немаш одлучено за конфигурација, еве конфигурација која јас за себе ја направив (и за тие пари дефинитивно најдобра за тие пари - барем таква информација добив на неколку reddit постови и на неколку сајтови за препораки на конфигурации).
  • CPU: AMD Ryzen 5 3600 3.60GHz 6/12 cores
  • RAM: CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL16 KIT CMK16GX4M2D3000C16
  • MB: GIGABYTE B450M S2H - 56e
  • SSD: CRUCIAL 250GB MX500 SATA 3 2.5" CT250MX500SSD1
  • GPU: GIGABYTE GV-N166SOC-6GD GeForce GTX 1660 6GB GDDR6 Super OC
  • HDD: TOSHIBA P300 1TB 3.5" 7200rpm 64MB SATA3 HDWD110UZSVA
  • PSU: CORSAIR CX Series CX650M 650W
  Со допонителен кулер, куќиште и скпопување цената беше околу 820евра.
  На CSGO fps оди и до 450, ако те интересира и за некои други игри можам да проверам.
   
  На bobipp му/ѝ се допаѓа ова.
 12. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  55
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Мојата конфигурација оди кон многу посилна графичка со потенцијал за 1440п/144хз гејминг. Да, компромис ми е квалитетот на некоите делови, и послабиот процесор, но overall мислам дека вреди.

  Од каде ја склопи конфигурацијата? Каде има Corsair напојувања кај нас?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ако е за гејминг тогаш дефинитивно не е ниту најдобра ниту многу добра конфигурација за парите. Многу повеќе ќе си добиел со поефтин процесор и помоќна графичка картичка, на пример B365, i5 9400F и RX5700, a исто така и со Ryzen 5 2600 + RX5700.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  Некои од деловите успеав да ги нарачам од Србија. На сајтот KupujemProdajem | Praktično sve... имаш многу луѓе кои продаваат, ако имаш некој да ти ги донесе деловите за Македонија можеш да поминеш многу поефтино.
   
 15. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  Можеби си во право. Јас побарав конфигурација најдобра за буџетот што го имав, не конкретно за гејминг и тоа беше препораката што ја добив на неколку места.
   
 16. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  55
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  [​IMG]

  Порачано од Анхоч, добив и солиден попуст. Во фактурата ми ставиле 2600X по цена на 2600, дали е typo или подарок, сега за сега мистерија.

  @Rikimaru Немој да ме караш што не земав Нвидиа, ДЛССто не ми делува како толку пресуден фактор. А гледам АМД скоро ги оправиле драјверите.
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Напојување ти е оверкил...
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  55
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  5700 XT-to бара 600-650w. Не гледам лошо тука, и да има вишок неможе да штети сигурно.
   
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  [​IMG]
   
  На gOJDO и farkizz им се допаѓа ова.
 20. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  55
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  По ова се ориентирав.

  [​IMG]
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Секое напојување од 550-650 вати би ја издржало таа графичка.
  Матична штедиш а напојување оверкил.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 22. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  55
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Океј, во право си. Ама не гледам поента да се расправаме околу ова понатаму.
   
 23. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Земи riotoro 6.4k од Нексио 850w Gold, солидно напојување. Остало се е океј
   
  mkextremer, gOJDO и на smole им се допаѓа ова.
 24. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  55
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Порачан е ПЦ-то веќе, фала секако. :)
   
 25. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  55
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Дечки, едно мало прашање.

  Графичката има 3 Дисплејпорта и 1 ХДМИ. Јас имам 2 монитора, еден има ХДМИ и нема гајле, ама другиот е со ДВИ конектор.

  Ќе работи ли овој конвертор?

  Едит: Работи.

  Anhoch PC Market Online - Display Port M to DVI-D F Adapter White
   
  Последна промена: 9 Март 2020

Сподели

Вчитување...