Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Конфигурација до 1.5к евра

olt96

Gaining Experience
18 јуни 2015
132
104
olt96's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
Здраво. Конечно дојде време да направам апгрејд на старава машина. Па би ми значело второ мислење.
Планирам буџет од околу 1500 евра, што со денешниве цени би требало да ме стави на мид-хај енд ако не се лажам.
Машината би била за работа/гејминг.
Игри што планирам да ги играм се Counter strike 2, и некои од новиве што не сум имал шанса, можеби cyber punk или која било. 1440p gaming не сум сноб за се на најјако да биде.
Работа, во главно компајлирање, и чат-пат видео рендер.
Што имам: Балк сториџ, хард драјв и обично ссд.
Нови работи:
Се друго, и екстра NVME ssd.
За што размислував.
Еден од новите АМД процесори, 7700 или 7700x, и можеби доколку дојдат на залиха новиве 7800x3d.
DDR5 (мора) солиден, и матична за кои како што гледам и нема баш буџет опција така да нешто квалитетно околу 200 евра.
750W напојување.
Eве пример ( не е многу истражувано, многу ствари би сменил ко напојување etc )
1680814855168.png
И тука ми е проблемот, Ова остава некои 500 евра за графичка. Со моменталниве цени, би морал да идам на старо(што не би сакал), а и во секој случај купуваш графичка излезена пред 2 години.
Се мислам дали да почекам некој месец (на толку чекање ништо не е), но незнам ни новите карти дали би смениле нешто (гледајќи од Nvidia може да поскапат). RTX не ми е многу гајле, CUDA не ми треба, па би одел со AMD графичка.
За DDR5 се плаќа страшна премија. Но од друга страна на AM5 можеби има подобро опции за апгрејд во иднина.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
696
803
Купи го Процесор AMD Ryzen 5 7600X, потоа можеш упгрејд на 7800x3d во иднина, кај нас долго време ќе чекаш за тој процесор.
 

StalkeR

Нискоградба
5 декември 2009
5.322
6.423
Куќиштето и напојувањето бриши ги од листа молим те. :)
Напојување CM V750 Gold
Куќиште CM K500 имаше на форумов за топ цена.
Графичка половна со преостаната гаранција, се наоѓа тоа барем.
На твое место би одел со Z690 DDR5 +12 gen. Нека се стабилизираат цениве на 13ка, ке можеш комотно апгрејт.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
464
341
Се согласувам со горенаведениот член, ако планираш да се наклониш кон работа, не би зел „7700x“, ако одиш со „AMD“ за компајлирање и работа со видеа ќе ти бидат потребни повисоките класи од „7900x“ горе. Плус тоа чудо оди до 95 степени и нема воопшто да видиш добро перформанси ако го ладиш со воздушен ладилник.
Сега ќе биде сигурно 12та или 13та генерација ама би гледал кај 12-та генерација до „12700k“ и под „13600k“. Ако одиш со ладилник на вода тогаш можеш да одиш до „13900k“ или „12900k“. Плус ќе поминеш поевтино со „DDR4“ ако земеш таква матична плоча и да додадеш нешто во буџетот за графичката карта да може да се искачи до 40000 денари. Ако планираш да го надградуваш компјутерот во иднината би ти препорачал да си останеш со „7700x“ бидејќи таа платформа ќе биде за наредните 5 години ако не се лажам.

Ако планираш да дадеш 30000 денари за графичка карта, но доколку не сакаш користена роба би ти препорачал ASUS DUAL-RTX3060TI-O8G-MINI-V2
Новите графички карти од новата генерација на „Nvidia“ нема да бидат воопшто 30000 денари, особено ако се земат во обзир маржите и даноците на граница како и ДДВ.
Ако сакаш да дадеш слични пари и да чекаш од Германија подобри класи од 3000-та генерација, можеш ова

Ако ти се оди со „АМД“ можеш ова https://www.computeruniverse.net/en/p/90895013
или можеш со ова ASUS DUAL-RX6750XT-O12G за локална гаранција.
 
Последна промена:

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
346
377
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Во слична ситуација бев и би ти препорачал да не ја отфрлаш можноста за АМД лесно. Имено, јас се одлучив за 7600 без Х процесорот, чисто колку да влезам во новава платформа, што ми остава простор наредна генерација или кога и да е, да сменам само процесор со X3D меморија. Е сега, конкретно за твојот use case, да не речам компајлирање, би те советувал да најдиш конкретни податоци колку време би заштедил со одење на Интел варијанта. И едната и другата опција имаат некои компромиси шо треба да се направат (кај интел имаш мртва платформа, кај АМД имаш послаби перформанси). Од искуство јас сум презадоволен, процесорот дури и со сток кулер не замина над 80 степени (а демек на 95 му е сосема ок температура).
 

olt96

Gaining Experience
18 јуни 2015
132
104
olt96's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
Во слична ситуација бев и би ти препорачал да не ја отфрлаш можноста за АМД лесно. Имено, јас се одлучив за 7600 без Х процесорот, чисто колку да влезам во новава платформа, што ми остава простор наредна генерација или кога и да е, да сменам само процесор со X3D меморија. Е сега, конкретно за твојот use case, да не речам компајлирање, би те советувал да најдиш конкретни податоци колку време би заштедил со одење на Интел варијанта. И едната и другата опција имаат некои компромиси шо треба да се направат (кај интел имаш мртва платформа, кај АМД имаш послаби перформанси). Од искуство јас сум презадоволен, процесорот дури и со сток кулер не замина над 80 степени (а демек на 95 му е сосема ок температура).
Види, главно проектите што ги работам дома се со микроконтролери, и секако компајлирањето е брзо. Али ајде да не викам може и веб некогаш да фатам па добар процесор не е на одмет. Видео рендер еднаш у 100 години се јаде и поспоро да е, така да тој процесор би бил топ. 7600 само не ги гледам по нашиве продавници, се се со 7600x (би сакал да е локално со гаранција). Во главно графичкава ми е највише проблем. Ич не ми дава егово да купам нвидија картица од пред 2 години излезена пошто ми текнува што правеа за короната.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
346
377
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Види, главно проектите што ги работам дома се со микроконтролери, и секако компајлирањето е брзо. Али ајде да не викам може и веб некогаш да фатам па добар процесор не е на одмет. Видео рендер еднаш у 100 години се јаде и поспоро да е, така да тој процесор би бил топ. 7600 само не ги гледам по нашиве продавници, се се со 7600x (би сакал да е локално со гаранција). Во главно графичкава ми е највише проблем. Ич не ми дава егово да купам нвидија картица од пред 2 години излезена пошто ми текнува што правеа за короната.
Јас го зедов од CU процесорот, за тука не сум проверил достапност искрено. За графичка искрено и јас сум он холд, некако не ми излегува интересна комбинација.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
464
341
1681127359732.png
Не знам што сакате да доловите со овие коментари? Има голем број на пријавени дефекти или што?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.010
13.920
Погледнете го атачментот 124706
Не знам што сакате да доловите со овие коментари? Има голем број на пријавени дефекти или што?
Не знам дали има пријавено дефекти или пак картиците се жешки и бучни, но 3060Ti има TDP од 200w+

Мене не би ми било згодно да земам мини картица со таков чип.

Има едно видео најдолу во коментарот, ѕирни го.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
696
803
7600 само не ги гледам по нашиве продавници, се се со 7600x (би сакал да е локално со гаранција)
Купи го Процесор AMD Ryzen 5 7600X, потоа можеш упгрејд на 7800x3d во иднина, кај нас долго време ќе чекаш за тој процесор.
7600X е подобар од 7600 и плус е поефтин, имаш гаранција од жирафа.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
464
341
Разбрав, видов дека сум му препорачал „мини“, не обичниот. Моја грешка, малку избрзав да го најдам 3060ti по нашите продавници.
Повели.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.245
6.822
Скопје
www.facebook.com
Разбрав, видов дека сум му препорачал „мини“, не обичниот. Моја грешка, малку избрзав да го најдам 3060ti по нашите продавници.
Повели.
За толку пари се купува 3080ка и ке ти остане кусур за 580 8гб да купеш.
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
521
717
друже, земи си рајзен 5000 серија, многу ќе уштедиш на пари и слични перформанси ќе добиеш. Со оглед на тоа што имаш 500е буџет за графичка не ни ти треба нешто побрзо.
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.299
5.130
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

olt96

Gaining Experience
18 јуни 2015
132
104
olt96's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
друже, земи си рајзен 5000 серија, многу ќе уштедиш на пари и слични перформанси ќе добиеш. Со оглед на тоа што имаш 500е буџет за графичка не ни ти треба нешто побрзо.
Ако земам 5000 серија ќе имам и поголем буџет за графичка реално. Али ради DDR5 ми е. Толку време не сум сменил компјутер, би сакал да идам на најново (ддр4 целосно го скокнав). Aли кога ќе споредам дека можеш на ам4 систем (или стара ген интел) за 60% од цената се добива 90% перформанси ми скиснува малце.
7600X е подобар од 7600 и плус е поефтин, имаш гаранција од жирафа.
Сега гледам, интересна ситуација хахахах. Гаранцијата од жирафа е она една година флекс?
За толку пари се купува 3080ка и ке ти остане кусур за 580 8гб да купеш.
Од тебе купив 570ка на почеток на пандемија, и до ден денес ми тера. Али многу би сакал се на ново да е компјутеров, иако со понудиве по продавнициве ништо не изгледа многу добро... Гледам 4060ка требало да излезе во брзо време, тоа ако е некој спас иако очекувам да биде околу 25к и таа.
 

olt96

Gaining Experience
18 јуни 2015
132
104
olt96's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
Флекс е доплата, си нема врска тоа со оригиналната гаранција.
Gjirafa имаат гаранција ко нашиве? како иде за замена/поправка ? До сега само дрангулии сум купувал од нив и не сум ни мислел на тоа.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
696
803

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
464
341
На сите артикли им е по година гаранција, толку е со нив.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.727
17.058
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Еве понуда од нас, Insomnia IT Servis:

MB: ASUS PRIME Z690-P
CPU: Core i5 13600KF
CPU Cooler: Arctic Liquid Freezer II 240mm
RAM: Kingston HyperX Fury Beast 2x16GB DDR5-6000MHz CL40
VGA: Asus RTX3060TI TUF Gaming
SSD: Samsung 990 Pro 1TB NVMe Gen. 4 x4
PSU: Cooler Master MWE 650 GOLD V2 650W 80+ Gold Modular
Case: Cooler Master MB520 ARGB

1600 евра :) се ново со соодветна гаранција.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.610
Мислења
945.733
Членови
34.094
Огласи
1.981
Најнов член
adelauto
На врв Дно