• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конекција со рутер или со switch (во што е разликата)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Јас пред една недела ставив интернет од on.net WADSL 15 и бидејќи имам две компјутера тие го поделија со рутер зато што не носеа switch и послем другиот ден сакав да се конектирам не секаше пишуваше connecting through WAN miniport...
Error:678 јас се јавив на тие што го инсталираа и го кажав проблемот и тие ми кажаа да го исклучам рутерот од стуја и пак да го вклучам го пробав тоа и работеше но тоа стално се случува и ме нервира:muahaha: сакам да знам дали и со switch-от ќе биде исто.:zbunet3:
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
да, башка со рутер ти е 1000 пати подобро. Инаку тоа ти се случува поради проблеми со електричната инсталација најверојатно.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Уф...нешто ми е чудно тука. Штом ставиле рутер, зошто не го подесиле како рутер?
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
И мене ми е чудно. Ставиле рутер и валда WAN кабелот го ставиле во некоја LAN порта, и наместиле да се поврзуваат како преку switch. Имам и јас така правено со СОЛО 15 и ми успеваше. Лекот е да се поврзе WAN кабелот во WAN портата и да се конфигурира рутерот за PPPoE конекција. За да му пристапиш на рутерот, види си во прирачникот! Позз:bye1:
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
А што ако рутерот е подесен да прави пппое конекција, се конектира и добива нет, а локалниот ком. не ти има точен гејтвеј (ип на рутерот). Ако тоа е ок, и он.нет ти стајле рутер, тоа би требало да е linksys, ондак пристапи му на рутерот (дифолт ип е 192.168.1.1) јузер/пас по дифолт е Admin/admin и на првата страна откако ке се логираш успешно, да си го подесиш да прави пппое, стаиш твој јузер/пас од твојата конекција и да си бркаш работа. Или јави им се и нека ти проверат/помогнат.

Или ако си го рестартирал од копче (позади кај портите, мало црвено копче), тогаш си го рестартирал на дифолт, ке треба да му пристапиш и подесиш од почеток, ако заглавиш, јави им се. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно