• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Konfiguracija 1400e

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
Zdravo na site,molba do site koj mozat da mi dadat dobar predlog za konfiguracija(ne treba monitor i ostanati raboti) za okolu 1400e. Ke ve molam ne postavuvajte prasanja od tipot so ke ti e takov,ne davaj tolku mnogu pari ili tolku malku pari i ne se obiduvajte da mi prodadete nesto, baram samo prijatelski predlog.:)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Дали смееме да те прашаме за што ќе го користиш? Се извинувам доколку прашањето е недолично :rolleyes:.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
i7 920 D0
Asus или Gigabyte X58 mainboard
12GB (6x2GB) DDR3-1333
ATI Radeon 5870
2x1TB WD Caviar Black @RAID0 + 500GB backup
CM HAF 932
CM RealPower 1KW
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
487
Skopje
Ете ти супер конфигурација. Матична земи си
Asus P6T Deluxe V2
можеш да земеш побрза меморија 1600MHz
и Asus 5870 заради тоа што има voltmod
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
и другите картици имаат voltmod, ако има намера да оверклокува. Само ќе треба да го смени firmware-то, а тоа е 2 минути работа, еднократно. Понатаму, ако планира да оверклокува, би му препорачал кулер CM Hyper 212 со доплнителен вентилатор.
 

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
i7 920 D0
Asus или Gigabyte X58 mainboard
12GB (6x2GB) DDR3-1333
ATI Radeon 5870
2x1TB WD Caviar Black @RAID0 + 500GB backup
CM HAF 932
CM RealPower 1KW

Fala mnogu, kolku pari iskaca ovaa konfiguracija ne bi bilo losho do sekoj del da mi pishes cena ako ne te mrzi i ako moze nekoj da mi objasni sto e so toa DO so procesorite nekoj mi ima spomnato ama neznam sto e isto taka kaj nas kakvi ramovi ima 1333ki ?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Fala mnogu, kolku pari iskaca ovaa konfiguracija
Зависи од каде ќе ја купиш. Пошо рече да не ти продаваме, инаку ќе ти дадев понуда.

i ako moze nekoj da mi objasni sto e so toa DO so procesorite nekoj mi ima spomnato ama neznam sto e
D0 е ревизија на процесорот. Има две ревизии на Core i7 920, C0/C1 и D0. D0 во принцип има малку подобра енергетска ефикасност, малку помалку грее и подобро се оверклокува. Меѓутоа тоа најмногу зависи од примерокот.

isto taka kaj nas kakvi ramovi ima 1333ki ?
Ако не планираш да оверклокуваш, тогаш земи било какви. Ако планираш да оверклокуваш тогаш ќе земеш побрзи мемории, DDR3-1600.

Neznam zasto ama site mi ja falat Asus P6T Deluxe V2
Затоа што е една од најдобрите матични за LGA1366, а во исто време има културна цена во споредба со останатите. Плус, се наоѓа кај нас.
 

mik1

Intern
11 ноември 2009
16
0
evga x58 3 sli - 20 000 den
intel core i7 920 - 16 000 den
ati radeon 5870 - 19 000 den
ram ddr3 1600 ( neznam cena )
haf 932 - 8000 den
CM 1000W - 13 000 den
HD 1TB - okolu 6000 den
ako ti ostanat pari, mozes za.. vodeno ladenje, hard diskovi, eventualno ako ti ostane za use edna graficka..

pozdrav :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Каде ја има 5870 за 19000?
 

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
malku preteruvaat cooler master, neznam sto tolku vredi toa haf 932. Mene me interesira kade ima evga x58 3 sli
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
349
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
хаф 932 ти е како хотел промаја :D, има доста добро осмислен начин за тоа како да се лади целиот систем, во склоп на тоа добро е поставено напојувањето, full tower е што значи “ги собира“ сите графички картички (5870 “може и да не ти ја собира во другите куќишта“)
6 места за оптички уреди
5 за HDD
итн итн.
се на се доста добро куќиште:bravo:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
malku preteruvaat cooler master, neznam sto tolku vredi toa haf 932. Mene me interesira kade ima evga x58 3 sli

Тоа е најдоброто куќиште во ценовен ранг до 10000 ден а чини 8000.

Друго, има многу добро ладење и у поглед на цена/перформанси сеуште е ненадминато кај нас, па и во светски рамки.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не е лошо далеку од тоа али цената е лоша исто така и достапноста тука :)
 

mik1

Intern
11 ноември 2009
16
0
malku preteruvaat cooler master, neznam sto tolku vredi toa haf 932. Mene me interesira kade ima evga x58 3 sli


x58 ja ima vo niko, a 5870 potocno neznam kade e, bidejki prasav vo edna prodavnica dali ja ima na lager, i mi rekoa deka ja nemaat momentalno, ama vo skopje gi imaat 15 na lager, i ako sakas moze da se poraca, a od kaj gi zimaat od skopje, od koj magicin ili tamu, toa neznam..
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
malku preteruvaat cooler master, neznam sto tolku vredi toa haf 932.
Ако некое куќиште вреди за парите тоа е HAF 932. Не сакам да го споредувам со евтините тенекии бидејќи се разликуваат за неколку класи (исто ко да споредуваш Дачиа со Порше).

И не треба да те чудат цените на Cooler Master, квалитетот се плаќа.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ako kupuvas i ova ne e loso ,no ke izleze posle nova godina
--ASUS Maximus III Extreme

http://www.nordichardware.com/news,10247.html
Јас не би ја препорачал таа плочата, т.е. тој процесор.
За 3D и Video обработка исклучиво процесор/матична плоча со triple channel DDR3 on-die memory controller. Такви матични има само со X58 чипсет, т.е. LGA1366 матична/процесор.
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
487
Skopje
Колку што можам да сватам од нивниот сајт преден, страничен и горе 230мм и еден позади 140мм
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
A sto bi preporacale kuler za procesorot, sega gledam eden Asus Cooler Silent Square EVO, neznam dali e dobar ovoj i voopsto kakvi se kulerite na Asus.
Ve molam predlozene nekoj kuler za procesor sto bi odgovaral.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Vev,милина е HAF ,ако ти остане кеш,а мислам дека ќе ти остане,ја би додал на конфигурацијата и една профи аудио картица ,m-audio audiophile 192(10000 ден.) или delta 1010LT(12000 ден.)воедно и добри се за игри.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Hyper 212 е закон кулер ,јас го купив вчера,држи топ температура. Поготово ако му намонтираш и уше еден фен мх мх...ASUS SILENT SQUARE EVO има 92мм фен,брчи безвезе,ќе те нервира. А и не е подобар перформер од hyper 212.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,147
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно