1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Konfiguracija do 50-55k

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од GGTT1, 6 Февруари 2019.

 1. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  290
  233
  1 Февруари 2017
  Машко
  Zdravo potrebna mi e Konfiguracija bucet maximum 50-55k
  GI gledam ovie dve P_20190205_220300.jpg
  Ovaa Goliat bi dosla so 5% popust na Ovaa cena
  I Ovaa
  Anhoch PC Market Online - MSI infinite 8RB-255EU i5-8400/8GB/1TB+128GB SSD/GTX1050Ti 4GB/WiFi/RGB/Win10

  Moze I nekoja druga Konfiguracija PO vas izbor.

  Ke se koristi od deca 8 I 11Godini za igranje fortnight i slicni igri a ponatamu sigurno I nesto poslozeno.
  I kako imate nekoj predlog za monitor do 10karti 24inci.
  Ne se razbiram od tematikata pa si rekov Da prasam kaj sto treba.
  Fala mnogu za pomosta!
   
 2. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  44
  54
  3 oктомври 2018
  Машко
  Здраво. Многу е подобро според мене да си одбереш сам делови, а не да одиш со овие направени системи. Секогаш ќе испадне поефтино. Доста избор имаш во анхоч каде што можеш да направиш добар пц и ако ги купиш сите делови таму мислам дека ќе добиеш и малку попуст. Ова е нешто што набрзина го составив но сигурен сум дека другите членови ќе имаат други идеи. Може и доста да се заштеди на деловиве што не светат ама верувам децата повеќе на светлата отколку на пцто ќе се радуваат :) Поздрав 1549439461808.jpeg

  Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  987
  2,224
  28 Јануари 2017
  Машко
  Се искрививме луѓе, имајте милост :hay:
   
  На Picolo, Zeddomazed, Sukhoi и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,569
  11,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  Изборот на компоненти од првата конфигурација е несоодветен генерално, а особено многу несоодветен за гејминг компјутер!

  1) Најглавната компонента, во која треба да се инвестираат најголем дел од средствата, а тоа е графичката картичка е преслаба во однос на буџетот.
  2) Матичната плоча е за оверклокување (а процесорот кој ви го понудиле не е за оверклок, ниту пак вие знаете и планирате да оверклокувате) и е многу поскапа од обична плоча без таква можност.
  3) Процесорот е премоќен за таа графичка картичка и во најголем дел од времето додека се игра ќе биде оптеретен 30%.
  4) РАМ меморијата е недоволна за денешните игри кои бараат 16GB за комотно функционирање. Се надевам дека не предложиле само една плочка RAM, за да ги дотепаат гејминг перформансите
  5) ССД-то e премало за гејминг компјутер, т.е. има простор за инсталција на една, максимум две нови игри. Покрај тоа е на многу стара технологија(SATA) и е премногу бавно во однос на современите ССД-а на нова технологија (NVMe)

  На членот му дадов моја понуда во рамки на буџетот:
  Main board: Asus Prime B360-Plus (нова, 3 години гаранција)
  RAM: 16GB (4x4GB) DDR4-2133 (нов, 1 година гаранција)
  CPU: Intel Core i5 8500 (користен неколку месеци, под гаранција 2 години и неколку месеци)
  VGA: MSI GTX 1070 Armor OC (половна, купена пред година ипол, користена една година, под гаранција уште пола година)
  SSD: Samsung 970 EVO 250GB (ново, неотпакувано, под гаранција 35 месеци)
  HDD: Toshiba 2TB 7200RPM 64MB (нов, неотпакуван, под гаранција 23 месеци)
  PSU: Gigabyte G750H 750W Gold Modular (половно, комплетно исправно без гаранција)
  Case: Gigabyte GZ-G3 Plus (половно, екстра сочувано и комплетно , без гаранција)

  Од мене склопување и инсталација на оперативен систем, апдјети, основни офис апликации и некои игри.
   
  Последна промена: 6 Февруари 2019
  На Picolo, enes.s1, JasSum и уште 7 други им се допаѓа ова.
 5. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Во моментов ова :
  1.jpg
  Ако не мора сите делови од исто место, би разгледал и друго напојување во ист ценовен ранг на пример ова или ова.
  Ќе додадеш HDD после.

  ЕДИТ : Ако доаѓа во предвид, комбинација на стари делови (под гаранција) и нови делови, земај го ова погоре од @gOJDO
   
  Последна промена: 6 Февруари 2019
  gOJDO, steelseries и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 6. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  290
  233
  1 Февруари 2017
  Машко
  Odlukata padna
  Ke ja zemam predlozenata Konfiguracija od @gOJDO
  I blagodarnost do nego za pomosta pri Izborot na monitor I drugite propratnite raboti.

  Fala I do site drugi na pomosta!!!
  Moze kluc na temava.
   
  На Picolo, enes.s1, JasSum и уште 7 други им се допаѓа ова.
 7. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  290
  233
  1 Февруари 2017
  Машко
  So Mali izmeneni Konfiguracija krajno izleze vakva
  Blagodarnost do @gOJDO za celokupnata podrska za drugite propratni raboti I gnjavenjeto od mene .:)

  Mainboard Main board: Asus TUF B360-Plus Gaming
  RAM RAM: 16GB (4x4GB) DDR4-2133
  CPU CPU: Intel Core i5 8500
  VGA VGA: ASUS ROG-STRIX-GTX1070TI-A8G-G
  SD SSD: Samsung EVO 250GB
  HDD HDD: Toshiba 2TB 7200RPM 64MB
  PSU PSU: Gigabyte G750H
  Case Case: Gigabyte GZ-G3 Plus
  Camera Genius Face cam 1000X V2
  Monitor ASUS 24" Wide VG248QZ
  Ruter Mercusys AC12
  Zvucnici Genius SP-U115 speakers
  Tastatura Genius GHK-200

  Jas ne ja razbiram rabotata AMA igrite letaat.
   
  На enes.s1, Zeddomazed, shifty и уште 5 други им се допаѓа ова.
 8. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  110
  90
  6 Февруари 2016
  Машко
  Респект за гојдо. Еден од ретките кои несебично помагаат.
   
  Zeddomazed, GGTT1 и на ImTheDude им се допаѓа ова.
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  887
  583
  1 Јуни 2016
  Пазете само лепенката на кулерот да биде извадена.
   
  GGTT1, gOJDO, MusicFreak и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,240
  991
  2 Јануари 2012
  Машко
  Има Gigabyte куќишта кај нас?
   
Слични теми
 1. lmao
  Одговори:
  63
  Прегледи:
  4,865
 2. goran.n

  Проценка Konfiguracija

  goran.n, 10 Јули 2017, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  499
 3. zipi123
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  561
 4. rippermkd
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  596
 5. rippermkd
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  637
Вчитување...

Сподели

Вчитување...