1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Конфигурација до 25к

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Ljupco94, 4 Јануари 2014.

 1. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  [​IMG][/IMG]Конфигурацијата треба да се купи од едно место, намената и е livestreaming и гејмање NBA 2k14, FIFA 14..., прашањето е дали ќе ги вози овие игри само со интегрираната графичка од CPU или ќе биде потребна екстерна?. Ви приложувам сам што склопив, ако имате други предлози слободно пишете ги.
  Однапред ви благодарам ПОЗДРАВ!
  [​IMG]
   
 2. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Имаш напојување со куќарето како што гледам, или не сакаш да се потпреш на тоа?

  Би требало тие игри да ти идат океј, во зависност од резолуцијата и сетинзите.

  Друга варијанта ти е да ја купиш графичката што ја продава shifty, одлична е за парите, само ќе мораш да го зголемиш буџетот.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 3. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  524
  424
  23 Мај 2009
  Некаде прочитав дека на Atom Z3740 (Transformer T100) со една генерација заостаната интегрирана и резолуција од 1366х768px, FIFA 14 со high сетинзи се игра со 40-50 fps.
   
 4. shifty

  shifty
  Модератор

  1,025
  1,350
  5 Септември 2009
  Сметам дека сепак ќе има потреба од графичка картичка за тие игри кои ги наведе, не знам кои се твоите преференци но еве ти неколку предлози:

  -- Mebius --

  Intel Pentium G3220 3MB BOX - 3.675 ден.
  Gigabyte B85M-D3H - 3.760 ден.
  PATRIOT4 GB DDRIII 1600Mhz, CL11, 1.5v - 2.170 ден.
  PATRIOT4 GB DDRIII 1600Mhz, CL11, 1.5v - 2.170 ден.
  WD 500GB Blue (WD5000AAKX)- 2.700 ден.
  Sapphire R7 260X, 2GB GDDR5 - 7.870 ден.
  Chieftec ARENA 405W (ANP-405A12-bulk) - 2.025 ден.
  CCiVO 2366F /w 500W PSU - 1.455 ден.

  Вкупно: 25.825 ден.

  *забелешка: имај предвид дека куќиштето доаѓа со напојување кое не го препорачувам за конфигурацијава. Побарај си discount со тоа што објасни им дека немаш потреба од напојувањето и би им го отстапил за купување на останатите елементи во готово. Така да крајната цена би ти била блиску до 25К ден.


  -- Anhoch --

  Intel Pentium G3220 3MB BOX - 3.275 ден.
  Gigabyte H81M-S1 - 2.685 ден.
  Kingston 4 GB DDRIII 1600Mhz, CL9, 1.65v HyperX - 2.235 ден.*
  Kingston 4 GB DDRIII 1600Mhz, CL9, 1.65v HyperX - 2.235 ден.*
  WD 1TB Blue (WD10EZEX)- 3.310 ден.
  Sapphire R7 260X, 2GB GDDR5 - 7.980 ден.
  Cooler Master 500W Elite RS-500PSAP-J3 - 2.580 ден.
  Matrix NX-02 - 860 ден.

  Вкупно: 25.160 ден.

  *забелешка: иако рамот кој го наведов погоре во ценовникот на anhoch е декларирано дека е со волтажа од 1.5V, во каталогот од Kingston сите рамови од оваа серија кои работат на 1600Mhz со CL11 се со волтажа од 1.65V.

  -- Setec --

  Intel Pentium G3220 3MB BOX - 3.599 ден.
  ASUS H81M-E - 2.690 ден.
  Kingston 4 GB DDRIII 1600Mhz, CL11, 1.5v - 2.190 ден.*
  Kingston 4 GB DDRIII 1600Mhz, CL11, 1.5v - 2.190 ден.*
  WD 1TB Blue (WD10EZEX)- 3.599 ден.
  Asus GTX 650Ti 1GB GDDR5 - 7.490 ден.
  Delux DLC-MU408 - 1.099 ден.
  Cooler Master B500 - 2.990 ден.

  Вкупно: 25.847 ден.

  *забелешка: рамот наведе погоре во ценовникот на set стои дека е CL9 но од информации извадени по сериски број латенциите се CL 11. Цената отскокнува нагоре информирај се дали доаѓа во предвид некаков discount доколку се одлучиш да купиш од setec.

  Накратко по некој коментар за погорниве конфигурации:

  - конфигурацијата од Mebius доаѓа со подобра плоча од останативе конфигурации, со компромис во поглед на големината на HDD.

  - конфигурацијата од Anhoch доаѓа со нешто послаба плоча, но за сметка на тоа оди со поголемо место за складирање на податоци.

  - конфигурацијата од Setec исто како и конфигурацијата од Anhoch доаѓа со нешто послаба плоча но со поголемо место за складирање на податоци. Наведената графичка зависно од играта во повеќето сценарија е послаба графичка од 260X (во поглед на перформанси).

  Зависно од тоа какви се твоите преференци, ова би се сведело на твоите побарувања од првиот пост. Имај предвид дека имам направено некои компромиси и личен избор во поглед на елементите (меморискиот контролер за тој процесор кој го наведов погоре ќе ги лимитира мемориските модули да работат на 1333Mhz сепак имам изберено 1600Mhz за мала разлика во цена) доколку сакаш направи си индивидуално измени во истиве конфигурации зависно од тоа каде планираш да ја купиш твојата наредна конфигурација.
   
  На Gucci, xhktw, uwemi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Се работи за 19 инчен монитор, па затоа и мислев дека со интегрираната ќе ги вози овие игри...
   
 6. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Најпрво голема благодарност до тебе за одвоеното време, конфигурацијата ќе се вози на 19 инчен монитор..., прашањето е дали има огромна разлика меѓу процесорот кој јас го наведов и G3220 во конфигурацијата што ја наведов (во перформанси) , и дали реално би имал потреба од екстерна, ако да тогаш би ја земал конфигурацијата од Anhoch.. со тоа што би го заменил HDD со помал бидејќи реално немам потреба за поголем од 500GB...
   
 7. LifeBindeR

  LifeBindeR
  Intern

  107
  37
  29 Мај 2013
  Машко

  Незнам од каде му на shifty тие информации дека интегрираната не е доволна за тие игри. За тие 2 игри па и некој други на намалени сетизи интегрираната графичка е сосема доволна. Фифа и НБА 2014 ќе се играт на High сетинзи 1080p.
   
 8. shifty

  shifty
  Модератор

  1,025
  1,350
  5 Септември 2009
  Интегрираната ќе биде доволна за пониски резолуции претпоставувам 19" екран е со резолуција 1280x1024 или сл.

  Да има голема разлика во перфоманси, за 19" екран нема да имаш потреба од екстерна (за FIFA14, додека за NBA14 не успеав да најдам релативни bench. резултати).

  Доколку нема проблем со компромиси на интегрираната може да се игра и Battlefield3 и други сл. игри. Доколку некој ме прашува за оптимално решение би препорачал засебна графичка картичка и min. 60fps за повеќето игри и покрај тоа што добар дел од игрите се оптимизирани доволно за да се играат на "пристоен" framerate со намалени сетинзи (помалку или повеќе).
   
Слични теми
 1. AlexM
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,302
 2. Locutus
  Одговори:
  97
  Прегледи:
  7,774
 3. MarkoHF
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,668
 4. CHIMPANZEE
  Одговори:
  38
  Прегледи:
  2,615
Вчитување...

Сподели

Вчитување...