1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Конфигурација без краен буџет

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од esquimaux, 26 Јануари 2020.

 1. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  585
  986
  16 Јануари 2016
  Машко
  Му треба предлози за конфигурација, пожелно на ново (ако има добра понуда може и на старо со гаранција) и да се купи од едно место. Ќе се користи за игри и покер симулации за кои е потребно минимум 32 гига брз рам и солиден процесор.
  Е сега не ги пратам баш како стојат амд, али имав у глава нешто од рангот на 9900к и за играње минимум 2070ка па нагоре. Ги ѕирнав овде понудените интел конфигурации, али би сакал и некој предлог со амд ако може да се склопи со еквивалентни перформанси. Фала :)

  Едит: Буџетот не е ограничен, се додека не се фрлаат пари у ваздух. Игри би се играле на 1080p 144/240hz.
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,572
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,372
  8,827
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За покер симулации треба 32Gb брз рам?
   
 4. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  585
  986
  16 Јануари 2016
  Машко
  Во конкретниов случај да, башка мал future proof во план е да се користи повеќе години компјутерот.
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,372
  8,827
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  У реду али.... 32Gb брз рам. Ајде реци, у чему је ствар.
   
 6. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Има алгоитми што се memory bounded.

  Обично тука има многу меѓурезултати и често читање/пишивање од и кон рам меморијата. Во ваква ситауција и те како ќе види бенефит од брзиот рам. Пример правење на декартов производ.

  Незнаеме како е испрограмирана симулацијата...
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,572
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Прашањето беше во врска со капацитетот, не со брзината. Но кога веќе спомна, со колкави податоци баратаат тие алгоритми за да брзината на меморијата има приметлив импакт?
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Што е приметлив импакт?
  - Време на извршување покусо за 1 секунда, 1 минутиа, 1 час...?
  - На некој и 1ms му значи...

  Небитно, ти ја сваќам поентата.
  - Ке бидеш побрз за 2% а ке ти треба податочен сет од терабајти и време на извршување на симулација во рангот 5+ часови за едвај "применлив импакт"...
   
 9. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  32
  12
  4 Август 2017
  Многу ме интересира на какви покер симулации(игри) мислиш? Poker Stars?
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,572
  13,802
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Приметлив импакт е нешто кое (едвај) можеш да го забележиш, поточно разлика од 5% и поголема. Се останато е неприметливо.


  Нешто не ми штима во муабетов со терабајти? За обработка на терабајти податоци не постои компјутер на светот и нема да постои во догледна иднина. Ваљда си мислел на складирање на терабајти податоци што нема врска со (едновремена) обработка. Податоците кои може да се обработуваат на Coffe Lake се 8, 16, 32, 64, 128, 256 или 512 битни. Колку на број такви податоци се потребни да се достапни во интервали од 1-2s(реален период за кој може да седат сместени во L3 кеш) за вршење на симулацијата? Кои алгоритми се користат за пресметување? Има ли некаде направени тестови на овие симулации на еден ист систем со различна брзина на меморија? Ова го прашувам затоа што сакам да научам.
   
  Последна промена: 27 Јануари 2020
 11. shifty

  shifty
  Модератор

  1,015
  1,335
  5 Септември 2009
  - AMD Threadripper 3970X
  - NH-U14S TR4-SP3 + 1 дополнителен NF-A15 (140mm)
  - Gigabyte TRX40 Aorus Pro WiFi
  - G-Skill 64GB (4x16GB) 3600 (16-19-19-39, 1.35V) - 64GTZRC
  - Samsung EVO Plus 1/2TB (зависно од потребите и цената имаш и подобри)
  - MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO 11GB OC GDDR6
  - Corsair AX1000
  - Куќиште по сопствен избор :)
   
  На Speedster, Tehnologiva, CBB_6 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  585
  986
  16 Јануари 2016
  Машко
  На крај се зема следнава конфигурација од Анхоч:

  Intel i9 9900k
  NZXT Kraken x62
  MSI Z390 A Pro
  MSI 2080 X Trio
  Kingston DDR4 2x16GB 3200MHz
  Deepcool DQ850-M 650W
  WD Blue 2TB
  Samsung 970 Evo 500GB
  NZXT H510

  Искочи нешто испод 2 иљади евра со ситен попуст. Фала на сите за препораките и понудите :)
   
  На mkd, Speedster, Anungunrama и уште 5 други им се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,372
  8,827
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема лајк од мене за конфигурацијава i am afraid.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  585
  986
  16 Јануари 2016
  Машко
  Требаше да предложиш некоја конфигурација ти. Баш ми требаше лајкот :(
   
  Speedster, barneymk и на gOJDO им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. genius
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,219
 2. zmija
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,613
 3. despotovikj
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  756
 4. Andrej Curlinovski
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  982
 5. Mario.Bog
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,005
Вчитување...

Сподели

Вчитување...