1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Конфигирација ~25K

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од sickjcoe28, 28 Јануари 2019.

 1. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Intern

  45
  42
  26 Декември 2018
  Машко
  Здраво,

  Сакам да земам конфигурација од околу 25К.
  Не ми треба за хардкор гејмиг играм ретко Dota2/CS Go.
  Нов или користен.
   
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,840
  21 Јануари 2009
  На ново ако зимаш, иако веројатно многу подобро би завршил со конфигурација на старо
  upload_2019-1-28_21-8-50.png
  + некое куќаре
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  162
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  ок е но без графичка може да играш??
  за 16к ќе земеш комплет i3 8100 со рам,ссд.. и плус за 8к една графичка.
   
 4. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Intern

  45
  42
  26 Декември 2018
  Машко
  Dilemata mi e dali da zemam 2400G so 2x 8GB 3200 ram, Ili nesto poslabi CPU i Ram i low/mid range dedicated graficka.
   
 5. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  162
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  Ти си знаеш,ако сакаш добар компј.
  Најдобро би било i3 8100 или amd 1600x
  8gb ram,1gb ddr5 graphic за оваа цена е вклучена и матичната..
   
 6. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Intern

  45
  42
  26 Декември 2018
  Машко
  Немам многу искуство затоа и пишувам овде, секој предлог/build е добродојден.
   
 7. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,315
  1,432
  25 Март 2013
  Машко
  Имаш добри половни конфигурации за таа цена.
  Ако сакаш на ново и планираш да се држиш до полајт гејминг супер ти е конфигурацијата на Avid погоре. Ќе си шиба тој процесор на 1080p и речиси 60fps и на Doom I na Fortnite
   
 8. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  370
  310
  14 Јануари 2016
  Машко
  Наместо deepcool бојле би било EVGA 500w во ддсторе за 3000ден .
   
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  834
  415
  12 Април 2017
  Машко
  2400G има графичка Vega 11, малку подобра е од GT 1030, која е малку подобра од MX150, јас сум играл DOTA 2 со MX150 на добра графика, така да ќе ти тера и DOTA 2 и CS:GO.
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,304
  10,698
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ова не е точно. Vega 11 во 2400G има перформанси послаби од GT 1030. За да има перформанси на GT1030 и се потребни скапи, брзи мемори на 3200MHz и оверклок на мемориските контролери од stock 2933 на 3200MHz.

  GT1030 е буквално иста графичка картичка како MX150 од хардверски аспект со минимално повисок клок на GPU-то и се останато бувкално, а разликата во перформанси е ~2%.

  Малку му се 8GB RAM за да може да игра бидејќи интегрираната ќе му јаде најмалку 2GB дур гејма, а 6GB се недоволно. Не дека 8GB се доволни, за да е комотен му требаат 16GB, ама има игри кои бараат минимум 8GB на располагање кои ќе ги нема поради тоа што интегрираната ќе му јаде од RAM-от.

  Што се однесува до темата, јас на членот му предложив нешто ваквко половно за 26500 денари:

  Mainboard: Asus Trooper B150-D3
  CPU: Intel Core i5-6600 3.9GHz
  RAM: 8GB(2x4GB) DDR3-1600
  VGA: Sapphire RX580 8GB Nitro+ (1411MHz jadro/8000MHz VRAM)
  SSD: Kingston SUV400 240GB
  HDD: Toshiba P300 1TB 7200RPM 64MB
  PSU: Corsair CX500 80+ Bronze
  Case: Cooler Master K350 /w Cooler Master Turbine Master 120mm silent fan

  со нов диск под гаранција 23 месеци, SSD старо 5 месеци под гаранција уште 19 месеци, графичка картичка стара година со гаранција (од мене) 6 месеци.
   
  На Fatal1ty_, Speedster, Cika и уште 11 други им се допаѓа ова.
 11. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,988
  3,252
  7 ноември 2014
  Машко
  Ако членот го следи форумов и е паметен, нема што да се мисли за понудава...екстра.
   
  На Grimriper, Speedster, Tomislav96 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,483
  4,262
  23 Јуни 2015
  Машко
  Топ е понудата на Гојдо, да грабнеш и да бегаш!

  За буџет конфигурации јас препорачувам половен хардвер. Дури и да не се работи за ограничен буџет сепак може секој слободно да купи половни GPU, CPU & RAM. Пожелно би било да имаат малку гаранција или да знаеш од кој купуваш. Сите други компоненти би ги избегнувал како половни.
   
  На Speedster, Grimriper, olikomerc и уште 4 други им се допаѓа ова.
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  834
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Добро, и со оглед на тоа, мислам дека пак би можел да пука DOTA 2 и CS:GO. Лесни игри се.
  Тие игри кои бараат 8GB RAM како минималец нема да ги игра со таа графичка во секој случај.
  Али ипак, се согласувам дека овој половен е подобар од новиот :D
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,304
  10,698
  23 Јануари 2008
  Манга
  Е да, дефинитивно нема да ги игра со онбордот тие игри освен ако не грешел многу па да мора по казна.... :)
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 15. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  346
  195
  26 Мај 2007
  NoLifer
  mx 150 ne e za laptop oti gi sporeduvate so desktop
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,304
  10,698
  23 Јануари 2008
  Манга
  mx150 e fizicki istiot chip so fizichki ista shtampa i memorija kako gt1030. Se e identicno osven base/boost clockot na GPU-to koi se razlikuvaat za nekolku % shto rezultira so 2-3% podobri performansi na 1030.
   
 17. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  346
  195
  26 Мај 2007
  NoLifer
  znaci i mx150 ne podrzuva nvec encoder
   
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  834
  415
  12 Април 2017
  Машко
  Точно така
   
 19. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  370
  310
  14 Јануари 2016
  Машко
  другар на што правиш бумп? Членовите ти препорачаа нова и половна конфигурација, бупм правиш за да ја продужиме темата со празни зборови и предлози?? Гојдо ти предложи половна конфигурација која за парите е хаос, не знам што чекаш, за 25к конфигурација добра на ново нема.
   
  На gOJDO и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 20. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  511
  664
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Друже ти пишаа погоре, земи рајзен 2400г со брз рам. Подоцна собери уште стотче у еура и убави некоја графика , преевтини има на форумов. Дота имам играно на 2200г си вадеше 80фпс на ултра, на 3200мхз рам, или земи го зверот од гојдо!
   
  На Deksa и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 21. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  230
  123
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ме потсети на една порака што ја добив пред некој ден за мојата 580ка што ја продавам, типчето ми понуди 8 бона за картица користена 6 месеци со 2.5 години гаранција:
  ASUS DUAL-RX580-O4G
  Мој проблем ако не ми одговара неговата понуда! :)
  @gOJDO срце си, најди му на човеков @DarthJe5us го мислам дали нашол таква понуда неможам да спијам 2 недели.....

  Edit: Евентуално копана без гаранција за 5-6 бона.
   
 22. gokica

  gokica
  Модератор

  8,348
  10,084
  13 Јуни 2009
  Гледам си бара некој бан за да олади. Зачистено е колку толку во темава. Остајте несогласувања ве молам.

  @Deksa јавна опомена за навредливиот пост.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...