1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Конфигурација - 25 000 мислење

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од kheda, 2 Јануари 2018.

 1. kheda

  kheda
  Intern

  2
  2
  15 Февруари 2017
  Машко
  Здраво дечки, планирам да составам еден гејминг пц ама имам ограничени ресурси во текот на месецот така да планирам:

  CPU - G4560
  MOBO - Gigabyte H110M-S2H 2133mhz
  RAM - DIMM 8GB DDR4 2400MHz Kingston HyperX Fury Black CL15

  е сеа ова се на се во Анхоч гледав ке ме кошта околу 12 000ден. па другиот месец да земам

  GPU - Gigabyte PCX GeForce GTX 1050 G1 Gaming 2GB GDDR5


  сега барам мислење за напојување, искрено незнам кое поконкретно кое би ми било доволно за ова конфигурација барам совет и да додадам, сега моментално имам garbage pcu кинеско некое 800ден мислам дека го купив и колку е паметно да ги фурам CPU+MOBO+RAM на тоа напојување односно до другиот месец дури да земам плата да купам ново исто така би сакал да ми препорачате и HDD. Како што реков ке ми биди наменет за гејминг, најповеќе за CS:GO.
   
  На Antonio Vasilevski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Draynor

  Draynor
  Intern

  50
  32
  16 Април 2016
  Машко
  Хард диск земи си Western digital blue а за напојувањето ке ги тера тие делови но ризик е ако рикне да не ги однесе и деловите со него.
   
  На Antonio Vasilevski му/ѝ се допаѓа ова.
 3. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  154
  174
  3 ноември 2012
  Машко
  Тој CPU не е добар за CS:GO.
   
  На Antonio Vasilevski и toplel им се допаѓа ова.
 4. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  658
  586
  31 Мај 2011
  повеќе од доволен е за CSGO.
   
  BlueBaron, goce03, Antonio Vasilevski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,542
  20 Јануари 2015
  Машко
  Графичка смени ја место GTX 1050 G1 Gaming 2GB GDDR5- 9,155 ден. земи ASUS PH-GTX1050TI-4G -9,599 Ден. Разликата во цена помеѓу 1050 и 1050 TI е само 450 ден. разликата во брзина е значително поголема. + добиваш 4 GB RAM наспроти 2 GB.
   
  На Grimriper, Krkac, NikacXMKD и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. kheda

  kheda
  Intern

  2
  2
  15 Февруари 2017
  Машко
  @
  гледав доста бенчмарци и навистина е супер
   
  На Antonio Vasilevski му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,024
  8,157
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Слаб е изборот на добри напојувања со помала моќност. DeepCool немаат во Анхоч, следи ги во текот на месецов или наредниот треба да има DeepCool со цени некаде цирка 2500 денари 400-500w
   
  На kheda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,418
  10,984
  23 Јануари 2008
  Манга
  Дал да плачам или да се смеам...Ова се што спомнавте во темава со гејмерски нема допирна точка...
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 9. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  458
  14 Декември 2013
  Машко
  Нема секој за 8700к ;)
  И зошто да не? Entry level gaming се вика ова.
  За некој и E5200 со 512МВ RAM е гејмерски затоа што најверојатно цепа МАМЕ и не му треба повеќе.

  Доколку @kheda не земал компјутер се уште моја препорака би била да земе матична процесор и рам половни, а сето останато ново.


  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,418
  10,984
  23 Јануари 2008
  Манга
  Пред се, процесорот не е пресудната компонента за гејминг, но графичката. Графичката картичка треба да чини двојно повеќе од процесорот, односно повеќе од процесорот и матичната плоча заедно. Понатаму, поефтини процесори од 8700K можат да се скоцкаат во гејмерски компјутер и да дадат подеднакво добри перформанси.
  Нејсе, овде се предлага антиквитет како 750TI, картичка која не може да улклучи ниту еден наслов во 1080p со минимални сетинзи и прифатлив фрејмрејт, во неизбалансирана конфигурација за гејминг, која е наречена гејмеркса. Таа конфигурација може да биде се, само гејмерска не! Соодветна графичка картичка за гејминг при Core i5 4590 процесор е, ништо подолу од, GTX 970/GTX1060.

  Имав отворено тема со напис за ваквите случаи каде се сака да се склопи гејминг конфигурација со недоволно средства за тоа:
  Гејминг конфигурација со ограничен буџет, нови vs стари делови
  Да не се повторувам, имам елаборирано таму се фино, како и што.
   
  На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.
 11. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  458
  14 Декември 2013
  Машко
  Поентата ми беше као нема секој за 8700к и за боље компоненти а далеку од тоа дека процесорот е побитен од графичката картица во еден систем.

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,366
  12,475
  2 Август 2012
  Машко
  Нема секој за 8700К ама на форумов се продадоа/се продаваат конфигурации на старо што се научна фантастика за изборот од членот.
  Понекогаш со гаранција.
   
  toplel, Costigan_Jr и на Arabian им се допаѓа ова.
 13. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  458
  14 Декември 2013
  Машко
  Затоа и предложив да земе матична, процесор и рам половни.

  Испратено од iПхоне
   
 14. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  696
  687
  22 Април 2013
  Машко
  Нема ни трага ни глас од членот, НО како и да е на сите вакви идни случаи им препорачувам да го проголтаат скептицизмот на купување на старо, дајте забрајте го тоа "АМА ГАРАНЦИА" и уживајте двојно за парите.
   
 15. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  Можеби некој зима на рати, па единствен избор му е на ново од продавница? Не е само за гаранцијата ( иако незнам зошто ја хејтате толку.. ).
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  696
  687
  22 Април 2013
  Машко
  Никаде не е нагласено тоа, доколку е нагласено, тогаш никој не би му предлагал на старо.
   
 17. barneymk

  barneymk
  Gaining Experience

  95
  97
  27 Април 2016
  Машко
  се надевам знаеш дека ЦСГО е повеќе цпу базирана отколку гпу. Да, треба да имаш добра гпу нормално ама и цпуто има голема улога во играта која што НАЈповеќе сака да ја игра човекот.
  А он топик, половни делови ќе ти завршат работа не мора у анхоч, само треба да начекаш убава понуда.
   
 18. The_Red_Owl

  The_Red_Owl
  Intern

  19
  2
  21 Јануари 2018
  Машко
  Gaming
  А зашo не додадеш уште некои 2.000 ако можеш и не си земеш Ryzen 3 1200 за 6.000, рамот шо го планираш ќе се уклопи со процесоров шо иде некаде за 5.000 и со некоја матчина ентри левел за ам4 кои идат за некои 3.000? A и плус Intel-от е DualCore, а Ryzen-ов е QuadCore и некои 20% е подобар од Intel-от! :)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 19. stars

  stars
  Intern

  6
  0
  7 Јуни 2017
  Машко
  деловите ги имам ,само барав совет за напојубањето и ладењето...
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,826
  6,399
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не троши ништо на ладење за тој процесор. Сток кулер, ако немаш сток најефтиниот PWM од анхоч ќе ти заврши работа.

  Кој ти е буџетот за напојување?
   
 21. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  885
  1,320
  6 ноември 2007
  Ок @kheda ja отворил темава во јануари па после 8 месеци во септември иде @stars кој треба да претставува допелгангер на kheda.
  Зошто? Затоа што kheda си ја заборавил шифрата.. Кој ќе памти 8 месеци ебаго...

  Најубо напрајте една sticky тема ваква и intern-иве таму нека прашуваат на што да им идат парите за ужинка.
   
  На ntb91, Astro, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,826
  6,399
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ајдеее не ни приметив дека е друг јузер.

  Сите ми се исти со тоа дифолт аватарот (расизмус).
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 23. stars

  stars
  Intern

  6
  0
  7 Јуни 2017
  Машко
  па некаде околу 8000-10000 ден
   
 24. Derof

  Derof
  Intern

  88
  44
  16 Јануари 2016
  Машко
  Што ке ти се толку пари за напојување и ладење што графичка имаш ?
   
 25. stars

  stars
  Intern

  6
  0
  7 Јуни 2017
  Машко
  ASUS 1080Ti 11GB,I7-8700k,
   

Сподели

Вчитување...