• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Конференциски микрофон за Skype

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
83
Скопје
Како што е насловот, потребно ми е некое решение за микрофон кој би се користел за Skype. Притоа, ќе се кориси од 6-8 луѓе на конференциска маса (микфоронот може да биде и за на маса или на плафон). Уредот на кој би се користел сеуште не е избран, но најверојатно ќе биде некое mini PC, но добро би било ако работи и на iOS/Android.

Ме интересира дали кај нас може да се најде нешто вакво. Еве и линк од сличен производ: Amazon.com: MXL AC404 USB Conference Microphone: Musical Instruments. Конкретниов е на USB, но може и на мала банана.
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
83
Скопје
добар предлог. По спецификации гледам до 4 корисници, но бидејќи најчесто ќе се користи со 5, не верувам дека би имало некој проблем.
Имал некој искуство баш со овие?
 

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
269
Да, мои колеги имаат убаво искуство. Јес да се за помали групи, ама имаш и посериозен модел 810 - Jabra SPEAK 810
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
83
Скопје
Да. и Polycom влага во опција. Има кај нас каде да се набави?
Инаку од Jabra би се одбрал моделот 810, кој иако е поскап, е попогоден за намената.
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
235
212
Земи било што што пишува дека е повеќенасочен микрофон (omnidirectional microphone). И најефтиното веројатно ќе ти збрка работа.
 

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
269
Да. и Polycom влага во опција. Има кај нас каде да се набави?
Инаку од Jabra би се одбрал моделот 810, кој иако е поскап, е попогоден за намената.
Polycom-от можеш да го земеш и на рати од Телеком :) , ако имаш обична FXS порта ќе ти заврши работа само е огин скап и е ограничен. Со Jabra-та може да влетаат неколку луѓе во сала, да го конектираат својот мобилен преку бт или обичен џек и да свртат на друго лице и имаш инстант конф. врска.
Прашај и во Telit DOO - КОНТАКТ и во Home - Bubing VoIP Solutions
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
83
Скопје
Најверојатно ќе биде Телит. Веќе соработуваме со нив (сме во листатат на референци на нивната страна), само што заборавив дека работат и со Jabra.

Одоговорот на Промотел само ми го потврди првиот впечаток што го имав за нив. Страната им е ужасна и оскудна, а одговорот у стилот: на нас ни стига цел пакет кога порачуваме, малку е неблагодарно едно да бараш.
Алооо, ти праќам порака од службен мејл, кога гледаш добра фирма, наплати убаво. Не да се мислиш дали да продадеш. Не ми е јасен овој македонски менталитет. Ако си во бизнис со прдажба, како сакаш да успееш ако не сакаш да продадеш. Слично и одоговор на Бибил, погоре пишува дека ќе се зема Jabra 810 чија цена на нет се движи околу 600 долари, он ти вика најди го најевтиното нешто што пишува микрофон на него и бркај работа. Има зошто моделот 810 е таа цена, и е прилично поволна кога ќе се спореди со класичен систем за конференции кои се движат во рангот на хх.ххх долари.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.815
Мислења
910.681
Членови
32.546
Огласи
786
Најнов член
edon.dev
На врв Дно