• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Konfiguracija 1400e

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
Vev,милина е HAF ,ако ти остане кеш,а мислам дека ќе ти остане,ја би додал на конфигурацијата и една профи аудио картица ,m-audio audiophile 192(10000 ден.) или delta 1010LT(12000 ден.)воедно и добри се за игри.
A ne nedavam pari na zvucna kartica da pravev muzika moze ke mi trebashe vaka ne mi e nesho mnogu potrebna plus ako kupish dobra zvucna ke treba i dobri zvucki inaku jabe ti edno bez drugo.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Сите ист муабет...ок,ти си знаеш ;)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,823
11,387
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Офтопик: prichina не сме сите ентузијасти како тебе. Си ме разочарал со ладњакот. Не дека не е добар ама јас се надевав на водено ладење поврзано со сите компоненти вклучително мониторот, тастатурата и маусот.
 

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
Офтопик: prichina не сме сите ентузијасти како тебе. Си ме разочарал со ладњакот. Не дека не е добар ама јас се надевав на водено ладење поврзано со сите компоненти вклучително мониторот, тастатурата и маусот.

Mnogu pari e vodno ladenje nikako ne mi iskaca vo bugetot koj go imam. a eve sto gledam sega http://www.reghardware.co.uk/2009/07/07/review_accessory_cpu_coolers/print.html samo od ova izgleda nisto nemoze da se najde kaj nas..
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,823
11,387
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Noctua NH-U12P SE1366,го имаш кај нас ,во jvsnet.com.mk ,со ретардирана цена ,4238 ден.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Цената е малку повисока одошто што треба да биде. Во Грчка е 65 евра со ДДВ. Така да кај нас е 4 евра поскап, т.е. околу 6,5%. Во Америка тој модел го нема, има малку подобар модел, т.е. истиот кулер но со два вентилатори и подобро лежиште. Кошта околу $75 без ДДВ.

Значи, помалу или повеќе цената на кулерот е таа. Не знам што очекувате, ама квалитетот се плаќа. А тој кулер е еден од 5-те најдобри, т.е. најквалитетни воздушни кулери на земјата.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Не бе gOJDO,мојот коментар беше околу тоа дека би можело околу 3800 денари.... :) Дека си вреди,си вреди и те како,колку ќе го земев,ама финансиска криза...

ЕДИТ: Ама кој се привилегиите кај нас да бидат поскапи производите 30%-33%, а не се плаќа ни царина на тоа што се внесува, по закон се додека не постои фабрика за производство на технологија од тој тип на производи што се внесуваат овдека не постои царина,затоа се бунам за ретардираниот процент што го зимаат кај нас..
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Офф топик:

Гојдо колку ти излезе водното ладење се на се?? И можеше ли да се споредува со оние „оригинал“!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Офф-топик сме, може да пишуваме на друга тема, т.е. модераторите да ни ги префрлат мислењава во друга тема.

Ме кошташе околу 300 евра, и два месеци трчкање наваму-натаму. Во секој случај, многу поисплатливо е да се купи готово. Единствено ако си ентузијаст и ти е задоволство да направиш нешто сам, тогаш има смисла.

Што се однесува до перформансите, тие беа на ниво на средно-класен кит за водено ладење.
 

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
Ako znae nekoj dali go ima kaj nas Cooler Master V8 da mi kaze kade go ima i kolku pari dvizi ovoj kuler kaj nas.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,823
11,387
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Cooler Master носат Нико и Сет. Прашај кај нив, а ако го нема види дали можеш да порачаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,159
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно