1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конференциска врска

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од Ivicakmk, 20 Јануари 2017.

 1. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  50
  12
  20 Јуни 2008
  Машко
  Здраво.
  Моментално сум во ваква ситуација: Сестра ми не живее повеќе во МК, а мајка ми не се разбира во телефони и нема интернет.
  Дали има некаква можност да направам конференциска врска помеѓу сестра ми (која има пристап до интернет и преку мобилен и компјутер) и мајка ми. Барав по нетов ама не најдов такво нешто. Малку ми е чудно да нема таква апликација со оглед на тоа што сепак се се одвива на телефон (и Viper повици, а и обичните).
  Моментално сум на One (уште се немам префрлено на Vip поради бенефициите од пакетот) и имам неограничени минути кон сите. Во Vip ми рекоа дека комуникаторот неможе да се вклучи за нови корисници, иако сум спремен да направам upgrade на пакетот само за таа опција.

  Мислења?

  P.S. Ако постов е во несоодветна тема слободно преместете го.
   
 2. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  412
  217
  18 Март 2015
  Машко
  А да и купиш на мајка ти најобичен смартфон и бројче со нет? За 10е макс завршуваш работа за стално. Башка сигурно веќе има мобилен.

  П.С. Стара е, знае да користи не е изговор. Еве ја баба ми на 70 ги владее сите стикери на вибер подобро од мене
   
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,071
  1,179
  11 Март 2011
  Податокот пренесен преку телефон е многу скап, за разлика од податок преку интернет, ќе образложам.

  Вистинските сервиси за телеконференција обично се (за)купуваат од фирми за корпорациски потреби, пример Cisco WebEx, IBM teleconferencing ... можно е да имаат и некакви trial или light опции, но не сум запознаен. На истите платформи, откако ќе се закупат сервиси, се доделуваат администраторски акаунти. Администратотите креираат телеконференциска сесија на која можат да се вклучат одреден број на корисници, било со вртење на одреден број па внесување код или со аудио од компјутер. Броевите на кои се врти не се во Македонија, т.е. има и toll free и toll броеви но не локални. Поентата е дека ќе чини многу.

  Друга солуција е да обезбедиш некаков интернет за мајка ти и да направиш телеконференција преку скајп за без пари.
   
  Последна промена: 20 Јануари 2017
  На Psycore и dimsa им се допаѓа ова.
 4. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  +1 за муабетот на @bxxxn
  Јас слично сценарио решив со играње со Asterisk + SPA400 адаптер ама тоа е комплицирање во ситуацијава. Наједноставно е телефонче со скајп, вибер и 2-3 саати нерви за демонстрација. Ваљда може и од комшија некој интернет да земе колку да врти телефончето.
   
  Psycore, Oktar и на bxxxn им се допаѓа ова.
 5. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  50
  12
  20 Јуни 2008
  Машко
  Ја размислував и таа опција (за купување smartphone + пакет со интернет), меѓутоа ми е тешко изводлива, што заради „корисникот“, што заради drawbacks (цена, побрзо трошење на батерија итн итн).
  Јасно ми е дека има секакви сервиси за Voip, меѓутоа сеуште не ми е јасно зошто е толку комплицирано да ги споиш VOIP со PSTN. Правиш повик на Viber, правиш регуларен повик до друг телефон и зошто неможат двајцатa меѓу себе да си зборуваат? Верувам дека не сум единствениот кој се запрашал ова.
   
  Последна промена: 20 Јануари 2017
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,071
  1,179
  11 Март 2011
  Затоа што технологијата се развива во следниот правец

  фиксна телефонија > мобилна телефонија > интернет телефонија

  и со секоја нова технологија, старата станува помалку интересна за развој се додека не се напушти. Од друга страна бараш нешто поефтино за мала таргет група, а компаниите го бараат обратното, т.е. поскапо за повеќе.

  Дури и скајп што го спомнавме, најмногу опции нуди со skype for business, кој се плаќа.

  Искрено не гледам каде е леснотијата и уштедата која ја замислуваш иницијално, т.е. со твојот предлог или мајка ти или сестра ти би вртеле на некој број за телеконференција кој ќе е во странство и некоја или двете ќе плаќаат за меѓународен повик. Најефтина комуникација која ми паѓа на ум е сестра ти да купи Skype Out или Viber Out кредит и да врти по некоја попристојна цена на фиксен телефон во МК. Квалитетот на ваквиот сигнал е многу добар/одличен.
   
 7. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  50
  12
  20 Јуни 2008
  Машко
  Заштедата е во тоа што јас би ги барал (едната на регуларна линија затоа што имам неограничени разговори во МК, а другата на Viber/Skype преку Wi-Fi). Така практично има 0 трошок. Засега така и комуницираат со некој Voip ама сепак цените не се ефтини (8 денари кон фиксен и 13 денари кон мобилен).
   
 8. Krkac

  Krkac
  Gaining Experience

  110
  79
  29 Февруари 2008
  Незнам во која земја живее сестра ти, ама најдобро е да провериш на сајтот на lycamobile колку ќе чини минута разговор преку нивната мрежа.
  Еве на пример колку плаќаат моите кога зборат со роднини во Австралија:
  [​IMG]
   
 9. Ivicakmk

  Ivicakmk
  Intern

  50
  12
  20 Јуни 2008
  Машко
  Ја нема Кипар во листата.
   

Сподели

Вчитување...