• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конфигурација до 50-55к

  • Ја почнал/а темата
  • #51

Bane

Gaining Experience
11 септември 2011
200
202
Prilep
Bane's setup  
Processor & Cooler
Core i5-10400
Motherboard
Asus prime B460M-A
Storage
Samsung 970 evo 500gb + Kingston A2000 500gb
PSU
Bequiet PurePower 11 Gold 600w
RAM
G.Skill Trident Z Neo 16GB 3200MHz DDR4 CL16 (2x8)
Video card
ASUS Turbo GeForce® GTX 1060 6GB
Case
Bequiet Pure Base 500dx white
Mouse
Razer Basilisk
Keyboard
A4tech X7
Audio
onboard
Monitor
Dell Ultrasharp U2412M
OS
Windows 10
се испомешаа муабети и веќе не се следи кој што мислел (иако оние што ја читаат од почеток знаат за што се прави муабет)
некој во меѓувреме пиша и за своја лична конфигурација што беше надвор од темата...
не знам воопшто дали чита креаторот на темата и кое е неговото мислење да кажи воопшто...
јас имам свое изградено мислење иако претежно го споделував со коментари по однос на различни прашања...

ако некој конкратно се интересира што јас би предложил можам да разгледам цени,
иако скоро добро дефинираа со две слики и неколку коментари потоа

сепак требаше во меѓувреме да каже нешто од креаторот на темата зошто поконретно не побара воопшто мислење подоцна тој од никој од Нас...
да не речам ниту тури едно допаѓање на некое мислење...
не сакам да почнеме да се навредуваме.. сконцентрирај се што пишуваш.. како прво викаш незнам дали читал креаторот? јас сум креаторот и читам се.. а и 2-3 пати реплицирав на дел од вас.. јас ако имав мое финално мислење немаше да ја отворам темата.. изгледа ти не читаш дека јас горе долу конфигурацијата ја составив последно што прашав е која матична да ја користам и дали може да одам со друга графичка привремено.
и да незнаев дека треба лајкови да стегам на секое мислење се извинувам длабоко.
и благодарност до сите што дадоа мислење.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #52

Bane

Gaining Experience
11 септември 2011
200
202
Prilep
Bane's setup  
Processor & Cooler
Core i5-10400
Motherboard
Asus prime B460M-A
Storage
Samsung 970 evo 500gb + Kingston A2000 500gb
PSU
Bequiet PurePower 11 Gold 600w
RAM
G.Skill Trident Z Neo 16GB 3200MHz DDR4 CL16 (2x8)
Video card
ASUS Turbo GeForce® GTX 1060 6GB
Case
Bequiet Pure Base 500dx white
Mouse
Razer Basilisk
Keyboard
A4tech X7
Audio
onboard
Monitor
Dell Ultrasharp U2412M
OS
Windows 10
Ај да се пофалам ја купив следнава конфигурација:
MB: Asus prime B460M-A
CPU: i5-10400
GPU: еден месец ќе терам со интегрирана па потоа половна Асус 1060 турбо
RAM: G.Skill Trident Z Neo 16GB 3200MHz DDR4 CL16 (2x8)
PSU: Bequiet PurePower 11 Gold 600w
SSD: Samsung 970 evo 500gb nvme m2 + Kingston A2000 500gb nvme
Case: Bequiet Pure Base 500dx white

Се одлучив за интелов процесор бидејќи освен за гејминг за ништо друго компјутерот не го користам, + тоа имаше интегрирана на 10400 што ми беше потребно во овој момент додека да стаса 1060ката.
Кукиштето го зедов од Нексио..дадоа добар попуст и можам да кажам дека се доста коректни и услужливи, така да пак би пазарел од кај нив.
Здравје за 3-4 години ќе менуваме нова платформа :)
 

Атачменти

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,185
8,390
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не е К процесор ова? Колку го плати? Некако нелогично ми е толкѕ пари за ЦПУ, со ГТХ 1060 и плус рече би го мењал за 3-4 год.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #54

Bane

Gaining Experience
11 септември 2011
200
202
Prilep
Bane's setup  
Processor & Cooler
Core i5-10400
Motherboard
Asus prime B460M-A
Storage
Samsung 970 evo 500gb + Kingston A2000 500gb
PSU
Bequiet PurePower 11 Gold 600w
RAM
G.Skill Trident Z Neo 16GB 3200MHz DDR4 CL16 (2x8)
Video card
ASUS Turbo GeForce® GTX 1060 6GB
Case
Bequiet Pure Base 500dx white
Mouse
Razer Basilisk
Keyboard
A4tech X7
Audio
onboard
Monitor
Dell Ultrasharp U2412M
OS
Windows 10
Не е К процесор ова? Колку го плати? Некако нелогично ми е толкѕ пари за ЦПУ, со ГТХ 1060 и плус рече би го мењал за 3-4 год.
Не е К. Цената на процесорот беше 10.5к ден. Куќиштето комплет чинеше 42.5к. Графичката ми е капарена за 100еур.. така да комплет ми дојде 46к.. што од претходната математика до 55к заштедив бајаги.
Па понатаму нека се стабилизираат цениве со графичкиве ќе се земи нешто подобро.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,736
Мислења
831,565
Членови
28,727
Најнов член
Davorsuker1
На врв Дно