1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфигурација до 55,000-60000 мкд - Гејминг

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од JellyfitzDMT, 20 Февруари 2020.

 1. duleee

  duleee
  Gaining Experience

  111
  51
  4 Јуни 2010
  Машко
  Јас сум на слична позиција како тебе во моментов.

  Дури исто и од Анхоч сакам да си ја склопам конф.

  Еве јас што имам скоцкано до сега.
  Konfig.png
  Уште се мислам околу тоа дали да додадам хдд сега или покасно и околу графичкава се мислам малку.
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  За 2000 повеќе мислам дека имаш 1660 супер боље варијанта.
   
 3. duleee

  duleee
  Gaining Experience

  111
  51
  4 Јуни 2010
  Машко
  Исто размислуваме но во моментов немаат на лагер.
   
 4. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  Графичката ти е слаба. Смени процесор во 3600 или 2700x и зимај rx 5700 или Nvidia варијанта
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,004
  2 Август 2012
  Машко
  Банализираш сега али нема везе.

  Јас, настрана од групата на примитивци, сакам да знам што тој би правел со 3 фактури ако е тргнат сам?
   
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Ќе земе двајца другари за друштво. Имаат луѓе и фамилијарни членови за помош.
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 8. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  630
  810
  25 Февруари 2016
  Машко
  И јас би рекол зошто 3600Х кога 3600 ќе брка работа потполно исто?!
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Срамота е да не одиш сам за Солун? Видиш, не сум знаел...
   
 10. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  59
  25
  19 Февруари 2020
  Машко
  Само да се пријавам во сопствената тема.

  По препорака по членот @GoDLiK3 се одлучив за оваа варијанта, со потенцијал за надоградба на ЦПУ-то понатаму.


  [​IMG]
   
  На GoDLiK3 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. GoDLiK3

  GoDLiK3
  Intern

  31
  31
  11 oктомври 2014
  Само не сум сигурен дали е добро nvme-то, ако го има некој нека сподели мислење.
  И дали да иде со MSI B450 TOMAHAWK или Gigabyte B450 AORUS Elite матична?
  [​IMG]
   
  Последна промена: 24 Февруари 2020
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  Spoiler alert ништо не гледаме.
   
 13. GoDLiK3

  GoDLiK3
  Intern

  31
  31
  11 oктомври 2014
  Мислев за MSI B450 TOMAHAWK или Gigabyte B450 AORUS Elite
   
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 14. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  59
  25
  19 Февруари 2020
  Машко
  [​IMG]
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,798
  1,170
  28 ноември 2015
  Машко
  1рва опција
  upload_2020-2-24_1-25-56.png
  2ра опција
  upload_2020-2-24_1-26-43.png
  Ставаш биос од 5700хт имаш исти перфоманси како 2070.
   
 16. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,610
  1,225
  2 Јануари 2012
  Не функционира промената на биос секогаш.
   
 17. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Абе што сте удриле најевтини кукишта? Одврзете малце џебот, нека изгледа компјутерот премиум а не cheap, да не збориме подобри аирфлоус и кулери и се. Па матрекс 50 со 4 РГБ кулери е 3800 денари. КАде каде поубаво од овие погоре :(
  Овие евтиниве кулериве мислиш млазен авион имаш дома, фен...
   
  На Flapjack му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  127
  18 Септември 2013
 19. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  59
  25
  19 Февруари 2020
  Машко
  Според тебе, колку е битно куќиштето да има 2-3 кулери? Неопходно е или онака, помага?

  Собата генерално не ми се стоплува многу летоска, 20-25ц. Што се тиче изгледот, ја и поефтино би земал, не го ни гледам куќиштето нити ми е ни битно.
   
 20. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  ко така, еве ти најефтино куќиште pyidhd1.jpg
   
  Tomislav96, StefAngel, Sharlovski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  59
  25
  19 Февруари 2020
  Машко
  Да знаев да го склопам, зошто да не. :)
   
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Или така, или ќе земиш една шперплоча и ќе ги опниш сите делови на неа, па да не те боли к**** за вентилација и за се

  [​IMG]
   
  Tomashevski.Aleksandar, StefAngel и на JellyfitzDMT им се допаѓа ова.
 23. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Со оглед дека примарна дејност на кукиште е да ги чува деловите при што ќе обезбеди постојан и голем проток на воздух низ него би рекол премногу важна. Исто сигурно нема да сакаш правосмукалка дома да имаш место компјутер, поквалитетно кукиште (со квалитетни фанови) обезбедува dust proofing, silent кулери и постојани ниски температури на сите делови на компјутерот, не е само процесорот битен, тука ти е и матичната, дисковите, ссд хдд сеедно, ... Земи си матрекс и да немаш гајле понатаму, со овие САМА прашање на време кога некој од кулерите ќе гребе лупа и нервира.
   
 24. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  59
  25
  19 Февруари 2020
  Машко
  Anhoch PC Market Online - ATX Midi Tower Case Deepcool MATREXX 50 ADD-RGB 4F Black w/USB 3.0, 2x USB 2.0, x4 RGB 120mm Fans

  Да не знаеш дали доаѓа со кулери веќе ставени (така пишува барем), или ќе се прават будали во Анхоч?
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  НЕОПХОДНО.
   
  На JellyfitzDMT и Tomislav96 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...