1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфигурација до 55,000-60000 мкд - Гејминг

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од JellyfitzDMT, 20 Февруари 2020.

 1. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  56
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Здраво момци,

  Нов член сум на форумот иако одамна сум запознаен со ИТ.мк.

  Планирам во скоро време да земам гејминг конфигурација за 1080p, но во иднина планирам надоградба или 144hz или 1440p.

  Имам некое познавање од хардвер но со години немам пратено што се изглегло, така да сега сум комплетно изгубен. По 10 графички со слични цени, имиња, разноразни производители. Проблеми со рамови, матични, компатибилности, драјвери, undervolting, overclocking... Главата незнам кај ми е, па решив да побарам помош тука.

  Еве што имам склопено (Од Анхоч). Би ценел било каков совет и препораки.

  Поздрав,
  Филип

  download.png
   
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  308
  145
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Во горе наведената конфигурација имаш неколку проблеми (сортирано од најкритично до "се тера")
  1.SSD-то што го имаш одбрано е за лаптоп
  2.Имаш CPU Bottleneck
  3.Напојувањето тие прескапо
  4.Toshiba HDD,лично имам лошо искуство
  5.Single Channel RAM,секогаш се земат по 2 стикови
  6.Матичната не е нешто најсјајно ама "арна" e

  Мој совет е да земиш посилен процесор,друго SSD,уште еден стик рам,подобра матична,поевтино напојување и би требало да ти е добар Build-oт
   
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  еве ти според мене солидна конфигурација, е сега ако сакаш појака графичка треба да cheap-out-неш на други компоненти што според мене не е препорачливо
  Screenshot_1.jpg
   
  zipi123, JellyfitzDMT, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,652
  1,912
  25 Март 2013
  Машко
  Што игри планираш да играш и колку се брзаш?
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,606
  13,863
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Како што посочија останатите, и уште една многу битна работа. Куќиштето нема ниту еден вентилатор. Потребни му се најмалку 2x120mm за да функционира норамлно.

  Околу хард-дискот, Toshiba P300, одлични се. Има други модели на TOshiba кои не беа сјајни, но не и овој модел. Лоши модели има од секој бренд и не би правел генерализација.

  Еве понуда од мене:

  MB: Asrock B450M-HDV, нова, гаранција 2 години
  CPU: Ryzen 5 2600X, купен пред 1 година, под гаранција уште 2 години, stock кулерот е нов, неупотребуван
  RAM: A-Data XPG Gammix D10 16GB(2x8GB) DDR3-3200 CL16, нови, 5 години гаранција
  VGA: Asus Dual RX5700 8GB EVO OC, купена пред 4 месеци, играна околу 100 часа вкупно, под гаранција 3 години без 4 месеци
  SSD: Samsung PM981 256GB M.2 NVMe, ново, 2 години гаранција
  HDD: Toshiba P300 1TB 7200RPM 64MB SATA, нов, 2 години гаранција
  PSU: Xigmatek Centauro S CTS-550 550W 85+ Bronze, ново, 3 години гаранција
  Case: Xigmatek Sircon III, ново 3 години гаранција
  Case fans: 4x Xigmatek 120mm red led fans, нови

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Цена: 49000 денари
   
  На it_boy, GGTT1, Transporter444 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 6. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  616
  799
  25 Февруари 2016
  Машко
  Зошто би му бил потребен Р5 3600Х кога и без Х би добил исти резултати.
  Разликата би ја додал на подобра матична, напојувањето не би го коментирал. Освен рамот
  Подобро од ова здравје.
   
  На mkgunner, Transporter444, JellyfitzDMT и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  819
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Се обидувам цело сабајле да склопам конфигурација од нашиве продавници и цело време морам компромис да правам во нешто. Поради тоа, видов каква конфигурација можам да склопам од странство за тие пари каде враќаат данок (Грција во овој случај). Направив добра Corsair-заснована конфигурација:

  1. PSU: Corsair Power Supply 650W ATX 24 pin RM650 CP-9020194-EU Active-PFC Retail - 94.38e - Gold, Fully Modular
  PSU :: Corsair Power Supply 650W ATX 24 pin RM650 CP-9020194-EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr
  2. MB: Asus Socket AM4 TUF B450-PRO GAMING GLan Audio Raid - 115.88e

  http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=64410&cat=3&sub=0&pmanuf=1&sort=33&step=3
  3. nVme SSD: Samsung 500GB 970 Evo MZ-V7E500BW Solid State Drive M.2 PCI-E SSD M.2 - 102.06e - 500GB убедливо топ 2 нВме моментално во светот
  HDD :: Samsung 500GB 970 Evo MZ-V7E500BW Solid State Drive M.2 PCI-E SSD M.2 - Visionstudio.gr
  4. Case: Corsair iCUE 220T RGB Midi Tower no PSU Black (CC-9011173-WW) - 98.83e
  CASE :: Corsair iCUE 220T RGB Midi Tower no PSU Black (CC-9011173-WW) - Visionstudio.gr
  5. HDD: Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EZEX SATA III 7200rpm 64MB - 41.60e

  HDD :: Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EZEX SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr
  6. RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4 Non ECC CL16 3200MHz (CMK16GX4M2B3200C16) (Kit 2 x 8192) - 85.81e - Еден од подобрите китови за Ryzen

  MEMORY :: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4 Non ECC CL16 3200MHz (CMK16GX4M2B3200C16) (Kit 2 x 8192) - Visionstudio.gr
  7. CPU:
  AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz Six Core Socket AM4 95W Box (100-100000022BOX) - 235.20e

  PROCESSOR :: AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz Six Core Socket AM4 95W Box (100-100000022BOX) - Visionstudio.gr
  8. GPU:
  Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER WINDFORCE OC 3X 8GB GDDR6 HDMI/3xDP DX12 WINDFORCE 3X
  - 549.17e - Подобра карта за гејминг oд AMD поради RTX и DLSS
  Anhoch PC Market Online - Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER WINDFORCE OC 3X 8GB GDDR6 HDMI/3xDP DX12 WINDFORCE 3X

  Ова се на се доаѓа 773е ЗАЕДНО СО данок. По повраток на данок, ќе те чини 588 евра т.е. 36.340 денари за деловите од Грција, плус графичка од кај нас (наместо оваа од Анхоч, можеш настаро да најдеш квалитетна од ист ранг на форумов). Овде немаш АПСОЛУТНО НИШТО НЕЗАКОНИТО. Ќе ти ги поделат деловите на 3 фактури коишто нема да надминуваат 350евра (тој е лимитот за царинарање). Графичката ти ја пишав од Анхоч, бидејќи е над 350 евра и ќе ти ја царинат. Еднаш само ќе мора да одиш до грчка граница да си ги подигнеш деловите кога ќе стигнат (не мора до Солун да одиш). За данокот враќање, ќе ти го исплатат на сметка од каде си платил откако ќе им пратиш еден документ.

  Спореди ги понудените конфигурации со оваа. Факторирај постоечки политички погледи (ако има) и одлучувај. Оваа конфигурација не самошто нуди повеќе од она што ти е понудено, туку и вклучува првокласни брендови од типот на Corsair, Samsung, ASUS и WesternDigital.

  Јас сум жесток пропонент за добивање најмногу за парите што значи тоа вклучува и купување од странство (соседни држави и интернет продавници). Има група на форумов којашто верува луѓе коишто купуваат од странство за да заштедат се предавници и и штетат на државата. Не се согласувам со нивните погледи без разлика дали држат вода бидејќи гледам мојот един живот да си го олеснам, а не оној на државата. Коме вреџа тоа што правам што сакам со моите пари нека прави што сака.

  ЕДИТ: Секогаш можеш и настаро да најдеш квалитетна роба на форумов од проверени дечки како @gOJDO.
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
  На Flapjack, CBB_6, mkgunner и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,708
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  GOJDO price to performance king
   
  На alexandar23, krashot, it_boy и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,413
  8,892
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Бидејќи е цела конфигурација неразумно е да се бафташ до грција, многу пат, компликации, гаранција локална немаш. Добар е предлогот на @Transporter444
   
  На Transporter444 и StefAngel им се допаѓа ова.
 10. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  56
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  За околу 15 дена планирам да ја земам. Што се тиче игри, се најново што ќе излезе на Ultra/High, и веќе излезени како Metro, Witcher 3, Far Cry 5 и сл. Исто така PUBG и Apex Legends.

  @Rikimaru Ти благодарам многу за времето што си го одвоил да најдеш делови од грција, ама единствен проблем ми е гаранцијата што ќе има многу компликации ако нешто се зафркне. Мене доволно ми е проблем од Скопје што ќе го зимам пошто немам кола, инаку сум од Куманово.

  Сега за конфигурацијата сеуште сум малце збунет.

  Дали би било подобро R5 3600 + 5600 XT или R5 2600 со 5700 XT?
   
 11. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Имаш Анхоч и Сет во Куманово. Инаку најдобра опција среди со Гојдо, ке најде подобри цени. :D
   
  gOJDO, JellyfitzDMT и на psyside им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,108
  4 Септември 2008
  Иако ги презирам Nvidia и се што прават, јас би идел на 2070 Super, со новиот апдејт за DLSS имаш гратис ~30% fps, и далеку подобри compute/video перформанси.
   
  Astro, Rikimaru и на Transporter444 им се допаѓа ова.
 13. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  56
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Суперот делува супер, ама 33к е најефтина варијанта од Гигабајт, за кои сите се жалат од лоши кулери, исто и за Асус dual графичките.

  Како и де, неможно ми е да склопам толку јак ГПУ, ќе треба Целерон да зимам.
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,108
  4 Септември 2008
  Кулерите на Асус не само што не се лоши него се одлични, кој модел го гледаше?
   
 15. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  56
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Го гледав АСУС ДУАЛ 5700 XT моделот, од @gOJDO.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,108
  4 Септември 2008
  2070 Super зборам....не знам за 5700XT
   
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,035
  2,565
  21 Јануари 2011
  Машко
 18. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  56
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Моја грешка, извинување.

  За суперот 2070 немам слушнато ништо лошо, ама пак е минимум 33к.
   
 19. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  819
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Се согласувам со @psyside ако чисто за гејминг земаш ПЦ, треба на НВидиа да одиш ради DLSS, перформанс boost-от е страшен.
   
  На psyside и JellyfitzDMT им се допаѓа ова.
 20. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  56
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  819
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Исто така ако се грижиш за локална гаранција и Грција ти е далеку, размисли за компромис од типот на купување на дел од компонентите од онлајн продавници како ComputerUniverse, шипинг ќе платиш и 5 проценти ДДВ во поголем дел од случаите и на адреса ќе ти ги донесат во рок од максимум една недела. Во тој случај можеш да порачаш поиздржливи компоненти или компоненти од типот ИЛИ работи ИЛИ не работи, ништо измеѓу и компоненти коишто не се подложни на расипување. Пример, процесор јас би порачал онлајн, тој или работи или не работи, нема што да се оштети, мало пакување е. РАМ-от исто така нема што да се расипи а мало пакување. За такви компоненти не ти е потребна гаранција во поголем дел од случаите.

  AMD Ryzen 5 3600 Boxed inkl. Wraith Stealth Kühler - 155.46e (без шипинг и 5 проценти ДДВ).

  ЕДИТ: За македонци цените се помали, оригинално европската цена ми беше избрана.

  Пример да земиш процесор, рам и nVme преку ComputerUniverse, ќе заштедиш за 2070Super и се останато од тука. Ќе видиш за кои делови ти треба најмногу гаранција, а за кои не (во смисла стапката на откажување им е многу мала), и тие ќе ги порачаш онлајн.

  P.S. На nVme-то им чукаат 18 проценти ДДВ не 5. Сето друго е 5. Побарај на форумот имаше пост за кои делови колку ДДВ имаат. Инаку не би одел на помалку од 2070Super, губи сила графичката посебно ако уклучуваш RTX. Нвидиа според мене воопшто не требаше hardware RTX да стават на 2060ките.
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
  На Flapjack и JellyfitzDMT им се допаѓа ова.
 22. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  56
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Од линкоt за 5 3600 пак ми излага 185,- €, што е се на се 1000 ден заштеда во споредба со Анхоч (кога се вклучи ДДВ).
   
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  819
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Треба Македонија како земја за шипинг да ја избериш кога ќе гледаш делови преку ComputerUniverse. Ќе ти даде пониски цени. Ама 2-3 илјадарки на еден дел, 2-3 илјадарки на друг дел да заштедиш. Ќе се соберат преку 100 евра што можеш за картата да ги искористиш. Јас во твојот случај онлајн би ги порачал следниве работи:

  MOBO, CPU и RAM (најиздржливи се)
  nVme не се исплаќа бидејќи 18 посто данок се плаќа. GPU, PSU, HDD, Case и се останато можеш од тука.
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  778
  708
  31 Мај 2011

  никако 5700хт, премногу проблеми моментално имаат со драјверите, коса ќе ти падне додека најдеш на кој драјвер ќе имаш најмалце проблеми.

  Went from a 5700XT to a 2070 Super (story) : Amd


  Refunding my 5700 XT because of driver issues and instability / Long time AMD fan and customer : Amd

  Looking for a quick survey response for Navi GPU black screen scenarios : Amd (од AMD representative е постов)

  никако. Општо АМД никако. Драјверите им се никакви. Ја седам на лански драјвер пошто на тој најмалце проблеми има. Downclock има на скоро сите наредни драјвери после 19.5.2, GPU usage na 50% во игри на кои пред тоа било значително повисоко и usage, и freq, и доведува до скоро 2 пати помалку FPS да имаш. Фиксно на nvidia.

  EDIT: и win update цело време пробува да ти ували понов драјвер, што е уште појако
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,708
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Имам вега 56 сум немал никакви проблеми.
  Со новата генерација би препорачал да се погледне видеото на Moores law is dead :)
   

Сподели

Вчитување...