1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Конфигурација до 30000ден

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Vlatzki, 16 Јуни 2019.

 1. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,250
  277
  1 Мај 2008
  Здраво,

  Ако може мислење за конфигурација до 30 000 денари.
  Ќе се користи најмногу за играње slither.io (browser-based игрица која ако не се лажам е single-threaded, па затоа се најбитни single core перфомансите). Оваа игра не е графички интензивна, па еве конфигурацијата нека иде со послаба графичка. Битно е да остварува 60 FPS при 1920х1080 резолуциja.

  Имам веќе на ум некоја конфигурација со Core i5 9400F и некоја дискретна графичка картица, како првата конфигурација на сликата (од каталогот на анхоч):

  [​IMG]

  За сториџ ќе има само еден ссд од 250гб, Samsung 860 Evo пошто за повеќе нема никаква потреба.

  Ете ако може да ми предложите некоја подобра матична и напојување за првата конфигурација па да ја заокружиме цената на 30к. Конфигурацијата односно деловите ќе се купат од Анхоч.

  Секакви мислења и предлози се добредојдени. :)
   
 2. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  390
  331
  14 Јануари 2016
  Машко
  Jas mislam dan e kupuvas sklopena konfiguracija, podobro prasaj od forum da ti sklopi nekoj na novo za istite pari mislam mnogu podobro ke izvadis
   
  Vlatzki, Rukfash и на Ace Lud им се допаѓа ова.
 3. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,111
  1,924
  7 Април 2012
  Машко
  На Rukfash и gOJDO им се допаѓа ова.
 4. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  574
  18 Август 2016
  Машко
  Аку имаш опција да ги купиш половни, тогаш ѕирни го огласов. Аку морат да е исклучиво од Анхоч, тогаш мој совет е да ојш со Ryzen. И на двата предлози мојш да ојш со 8GB отколку со 16GB рам, ама сметам дека цените се предобри за да не земиш 16GB моментално. Само обавезно два модлули да бидат, посебно за првата конфигурација.

  Првата слика е со интегрирана Vega графичка, а втората е со екстерна и 2,600 над буџетот. Мислам дека ова е максимум шо мојт да се истајт за парите.

  ЕДИТ:Фак, заборајв HDD да ставам. Вториот предлог исклучи го или стави 2x4 гига со 1TB HDD.
  ЕДИТ2: Добар е предлогот со 9400F на Анхоч, посебно со гратис периферија.
   

  Прикачени датотеки:

  • 21.png
   21.png
   Големина:
   102 KB
   Прегледи:
   101
  • 21312.png
   21312.png
   Големина:
   112.8 KB
   Прегледи:
   104
  Последна промена: 16 Јуни 2019
  На Vlatzki и zipi123 им се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,163
  8,401
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 6. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  390
  331
  14 Јануари 2016
  Машко
  vtorata konfiguracija na @toplel e odlcina, za tie pari nema podobro.
   
 7. Cyb3rAng3l

  Cyb3rAng3l
  Gaining Experience

  39
  64
  16 oктомври 2016
  Машко
  Според мене, повеќе од ова не ти треба. Рајзен 2400г е по добар од Рајзен 1400, за slither.io не ти е потребна по јака графичка од онаа интегрираната на Рајзен. 16гб рам исто така според мене треба да има пошто сигурно ќе има и други табови отворено во браусерот, а знаеме дека денес секој браусер јаде рам.. Маус и тастатура можеш bundle да си земеш, по исплатливо ти е.
  Screenshot_1.jpg
  [​IMG]
   
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  576
  280
  5 ноември 2013
  Машко
  На било која од наведените рајзен конфигурација, ако можеш стегни заби барем уште 2к, земи р5 2600, 9200денари е.. Ке добиеш 2 јадра и околу 20% побрз процесор
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  63
  84
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Се согласувам со претходните 2 одговори. Со рајзен конфигурација можеш да извадиш повеќе за иста цена или поевтино. Разгледај Анхоч или Нексио.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Према неговата потреба дури и Ryzen 3 2200G ке му е доволно. Према тоа може и поевтино напојување, ама обавезно два стика рам. Па ке има пари и за HDD и пак ке му останат. А ако посака натаму графичка секако ке може да си додаде.
   
 11. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,250
  277
  1 Мај 2008
  Благодарам дечки на мислењата и предлозите.

  Доаѓаат во предвид само нови компоненти. Ryzen e исфрлен oд игра пошто i5 9th gen според бенчовите по интернет го шие во single-thread перфоманси кои се потребни за игрицава.

  Знам дека конфигов е оверкил и е изнад буџетот, ама пошто не ги давам јас парите :D :D у задњи момент одлуката падна на:

  1. Intel Core i5 9400F + GeForce GT730 или Core i5 9600K со онборд графичка (веројатно ќе се иде со 9400F, пошто стварно нема смисла со 9600K)
  2. MSI H310 (таква имаат на лагер во Анхоч)
  3. 2x 8GB DDR4 2666MHz
  4. Deepcool 550W
  5. Samsung Evo 860 250GB (нема потреба од повеќе сториџ)
  6. Некое лично куќиште до 1500 денари (се мислам за Deepcool-oт од втората конфигурација на @toplel )
  7. DVD режач (пошто-зашто.....) и периферија.
   
 12. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Абе друже гт730 е смешна графичка, а интеливата интегрирана е уште посмешна. Кога се зима денеска нов PC за гејминг не треба да се иде испод Gtx 1050 ti. А рајзеновата интегрирана е дупло и малце више појака од интеловата. Не брзај, информирај се уште малце. Си погледнал еден бенч и си донел заклучок.
   
 13. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,250
  277
  1 Мај 2008
  Свесен сум дека GT730 и онборд графичките се слаби, но за играва сум 100% сигурен дека ќе нема никаков проблем и дека ќе се игра на максимум FPS. На крају крајева 2D browser игра е.
  Други игри нема да се играат, а ако евентуално во иднина почнат да се играат, тогаш ќе се надогради компјутерот со графичка, најмал проблем е...
   
 14. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,161
  713
  28 ноември 2015
  Машко
  Grafickata i procesorot OMG. Zemi 570ka od majner podobro nego toa s***
   
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Тогај какков 4 јадрен, 6 јадрен процесор побогу? Тебе ти требе најслабио дуал целерон. Таква конфигурација имаат фомџиите шо ке ти ја поклонат. За една 2Д игра не се фрлаат бе 30000 ден, алооооо!
  Дечки дај те му на детето некој целерон Д цел компјутер, понедете му за да не фрла пари у река.
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,762
  11,791
  23 Јануари 2008
  Манга
  Претпоставувам дека ќе купува со картичка/рати и слично, така да не му се опција делови за кеш. Е сега има многу контрадикторности меѓу спецификациите и намената. Ама нели за свои пари секој има право да си купи што сака? :D
   
  На Ace Lud и Psycore им се допаѓа ова.
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Убаво си кажа дека не ги дава он парите па шо го гајле. Нека ги фрла за глупости.
   
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Јас не ја играм slither.io ама налетав на еден пост на редит кај што сецкала со i3 и 8 гига рам, без дедицирана графичка. Така да може и не е глупост што прави ваква конфигурација за игрицава, особено што сака да вади 60 fps.

  EDIT: Сега ја играв малце на High Quality и не знам колку фрејма вадев ама графичката стигна до 53% а процесорот до 35% така да и графичката е битна.
   
  Последна промена: 19 Јуни 2019
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Еден едини пост не е меродавен доказ.
  На постот од редит процесорот i3-4160 има HD 4400. Огромна е разлика од HD 4400 до UHD 630 до Vega 11 интегрираните.
  PassMark - Video Card Performance Comparison
   
  Последна промена: 19 Јуни 2019
 20. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Е што е доказ? Играва нема излистано нигде официјално system requirements така да ако некој пишал дека со i3 и без графичка му сецкала тогаш тоа е доволно добар доказ. Ете земи поиграј ја и види колку ќе ти ги оптерети компонентите.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
 22. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Доволно е да пуштиш некој програм како HW Monitor на пример и да видиш на крај на сесијата колку макс се оптеретиле компонентите, ете пишав јас GTX 960 53% искористеност, i7 2600 до 35% стигна и тоа кратко играв, немаше некои моменти со огромни црви, гужва и слично.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,700
  1,142
  16 Јуни 2010
  Машко
  Во web бенчмарци секогаш Intel тепа, прашањето тука е дали интегрирана графичка или нешто барем од типот на GeForce 1030ка. 730 е речиси иста како интегрирана нема резон за купување. Ако се оди на 9400F во иднина може многу посилна графичка да се стави, а со 2400G не.
   
 24. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  397
  221
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Да му се пишам на играта џукелска која е во 2D, за која сака да фрле 30000 ден. Нека фрле и 300.000.
  Џабе изгубив цел саат пробувајки на интегрирана, нешо не сака, неке да се инсталирана intel HD дривер. Ја откачив од струја графичката, бришев драјвер ама нешо пак смета, а згора на тоа почна ми пиша она шо одааамна несум прочитал: Your of Windows in not genuine :eek: И ми раштрака шорткатовите на сите страни.
  Добро е шо се оправи со систем ристор. Бем ти играта бем ти :mad:
   
  goce03, ARMac и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 25. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  LOL :D
  Понекад мислам стварно Рукфаш излегол од серијата и се зачленил на форумов.
   
  Avid, goce03, Arabian и на уште 1 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. MarkoHF
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,552
 2. Sylvester
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  1,784
 3. OldSchoolPvP
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,155
 4. smurfy
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,792
 5. Picolo
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  383
Вчитување...

Сподели

Вчитување...