• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог Конфигурација до ~ 20.000

  • Ја почнал/а темата
  • #1

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
195
102
Потребна ми е конфигурација за гејминг колку што се може за 20000ден без куќиште и монитор.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
933
2,273
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
ASUS RoG 1080 Ti strix 11Gb
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Следат одговори од типот почекај ги новите 480ки и 1060ки графички
Клише муабет...
И обавезно 10000 ватно напојување
Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
195
102
@borcep Нели е подобро со skylake i3 а за графичка понатаму ?
Ако може конфигурација без графичка со подобар процесор...
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,642
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Gigabyte H81M-S ---------------- 2470 Anhoch
Intel Pentium G3250 ------------- 3365 Anhoch
4GB DDR3 Geil -------------------- 980 Anhoch
1TB Western Digital EZEX ------- 3030 Anhoch ( нема го на лагер моментално )
Cooler Master Elite RS-500 ------ 2590 Anhoch ( нема го на лагер моментално )
GTX750Ti 2GB OC Windforce 2x - 7535 Anhoch
Вкупно: 19970


@borcep Нели е подобро со skylake i3 а за графичка понатаму ?
Ако може конфигурација без графичка со подобар процесор...
Gigabyte H81M-S ---------------- 2470 Anhoch
Intel i5-4460 ------------------- 10720 Anhoch
4GB DDR3 Geil -------------------- 980 Anhoch
1TB Western Digital EZEX ------- 3030 Anhoch ( нема го на лагер моментално )
Cooler Master Elite RS-500 ------ 2590 Anhoch ( нема го на лагер моментално )
Вкупно: 19790

Тешко Skylake со i5 за 20к, со i3 да.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,739
2,397
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
Asrock B450 Pro4
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 2933Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G102 | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
LG 22MP55HQ-P
OS
Windows 10 x64
Ако се одлучиш за конф. со дискретна карта, побарај нешто на старо за тие цени, многу подобар избор него ли 360/750Ti на ново. Може и да се побара процесор на старо.
За другото горе доле тоа е како што пишаа членовите над мене, со тоа што обавезно да докупиш рам кога ќе можеш.
 

ileste

Gaining Experience
26 јануари 2012
1,241
304
Graficka pokasno da izlezat AMD 460 i 470 zaso ke bidat podobri i od 750 Ti i od 360 ili 370, 470 ke bide okulu 9-10k a ke bide mnogu pred niv
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@borcep Нели е подобро со skylake i3 а за графичка понатаму ?
Ако може конфигурација без графичка со подобар процесор...
Ако може да го зголемиш буџетот докај 55.000? Ова таков форум е, i7 им се тиња.

Она @borcep најгоре што ти го пиша.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

temelk4

Gaining Experience
19 август 2013
195
102
Не е за мене затоа неможам ништо да пишам за повеќе буџет дали може, затоа ако може да помогнете.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,546
Мислења
820,279
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно