1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конфигурации

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од baz, 17 oктомври 2011.

 1. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
  Која е подобра конфигуација за гејминг?
  Intel Core i5-2500 3.3 GHz
  MB Foxconn H67M-S 2.0
  8 GB DDR3 RAM
  2 TB HDD
  nVidia GTX560/ 1GB GDDR5
  некое си куќиште

  36.000

  или

  AMD Phenom II X4 955 3.20GHz
  M5A88-V EVO
  Kingston HyperX Blu 4GB 1600MHz (2x2GB)
  HDD 1TB WesternDigital 7200rpm 64MB Caviar Green
  NVIDIA GeForce GTX560 Ti 1GB
  CM-Chassic Elite 430 black + Elite 500W Passive

  39.000

  или пак ако може кажете ми вие некоја конфигурација до 40.000
   
 2. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Првата, многу подобар процесор, графичките се слични, покасно ќе можеш да направиш апгрејд поради одличниот процесор. Само смени ја матичната, ептен е шкарт. И некое саглам напајање нормално.

  Графичка лесно се мењава, платформа не.

  едит- сега гледам дека може и предлог до 40к.
  Епа исто како и првата конфигурација само со подобра матична, како Gigabyte Z68A или P8P67 Pro, али вторава е 8500 ден. (но и соодветно подобра)
  Напајање Chiftech 500W, бидејќи ќе се надмине буџет со Corsair/Cm Silent Pro, графчка или обична 560-ка или 6870-ка, ако 560-та е поскапа од 10к ден. земи 6870 за 10к во Анхоч, само моментално ја немаат на лагер.

  И заборавив да те прашам на која резолуција играш и дали ќе клокаш?
   
 3. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
  Проблемот е што првата конфигурација е од амц -.- нема да можам да сменам нишо а втората сам ја нараив
   
 4. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
 5. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Претпоставував дека е од АМЦ :D

  Епа вака,

  i5 2500K - Анхоч
  Asus P8P67 Pro - СЕТ
  2x4GB DDR3 1600MHz (најверојатно Kingston HyperX Genesis ќе бидат) - Анхоч
  Sapphire 6850 1GB - Анхоч
  1TB Samsung Spinpoint F3 - Вортекс
  500W Cm Silent Pro - СЕТ
  и некое куќиште и режач - било каде

  Мислам дека точно ќе испадне околу 40000 ден. Ако остане уште 1000 ден., и ако сакаш да причекаш, причекај во Анхоч да добијат пратка од нови 6870-ки.
   
 6. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  MB Gigabyte Z68XP-UD3 - 8200 denari [Anhoch]

  CPU Core i5-2500 Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB BOX 11.200 denari [anhoch]

  Gigabyte PCX GeForce GTX560Ti 1GB DDR5 13.095 denari [anhoch] + 2000 denari HD 6950 2GB.

  1TB Samsung SpitPoint F3 - 3.200 denari [Vortex]

  Chieftec A80 - 3400 denari [ mebius, vortex.]
  Coolermaster 430 - 2.500 denari[SET]
  2x4GB Kingston HyperXGenesis 1600mhz - 3000 denari [anhoch]

  TOTAL 45.000 denari.
  mozes da stedis malce pari na procesorot nekoi 1000 denari
  i na maticna ploca isto taka nekoi 1000 denari.
  Dokolku za sekoj proizvod ke najdes nesto poeftino na drugite firmi zimaj odma del po del. i taka ke si spasis nekoi 3000 denari.
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Првата конфигурација но со графичката од втората конфигурација :)GTX560ti
   
 8. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
  Конечно све само графичкава не ми се свича единствена е на залиха за толку пари :S

  CPU Core i5-2500 Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB BOX (anhoch)
  MB Gigabyte Z68XP-UD3 (anhoch)
  2x2GB Kingston HyperXGenesis 1600mhz (set)
  HDD 1TB Western Digital 7200rpm 64MB Caviar Green (set)
  CM Chassic Elite 430 black+ Elite 500w (set)
  Gigabyte GeForce GTX560 1GB 2xDVI (anhoch)
  41.162 :D
   
 9. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
  а што велите за ова само знам дека рамот куќиштето напојувањето се шкарт но процесорот и графичката :bravo:
  http://www.bug.com.mk/slika/bag naslovna.jpg
  тој доле Extreme Intel
   
 10. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
  а што велите за ова само знам дека рамот куќиштето напојувањето се шкарт но процесорот и графичката :bravo:
  http://www.bug.com.mk/slika/bag naslovna.jpg
  тој доле Extreme Intel
   
 11. jovce.

  jovce.
  Gaining Experience

  487
  242
  29 Јули 2010
  Машко
  Процесор убавезно со К на крајот.
  Ако земаш Вестерн Дигитал земи барем blue.
   
  1 person likes this.
 12. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Никако Elite напојување, подобро Chiftech земи од Мебиус, солидни напојувања се.
  И обавезно i5 2500K верзијата, не обична 2500.
  И никако WD Green за примарен диск, земи или обичен blue или подобра опција Samsung Spinpoint F3 1TB од Вортекс за 3300 ден.

  едит

  Not worthy.
  За тие пари ќе земеш Asus P8P67 Pro, i5 2500K и HD 6950 2GB, и Corsair TX650.
   
  1 person likes this.
 13. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
  Проблемот е што нигде ја нема 2500К верзијата -.-
   
 14. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Епа ќе почекаш, греота да не ја земеш К верзијата што толку лесно се оверклокува (за кога ќе правиш апгрејд понатаму, затоа ти викам сега земи подобра платформа а послаба графичка) на добра матична и рам.
   
 15. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
  и сеа ќе има за 1 месец? :zbunet3:
   
 16. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Па не е лошо да прашаш во Анхоч, они се некако најсигурни за вакви работи и најуслужливи, би требало да ти кажат отприлика кога ќе дојде нова пратка.
   
 17. jimmypage

  jimmypage
  Баниран/a

  48
  14
  2 oктомври 2011
  За 40.000 Јас лично би си склопил конфигурација со i7 2600k.
  Па еве ми ја математиката.
  i7 2600k - 18.000 денари
  4GB Kingston 1600 MHz - 1600 денари
  Gigabyte P67 плоча - 5000 денари
  HD 6850 - 9000 денари
  500GB HDD - 2000 денари
  550WATT PSU - 3000 денари
  Case - До 1500 денари

  p.s. Наместо пари за убави куќишта и големи хардови (кои никогаш нема ни половина да се наполнат), подобро е парите да се вложат во добри компоненти што ќе нудат топ перформанс.
  Патем, немојте да ми замерите за цените, не се 100% точни, заокружував на повеќето.
   
  1 person likes this.
 18. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  може и поефтино куќиште.незнам што толку форсирате пари на куќишта.ако не оверклокуваш земи поефтина матична,колку да брка работа.со тие пари вложи ги на процесор или графика или напојување.
   
 19. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Незнам зошто форсирате толку со 2600К. Освен за курташак и мерак, не гледам доволно фактори за да се дадат +6000 денари во однос со 2500К. Скоро истиот процесор е, со додаден HT, ако не правите ептен некои Sci-Fi ствари што бараат 4+4 јадра, не гледам никаква потреба.
   
 20. deki1

  deki1
  Gaining Experience

  168
  65
  20 Јули 2011
  Пошто ќе правиш солидна конфигурација и WD Green да си купиш од 2 тб нема да згрешиш, а во иднина едно ссд од 120 гб ќе ти биди супер, е доколку мислиш само еден хдд тогаш Samsung Spinpoint F3 1TB, а за другите компоненти сосема доволен е 2500к, матична доволна ти е некоја од основните п67 или асус или гигабајт (другарче со асус п67ле процесорот го работи на 4гх без проблем така да доволно ти е доколку не мислиш на екстремен оверклокинг со 2400 и тој е добар процесор), а за графичка не штеди 560 ти е одличен избор(6870) , и нормално салам напојување Corsair TX650.
   
 21. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,709
  30 Мај 2010
  На рендер и video encodig 2600 го јаде 2500 :D
   
 22. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Наброј ми еден човек на форумов кој редовно ги прави овие 2 работи за да му се исплатат тие +6000ки! :LOL:
   
  1 person likes this.
 23. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,432
  10 Септември 2010
  Кај мене компјутерот само за рендер и монтажа се користи цел ден, а за тоа дали се исплати не коментирам, секој си има свои можности, али се согласувам дека дефинитивно best buy во секој поглед дали за гејминг или за се останато е i5 2500k со некоја солидна матична докај 6-7000.
   
  1 person likes this.
 24. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Не знам за вас, али јас ќе го почекам новиот Пентиум, базиран на Ivy. Засега сум презадоволен од пентиумите...само ќе беше добро да можеше повеќе да се оверклокува последнава генерација...2500K и 2600K се вселенски бродови за Пентиум, но во апликации во кои јас работам и нема некоја корист од 4-8 јадра, се користи само едно, во најдобар случај две и потребно е да тие бидат што е можно побрзи...Во тие апликации, 2600K и Pentium G840 ќе бидат исто брзи доколку би работеле на иста фреквенција.

  За игри, моментално 2500K е оптимум, искомбиниран со некоја просечна P67 плоча на која ќе биде оверклокуван на околу 4.5GHz. Повеќе од доволно.
  Ретко кои игри во моментов имаат бенефит од HT.
   
 25. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,709
  30 Мај 2010
  Епа има некои на кои им треба, а има некои кои имаат повеќе пари за процесор :D

  И не сакам да кажам дека 2500 е слаб процесор туку сакав да напомнам дека 2600 е посилен за таков вид на работа, додека за гејминг е друго.
   

Сподели

Вчитување...