• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог Конфигурации за Intel или AMD предлог

alexi

Intern
14 февруари 2009
97
45
Поздрав до сите

Ми требаат предлози и идеи за конфигурација (заглавив со избор и сега мала помош од вас) и со Интел и со АМД или што е подобро тоа кажете, значи куќиште (класика, а не некоја елка), плоча, напојување, cpu, ram, за hdd нема потреба стариот диск ќе се користи и ако заборавив нешто додадете, а буџет нешто повеќе од 45.000 денари. Конфигурацијата за користење на програми за 3д, графика, дизајн и слично и некој пат за некои игри од време на време за тепање досада.

Само да не е конфигурацијата overkill.

Или да чекам за в година :cool:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,377
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
А кои се тие некои игри?
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Поздрав до сите

Ми требаат предлози и идеи за конфигурација (заглавив со избор и сега мала помош од вас) и со Интел и со АМД или што е подобро тоа кажете, значи куќиште (класика, а не некоја елка), плоча, напојување, cpu, ram, за hdd нема потреба стариот диск ќе се користи и ако заборавив нешто додадете, а буџет нешто повеќе од 45.000 денари. Конфигурацијата за користење на програми за 3д, графика, дизајн и слично и некој пат за некои игри од време на време за тепање досада.

Само да не е конфигурацијата overkill.

Или да чекам за в година :cool:
Имаш графичка обезбедено ? пошто не ја наброја во наведените делови, ако не обнови ја темава на пролет. Само не знам која пролет... :(
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
384
651
Мрзен Ораовец
Поздрав до сите

Ми требаат предлози и идеи за конфигурација (заглавив со избор и сега мала помош од вас) и со Интел и со АМД или што е подобро тоа кажете, значи куќиште (класика, а не некоја елка), плоча, напојување, cpu, ram, за hdd нема потреба стариот диск ќе се користи и ако заборавив нешто додадете, а буџет нешто повеќе од 45.000 денари. Конфигурацијата за користење на програми за 3д, графика, дизајн и слично и некој пат за некои игри од време на време за тепање досада.

Само да не е конфигурацијата overkill.

Или да чекам за в година :cool:
За 45к барај си лаптоп, со тие пари ни low end графичка не наоѓаш.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
451
1,054
Битола
Поздрав до сите

Ми требаат предлози и идеи за конфигурација (заглавив со избор и сега мала помош од вас) и со Интел и со АМД или што е подобро тоа кажете, значи куќиште (класика, а не некоја елка), плоча, напојување, cpu, ram, за hdd нема потреба стариот диск ќе се користи и ако заборавив нешто додадете, а буџет нешто повеќе од 45.000 денари. Конфигурацијата за користење на програми за 3д, графика, дизајн и слично и некој пат за некои игри од време на време за тепање досада.

Само да не е конфигурацијата overkill.

Или да чекам за в година :cool:
Се надевам имаш графичка карта која можеш да ја искористиш во новата конфигурација.

Повели:

AMD:
Case - Sharkoon V1000 со 3 кулери - 2890 денари од Анхоч
PSU - BeQuiet Pure Power 600W - 6290 денари од Нексио со 5 години гаранција
MB- Gigabyte B450m DS3h - Анхоч 4290 дeн
CPU Ryzen 5 3600 - 13300 денари од Сетек
Cooler - DeepCool Gammaxx - 1290 денари од Анхоч
RAM Corsair Vengeance LPX 2X8GB - 5190 денари од Анхоч

INTEL:
Case - Sharkoon V1000 со 3 кулери - 2890 денари од Анхоч
PSU - BeQuiet Pure Power 600W - 6290 денари од Нексио со 5 години гаранција
МB Gigabyte H410m H V3 - 3890 денари од Анхоч
CPU Intel Core i5 10400F - 9750 денари од Анхоч
Cooler - DeepCool Gammaxx - 1290 денари од Анхоч
RAM Kingston HyperX Fury 2X8GB 2666Mhz - 4050 денари од Сетек

Во моментов доколку имаш графичка,најисплатлива варијанта тие со 10400F.
Доколку немаш графичка a ептен тие хитно поради работа,тогаш оди на Pre build од гејмерските конфигурации кои ги нудат во Нептун за 55 000 + со RTX 3060/Ti
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
97
45
А кои се тие некои игри?
Неколку стратегии Age of Empire IV и слични ко неа, неколку акции како Rise of Tomb Raider од стим и ја играм CS:GO со која вадам нерви :)
Мислењето е автоматски споено:

Имаш графичка обезбедено ? пошто не ја наброја во наведените делови, ако не обнови ја темава на пролет. Само не знам која пролет... :(
Графичка немам обезбедено немам идеја која би била ок засега или како што рече некоја пролет дали 2022 дали 2023 тоа чудесија е.
Мислењето е автоматски споено:

Се надевам имаш графичка карта која можеш да ја искористиш во новата конфигурација.

Повели:

AMD:
Case - Sharkoon V1000 со 3 кулери - 2890 денари од Анхоч
PSU - BeQuiet Pure Power 600W - 6290 денари од Нексио со 5 години гаранција
MB- Gigabyte B450m DS3h - Анхоч 4290 дeн
CPU Ryzen 5 3600 - 13300 денари од Сетек
Cooler - DeepCool Gammaxx - 1290 денари од Анхоч
RAM Corsair Vengeance LPX 2X8GB - 5190 денари од Анхоч

INTEL:
Case - Sharkoon V1000 со 3 кулери - 2890 денари од Анхоч
PSU - BeQuiet Pure Power 600W - 6290 денари од Нексио со 5 години гаранција
МB Gigabyte H410m H V3 - 3890 денари од Анхоч
CPU Intel Core i5 10400F - 9750 денари од Анхоч
Cooler - DeepCool Gammaxx - 1290 денари од Анхоч
RAM Kingston HyperX Fury 2X8GB 2666Mhz - 4050 денари од Сетек

Во моментов доколку имаш графичка,најисплатлива варијанта тие со 10400F.
Доколку немаш графичка a ептен тие хитно поради работа,тогаш оди на Pre build од гејмерските конфигурации кои ги нудат во Нептун за 55 000 + со RTX 3060/Ti
Фала за препораките ќе разгледам. Процесоров од интел дали е добар дека 10та генерација е. За Ryzen 3600 знам дека е добар. Не се брзам толку само ми беше битно дали вреди за сега купување конфигурација или да се чека неколку месеци.
Мислењето е автоматски споено:

За 45к барај си лаптоп, со тие пари ни low end графичка не наоѓаш.
Не наведов графика затоа, бидејќи прво би зел процесор со графика па во блиско време би зел графика кога ќе има нормална "ако имат" цена.
За лаптоп не би зел никојпат. Подобро десктоп компјутер ми е подобро одколку друго нешто.
Мислењето е автоматски споено:

А дали вреди да се чека за I5-12600K процесоров гледам немат варијанта без K,но кога ќе излезе B660 плочата би имало некоја варијанта на процесор?
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,377
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ryzen 5 3600, медиокритетна B450 матична, 2x8GB DDR4-3200 CL16, половна графичка во ранг на RX570, 500W real напојување


Доколку немаш графичка a ептен тие хитно поради работа,тогаш оди на Pre build од гејмерските конфигурации кои ги нудат во Нептун за 55 000 + со RTX 3060/Ti
Сигурен си дека за 55000 некаде има компјутер со RTX 3060/Ti?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,913
1,557
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
MB AM4 B550M Phantom Gaming 4 ASROCK 4xDDR4 4733Mhz(O.C), 1xPCIex16 4.0,1xPCIex16 3.0, 1xPCIex1,
HDMI, DP, 4xSATAIII, 2xM.2, 8xUSB 3.2 Gen1​
5,960.00 ден
CPU AMD RYZEN 5 PRO 5650G, 6 Core, 4,4GHz 19MB, s.AM4, Vega 7 Graphics, TRAY w/Wraith Stealth Cooler 100-000000255MPK
16,300.00 ден
RAM DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz G.SKILL SNIPER X F4-3200C16D-32GSXWB
9,800.00 ден
или вака нешто (цени/опции од нексио), напајање, куќиште (монитор?) ќе си додадеш сам,
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
MB AM4 B550M Phantom Gaming 4 ASROCK 4xDDR4 4733Mhz(O.C), 1xPCIex16 4.0,1xPCIex16 3.0, 1xPCIex1,
HDMI, DP, 4xSATAIII, 2xM.2, 8xUSB 3.2 Gen1​
5,960.00 ден
CPU AMD RYZEN 5 PRO 5650G, 6 Core, 4,4GHz 19MB, s.AM4, Vega 7 Graphics, TRAY w/Wraith Stealth Cooler 100-000000255MPK
16,300.00 ден
RAM DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz G.SKILL SNIPER X F4-3200C16D-32GSXWB
9,800.00 ден
или вака нешто (цени/опции од нексио), напајање, куќиште (монитор?) ќе си додадеш сам,
Дефинитивно ваква варијанта. Има графичка на процесорот која ќе врши работа за стратегии додека купувањето на графичка стане реалност за година дена до две.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
384
651
Мрзен Ораовец
MB AM4 B550M Phantom Gaming 4 ASROCK 4xDDR4 4733Mhz(O.C), 1xPCIex16 4.0,1xPCIex16 3.0, 1xPCIex1,
HDMI, DP, 4xSATAIII, 2xM.2, 8xUSB 3.2 Gen1​
5,960.00 ден
CPU AMD RYZEN 5 PRO 5650G, 6 Core, 4,4GHz 19MB, s.AM4, Vega 7 Graphics, TRAY w/Wraith Stealth Cooler 100-000000255MPK
16,300.00 ден
RAM DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz G.SKILL SNIPER X F4-3200C16D-32GSXWB
9,800.00 ден
или вака нешто (цени/опции од нексио), напајање, куќиште (монитор?) ќе си додадеш сам,
Склопивме ваква конфигурација за другар, макар да беше со 5600g и 16гб рам. Околу 32к испадна, солидна машина overall, особено ако преферираш е спорт и постари игри. Едина замерка е шо AMD ги направиле овие g серијал процесори pcie gen 3.
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
97
45
Склопивме ваква конфигурација за другар, макар да беше со 5600g и 16гб рам. Околу 32к испадна, солидна машина overall, особено ако преферираш е спорт и постари игри. Едина замерка е шо AMD ги направиле овие g серијал процесори pcie gen 3.
А што е разликата помеѓу AMD RYZEN 5 PRO 5650G и AMD RYZEN 5 5600g кој е подобар?
Мислењето е автоматски споено:

Дефинитивно ваква варијанта. Има графичка на процесорот која ќе врши работа за стратегии додека купувањето на графичка стане реалност за година дена до две.
Па вака ок изгледа. А какво напојување би ми препорачал за да работи кога би зел графичка?
Мислењето е автоматски споено:

MB AM4 B550M Phantom Gaming 4 ASROCK 4xDDR4 4733Mhz(O.C), 1xPCIex16 4.0,1xPCIex16 3.0, 1xPCIex1,
HDMI, DP, 4xSATAIII, 2xM.2, 8xUSB 3.2 Gen1​
5,960.00 ден
CPU AMD RYZEN 5 PRO 5650G, 6 Core, 4,4GHz 19MB, s.AM4, Vega 7 Graphics, TRAY w/Wraith Stealth Cooler 100-000000255MPK
16,300.00 ден
RAM DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz G.SKILL SNIPER X F4-3200C16D-32GSXWB
9,800.00 ден
или вака нешто (цени/опции од нексио), напајање, куќиште (монитор?) ќе си додадеш сам,
Не е лош избор
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
384
651
Мрзен Ораовец
А што е разликата помеѓу AMD RYZEN 5 PRO 5650G и AMD RYZEN 5 5600g кој е подобар?
Мислењето е автоматски споено:


Па вака ок изгледа. А какво напојување би ми препорачал за да работи кога би зел графичка?
Мислењето е автоматски споено:


Не е лош избор
5600g има 12 pcie lanes поише и е со unlocked multiplier т.е. overclockable. Во пракса исти се, кој е поевтин и достапен е одлучувачкиот фактор.
Мислењето е автоматски споено:

Па вака ок изгледа. А какво напојување би ми препорачал за да работи кога би зел графичка?
Мислам дека е рано за ова. Инаку 650-850w gold+ nzxt c series, bequiet darkpower/(straightpower? ), evga, rog, corsair rm и coolermaster V series ти се добри избори кај нас.
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,913
1,557
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
не ни приметив дека во Нексио е 5650G … тоа 50ката е дека е Pro модел, те. наменет за фирми. точно што е разликата не знам, понекогаш имаат некој feature плус. не би се замарал со разлики :)
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,327
1,657
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10

Како нарачано
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
97
45

Како нарачано
Да ама за оние кои бараат половни, а ја сум за нови делови.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,913
1,557
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
не ни приметив дека во Нексио е 5650G … тоа 50ката е дека е Pro модел, те. наменет за фирми. точно што е разликата не знам, понекогаш имаат некој feature плус. не би се замарал со разлики :)
Compared to its mainstream counterpart, the Ryzen 5 5600G, the Ryzen 5 PRO 5650G includes a set of enterprise-oriented features such as Memory Guard, image stability, software stability, and manageability support.


небитно :)

Исто и pro-то официјално подржува ECC меморија, пак небитно.

5600g има 12 pcie lanes поише
сигурен си за ова? мислам дека така нешто пишува на AMD web site-от, ама ми се чини дека им е грешка и дека се потполно исти по PCIe lanes.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
384
651
Мрзен Ораовец
Compared to its mainstream counterpart, the Ryzen 5 5600G, the Ryzen 5 PRO 5650G includes a set of enterprise-oriented features such as Memory Guard, image stability, software stability, and manageability support.


небитно :)

Исто и pro-то официјално подржува ECC меморија, пак небитно.


сигурен си за ова? мислам дека така нешто пишува на AMD web site-от, ама ми се чини дека им е грешка и дека се потполно исти по PCIe lanes.
Untitled.png
Не знам колку е за верба сајтот, али истото на една рандом рецензија го имав прочитано.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,913
1,557
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Не знам колку е за верба сајтот, али истото на една рандом рецензија го имав прочитано.
го имам видено и ја ова, ама се ми се чини дека е грешка copy/paste што ја влечат од уште кога ги најавија процесориве. има прилично конфузија на интернет по прашањево а неам најдено од AMD онака детална спецификација :/


едит:

чеј, еве го https://www.reddit.com/r/Amd/comments/pkwi83/_/hc6h1tu View: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/pkwi83/ryzen_5000_apus_x8_pcie_for_discreet_gpus/hc6h1tu/


1640098840622.png
ова треба да важи за сите 5xxxG серија
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
384
651
Мрзен Ораовец
го имам видено и ја ова, ама се ми се чини дека е грешка copy/paste што ја влечат од уште кога ги најавија процесориве. има прилично конфузија на интернет по прашањево а неам најдено од AMD онака детална спецификација :/


едит:

чеј, еве го https://www.reddit.com/r/Amd/comments/pkwi83/_/hc6h1tu View: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/pkwi83/ryzen_5000_apus_x8_pcie_for_discreet_gpus/hc6h1tu/


Погледнете го атачментот 107586
ова треба да важи за сите 5xxxG серија
Реално беа OEM only чипови долго време и ради тоа маркетингот не им е баш среден. Не би требало за general use многу да смени ова инфо и затоа не се подзамарале, сепак убо шо барем на редит расчистиле за ентузијастите.
Да ама за оние кои бараат половни, а ја сум за нови делови.
Во моментот тешко дека ќе најдиш подобар deal за десктоп pc од тој, али таман е, не секој се нафаќа да земе користени компоненти.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А што е разликата помеѓу AMD RYZEN 5 PRO 5650G и AMD RYZEN 5 5600g кој е подобар?
Мислењето е автоматски споено:


Па вака ок изгледа. А какво напојување би ми препорачал за да работи кога би зел графичка?
Мислењето е автоматски споено:


Не е лош избор
Зависи каква графичка ќе земеш. Ако е мидрејнџ, некои 550-600w 80+ Bronze напојување ќе биде и повеќе од доволно. Види ги Deepcool во Анхоч во тој ранг околу 3000 денари се, повеќе од доволно.
 
Последна промена:

alexi

Intern
14 февруари 2009
97
45
Зависи каква графичка ќе земеш. Ако е мидрејнџ, некои 550-600w 80+ Bronze напојување ќе биде и повеќе од доволно. Види ги Deepcool во Анхоч во тој ранг околу 3000 денари се, повеќе од доволно.
А за иднина напојување што предлог ќе иде која модел од EVGA, NZXT или друга марка нешто?
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
А за иднина напојување што предлог ќе иде која модел од EVGA, NZXT или друга марка нешто?
За предложената конфигурација без графичка, скоро било кое напојување освен ептем некоја кинезарија ќе заврши работа.
За во иднина, ти пиша, погоре @Astro , зависи од тоа каква графичка ќе користиш, според твоите потреби а особено игрите што ги наброја, midrange графичка од типот 3060 или RX 6600 доволно е 550-600w 80+ Bronze напојување од респектибилен бренд.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А за иднина напојување што предлог ќе иде која модел од EVGA, NZXT или друга марка нешто?
Брендот не е толку битен батка. Во принцип треба да гледаш во тој ранг од 500 до 600w. Кај напојувањата има две позначајни класи (да не комплицирам со повеќе, тотално небитно) тоест bronze и Gold.
Gold се двојно поскапи од Bronze за истата моќност. 600w bronze треба да кошта 3000 денари +/- а Gold 5500-6000 денари. Можеш да читнеш на нетов, Gold треба да е поиздржливо и подолготрајно, да дава подобра струја и така натаму. Ако не ти значат премногу 3000 денари јас би советувал Gold. На повеќе компјутери имам и gold и bronze и на долги патеки немам забележано ама баш никаква разлика.

Од брендови ако гледаш gold напојувања тогаш EVGA SuperNova и NZXT имаш во Нексио, Coolermaster во Setec. Јас би се држел до тие брендови што се нудат кај нас.
За Bronze исто така Coolermaster или Deepcool во Анхоч.

Овие напојувања ќе вршат работа и подоцна кога ќе земеш графичка картица, само ја штекаш и цепаш. Над 600w напојување ќе ти треба за High end графичка или пак ако ставаш две.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно