• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конфигурации - Графички карти

 • Ја почнал/а темата
 • #1

ninezytetovo

Intern
11 ноември 2020
23
7
Здрао дечки, сакам да ве прашам што мислите за 1060 3GB дали сеуште вреди за цената што е(12 000 нова) и колку би вредела половна. Сакам да купам PC ми нудат со 1060 3GB(7000 ден). И дали во скоро време ке има графички за да почекам да склопам нормално PC или ништо од тоа.
 

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
22
6
1060 3гб за 7000 е добра понуда во моментов.. Ја користам јас ама само за CSGO.. во комбинација со i5 8600к 4.9ghz на low settings вади 460fps на FPS Benchmark мапата
Не сум пробал други игри tho
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Нормализација најверојатно негде во 2022. Кои игри планираш да ги играш?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

ninezytetovo

Intern
11 ноември 2020
23
7
1060 3гб за 7000 е добра понуда во моментов.. Ја користам јас ама само за CSGO.. во комбинација со i5 8600к 4.9ghz на low settings вади 460fps на FPS Benchmark мапата
Не сум пробал други игри tho
Па мене ми е за со Ryzen 3 3100 само не знам како е со цениве сеа затоа што барам 1060 6гб или нешто слично но никаде не можам да најдам(нова) а половните ми ги нудат за 20 - 25к, колку цела конфигурација
Мислењето е автоматски споено:

Нормализација најверојатно негде во 2022. Кои игри планираш да ги играш?
Fortnite, CS GO, и нешто од поновите како RDR2 и слично
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Па мене ми е за со Ryzen 3 3100 само не знам како е со цениве сеа затоа што барам 1060 6гб или нешто слично но никаде не можам да најдам(нова) а половните ми ги нудат за 20 - 25к, колку цела конфигурација
Мислењето е автоматски споено:


Fortnite, CS GO, и нешто од поновите како RDR2 и слично
Со Рајзен 3100 моѓеш да тераш и ногу појаки графички.
Туку теко ќе најдеш 1060 6GB. Гледај каква таква да најдеш. Ако има за 7000 ич да не се мислеш, тоа е бинго. А не е лошо и 1050ти ако најдеш.
Иначе јас имам 1060 3GB и РДР2 се медиум сетинзи се игра добро.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

ninezytetovo

Intern
11 ноември 2020
23
7
Со Рајзен 3100 моѓеш да тераш и ногу појаки графички.
Туку теко ќе најдеш 1060 6GB. Гледај каква таква да најдеш. Ако има за 7000 ич да не се мислеш, тоа е бинго. А не е лошо и 1050ти ако најдеш.
Иначе јас имам 1060 3GB и РДР2 се медиум сетинзи се игра добро.
Па само таа ми ја понудија до 7000 денари, другите сите над 13 - 14 000, а исто така може мислење и за конфигурацијата што ми ја пишаа еве ја :

MBU: B450M H
MEMORY: SSD 240 gb HDD 500gb
CPU: Ryzen 3100 so vodno ladenje
GPU: Gigabayte 1060 3GB
RAM:8GB 2666mhz
PSU: 450 w
Case: NYX-3F XIGMATEK
Цена - 23 000 денари.

Што викате за ова? Достојно со цената :D ?
 

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
22
6
Па само таа ми ја понудија до 7000 денари, другите сите над 13 - 14 000, а исто така може мислење и за конфигурацијата што ми ја пишаа еве ја :

MBU: B450M H
MEMORY: SSD 240 gb HDD 500gb
CPU: Ryzen 3100 so vodno ladenje
GPU: Gigabayte 1060 3GB
RAM:8GB 2666mhz
PSU: 450 w
Case: NYX-3F XIGMATEK
Цена - 23 000 денари.

Што викате за ова? Достојно со цената :D ?
Добра е ценава, за кантер ке ти треба малце подобар процесор ако си компетитив ама за 144hz ќе вади доволно фпс
Можеш и да го апгрејднеш понатаму на матичнава така да се исплаќа imo
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Па само таа ми ја понудија до 7000 денари, другите сите над 13 - 14 000, а исто така може мислење и за конфигурацијата што ми ја пишаа еве ја :

MBU: B450M H
MEMORY: SSD 240 gb HDD 500gb
CPU: Ryzen 3100 so vodno ladenje
GPU: Gigabayte 1060 3GB
RAM:8GB 2666mhz
PSU: 450 w
Case: NYX-3F XIGMATEK
Цена - 23 000 денари.

Што викате за ова? Достојно со цената :D ?
А имаат ли гаранција некои делови? Ако имаат гаранција тогаш цената е пристојна.
Шо ке ти водно ладење на тај процесор.
Кој модел е PSU-to? Дали е реални 450 вати. За во иднина ако сакаш да ставеш појака графичка ќе сака појако напојување. Со таа графичка напојување сега е ок.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

ninezytetovo

Intern
11 ноември 2020
23
7
А имаат ли гаранција некои делови? Ако имаат гаранција тогаш цената е пристојна.
Шо ке ти водно ладење на тај процесор.
Кој модел е PSU-to? Дали е реални 450 вати. За во иднина ако сакаш да ставеш појака графичка ќе сака појако напојување. Со таа графичка напојување сега е ок.
Имаат гаранција, ама е половна конфигурација,PSU-то е лошо мислам,450W Matrix, а водното ладење е веќе во конфигурацијата, така ја имал склопено, сега ке прикачам и фото
 

Атачменти

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кај 1060 3Gb и 1060 6Gb не е разлика само количината на меморија. 1060 3Gb и самиот чип е осакатен, практично тоа не е ни 1060.

Така да имај во предвид кога ќе споредуваш, не е само до меморијата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

ninezytetovo

Intern
11 ноември 2020
23
7
Кај 1060 3Gb и 1060 6Gb не е разлика само количината на меморија. 1060 3Gb и самиот чип е осакатен, практично тоа не е ни 1060.

Така да имај во предвид кога ќе споредуваш, не е само до меморијата.
Да, знам ги споредив на нет, него моабетот ми беше бидејќи склопувам конфигурација, а до сега сум немал затоа што сум веќе со години на лаптоп и не знам како одат деловиве, затоа побарав мислење тука. Специфично за горе наведената конфигурација што ми ја понудија. Дали е океј за тие пари или да барам нешто друго :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Моментално цените се тие, 7000 мислам дека е океј цена, иначе треба да не биде повеќе од 4000 денари 1060 3Gb
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

ninezytetovo

Intern
11 ноември 2020
23
7
Моментално цените се тие, 7000 мислам дека е океј цена, иначе треба да не биде повеќе од 4000 денари 1060 3Gb
А за другите компоненти, што викаш :D ?

MBU: B450M H
MEMORY: SSD 240 gb HDD 500gb
CPU: Ryzen 3100 so vodno ladenje
GPU: Gigabayte 1060 3GB
RAM:8GB 2666mhz
PSU: 450 w
Case: NYX-3F XIGMATEK
Цена - 23 000 денари.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А за другите компоненти, што викаш :D ?

MBU: B450M H
MEMORY: SSD 240 gb HDD 500gb
CPU: Ryzen 3100 so vodno ladenje
GPU: Gigabayte 1060 3GB
RAM:8GB 2666mhz
PSU: 450 w
Case: NYX-3F XIGMATEK
Цена - 23 000 денари.
Ова другово изгледа ОК за 23.000.
Туку, водено ладење на 3100.... тотален нонсенс. Јас би фрлил тоа за да се намали ризик од истекување. Ставаш кулер од 600-1000 денари и е повеќе од доволно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

ninezytetovo

Intern
11 ноември 2020
23
7
Ова другово изгледа ОК за 23.000.
Туку, водено ладење на 3100.... тотален нонсенс. Јас би фрлил тоа за да се намали ризик од истекување. Ставаш кулер од 600-1000 денари и е повеќе од доволно.
Дада знам, ама што да правам, така он го имал составено, може да го извадам тогаш и да ставам кулер најобичен. Ама и не е некое посебно, како што гледав цени воденово ладење е 2000-2500 некаде ова што го има ставено
 

Атачменти

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Имаат гаранција, ама е половна конфигурација,PSU-то е лошо мислам,450W Matrix, а водното ладење е веќе во конфигурацијата, така ја имал склопено, сега ке прикачам и фото
Провери дали реални вати дали има бар 400, оти таа графичка троше 120 вати. На самото напојување пише rated power, не е реална. Пише Peak Power таа па ич не е релната. Гледај Max Combined Wattage шо пише да не е испод 400 wat.
Пошто ја имам 350 ватно реално и малце цифка напојувањето,
Водното чим е од нив добро.
Кај 1060 3Gb и 1060 6Gb не е разлика само количината на меморија. 1060 3Gb и самиот чип е осакатен, практично тоа не е ни 1060.

Така да имај во предвид кога ќе споредуваш, не е само до меморијата.
Астро бе, ако ти ја бапнам една. Кај најде сеа вакви непотребни споредби да праеш?
Поентата е друго. Дали да ја земе конфигурација за тие парички?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дада знам, ама што да правам, така он го имал составено, може да го извадам тогаш и да ставам кулер најобичен. Ама и не е некое посебно, како што гледав цени воденово ладење е 2000-2500 некаде ова што го има ставено
Трампај го за подобар воздушен кулер од рангот на 1200-1500 денари :)
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Може уште еднаш да ми потенцираш што треба да го прашам поточно дечкото за напојувањето :D ?
Провери дали реални вати дали има бар 400, оти таа графичка троше 120 вати. На самото напојување пише rated power, не е реална. Пише Peak Power таа па ич не е релната. Гледај Max Combined Wattage шо пише да не е испод 400 wat.
Пошто ја имам 350 ватно реално и малце цифка напојувањето.
Чим кажа матрикс, да не испадне од оние слабите 2-300 вати шо се, недај боже може да запале се у компјутеро. Пошто чим типацот ставил ладно водење у таа конфикурација не е чудо и слабо напојување да ставил со таа графичка
и ајмо изволте гејминг PC!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Oкееј, а другово ок си е :D ?
ТОП!
Што вика Рукфаш напајањето веројатно не е идеално, али штаќеш, тоа ти се нуди, па можеш да го замениш понатаму само него ако испадне ептен тапа.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,026
1,780
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Се на се цента е ок за тоа што се нуди, највеќе заради цената на графичката, моментално само графичката вреди (пазарна е толку не дека вреди) негде 9-10к.
Како што ти пишаа погоре, менувај го воденото ладење за воздушно и менувај напојување.
Според сликите станува збор за DELUX 450W, едно од најлошите напојувања кое го има на пазаров, ова според спецификации нема ни 6 пински конектор, а веројатно графичката е закачена на адаптер.
Вака нема да тера долго, а за натамошен upgrade со позахтевна графичка ич да не правиме муабет.
Во иднина, може да појачаш на 16ГБ РАМ.
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
151
87
Јас би го сменил одма тоа напојување, едноставно не вреди ризикот, како што кажа @goce03 веројатно е едно од најлошите што постојат на пазаров
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

ninezytetovo

Intern
11 ноември 2020
23
7
Јас би го сменил одма тоа напојување, едноставно не вреди ризикот, како што кажа @goce03 веројатно е едно од најлошите што постојат на пазаров
Се на се цента е ок за тоа што се нуди, највеќе заради цената на графичката, моментално само графичката вреди (пазарна е толку не дека вреди) негде 9-10к.
Како што ти пишаа погоре, менувај го воденото ладење за воздушно и менувај напојување.
Според сликите станува збор за DELUX 450W, едно од најлошите напојувања кое го има на пазаров, ова според спецификации нема ни 6 пински конектор, а веројатно графичката е закачена на адаптер.
Вака нема да тера долго, а за натамошен upgrade со позахтевна графичка ич да не правиме муабет.
Во иднина, може да појачаш на 16ГБ РАМ.
Фала ви дечки, ке го сменам сигурно, ке разгледам на ново напојување најсигурна варијанта :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,744
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно