• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Конечно нов ВОИП провајдер во Македонија

nikomnet

Intern
17 јуни 2008
6
0
Од неодамна , добив информација за нов ВОИП провајдер во Македонија http://fastfon.com .
Бидејќи преку фирмата каде што работам користиме многу разговори кон странство, решив да го испробаме (со оглед на супер цените кои ги нудат), и еве веќе цел месец зборуваме секаде, а сме потрошиле 1/10 од тоа што инаку го трошиме преку телеком! Многу сме задоволни и од страна на корисничката поддршка, кои ни помогнаа во разрешувањето на некои проблеми при инсталирањето (имавме проблеми со фаерволот), инаку имаат многу детално упатство, со сликички и се друго многу добро објаснето.
Најдобро во сето е што си плаќаме директно тука, во банка, по однос на профактура, а како што ни кажаа доколку се покажеме како добри корисници, ќе добиеме можност и да користиме постпејд, т.е. да си
плаќаме стандардна фактура после извршените разговори :) .
Само напред! И требаат на Македонија вакви конкурентни фирми, кои ќе се спротистават на монополизмот на телеком.
Се надевам дека ова искуство ќе користи на многумина. :bravo:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Супер ваквите компании треба да ги има се повише:bravo::bravo:
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.636
182
Треба секоја фирма да се подзамисли за користење VoIP... па и домашните корисници, јес дека е понестабилен од традиционалниот телефон ради тоа што зависи од повеќе фактори, но, дека се исплати, се исплати и тоа многу...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
А едно не сватив!!Ако на пример земам и се регистрирам и започнам да ги користам нивните услуги ќе мора ли да се купи и воип телефон или може да се користи и обичен микрофон??
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
А едно не сватив!!Ако на пример земам и се регистрирам и започнам да ги користам нивните услуги ќе мора ли да се купи и воип телефон или може да се користи и обичен микрофон??

Za da go koristis ova ke ti treba pristap do internet pa bilo da si on PC , lap top , mobilen samotreba internet. Epa ova e nesto sto go imase na internet da se kupi , ali makedonija ja nemase u takva kombinacija, jas koristiv voip od edna stranska firma. Inace ne e ova edino resenie , telekom ima instalirano voip uste pred dva meseca i ke go nudat sega za upotreba.
 

bosch

Intern
18 јуни 2008
9
1
Za koristenje na VOIP ne ti treba telefon, dovolno ti e kompjuter so slusalki so mikrofon i X-Lite, programce sto e vsusnost software-ski telefon.
Vrska Fastfon, go koristime na rabota veke 3 nedeli(spedicija sme i se javuvame nasekade i na fiksni i na mobilni), kvalitetot e EXTRA, vo sporedba so mnogu stranski provajderi koi sme gi probale. Pocnavme da go koristime prvo so slusalki so mikrofon, no potoa se prefrlivme na VOIP adapter - go zedovme od Login Sistemi, za 60 tina evra i na nego stavivme standarden telefon (t.e. 2 linii ima na nego, pa stavivem 2 telefoni ;) ).
Na stranata na Fastfon, imase nesto za besplatni megusebni razgovori, prasavme sto e vsusnost toa (nesto i alias-broj na izbor...), ni kazaa deka so toa vsusnost birame broj na koj site korisnici na Fastfon (znaci, vo ramkite na nivnata mreza), bi ne barale. Go odbravme nasiot postoecki tel. broj taka sto so 6 drugi firmi so koi stalno sorabotuvame sega sme na brz kontakt (samo birame 011 pred brojot i potoa 38923xxxxxx , nivniot broj i gi dobivame vednas, zboruvame kolku sakame, besplatno! - mnogu pobrzo ni e vaka preku telefon + bezicen e, otkolku da koristime skype). Kvalitetot na megusebni razgovori, sto sum iznenaden e mnooogu podobar od obicniot telefon (valjda kodekot e podobar, imase nesto za toa na nivnata strana) .
Prvpat koga otvorivme smetka kaj niv, samo uplativme 10 evra (620 denari - zamisli, nema DDV! Na fakturata potoa vidovme deka firmata ne e DDV obvrznik, spored zakonot za DDV, sto e super!), ne stasavme da se javime toj den, a dr. den veke gi imavme parite na nasa smetka! Azurni se momcive :bravo: .

Za Mak. telekomunikacii, veke razbravme za VOIP, se rasprasavme i odgovorot e vakov:
Za koristenje na VOIP se plaka mesecna taksa od 200 den.+ddv, a minimalnata cena na razgovor so stranstvo e 7 denari! Zamisli, batkive videle deka Ontel minimalno naplaka 6 denari kon svetot, pa ovie si rekle, nie ke naplakame 1 denari poveke, demek, koj bi se prefrlil na nov operator koga e samo denar vo prasanje! Izvinete na komentarov : pederska rabota! :lut2: !
A pazi, 7 denari + ddv! A preku ova plakame minimalno 1 denar - so site trosoci vkluceni! Napravete matematika, pa posle videte!
Nikako kraj na monopolot na telekomunikacii. Sega istoto ke bide i so fiksnata na Cosmofon (i tie se nivni, ili barem ke bidat za kratko) .

Tolku od mene, malku podolg komentar, no sakav da pomognam malku na site dobri korisnici od forumot. :) .

Napred za site napredni idei ! :bravo:
 

bosch

Intern
18 јуни 2008
9
1
:LOL: Denes dobivme i besplatni fiksni broevi od USA, povrzani so nasite 2 VOIP linii! Momcive imaat ponuda i na fiksni telefonski broevi od mnogu zemji niz svetot, koi se povrzuvaat so licnata smetka, t.e. internet telefon, pa koga nekoj od obicen telefon zvoni na brojot, ti zvoni vsusnost VOIP telefonot! :bravoska::bravoska: Ke si zememe i nekolku broevi od zemjite kade sto imame najgolemi sorabotnici! Ova bilo navistina dobro bravoska: Fastfon rules! bravoska:
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Не велам дека не е добро, браво за fastfon, но не гледам дека нудат и бесплатни разговори, на пример justvoip нуди бесплатни landline разговори кон многу земји во светот, а некои од тие се Бугарија, Грција , Словенија и многу други
 

misovski

Intern
3 мај 2007
59
0
od narednata nedela i vo kocani ke ima VoIP perator. toa e kompanijata E-NET koj inaku ima i bezzicen internet niz cel grad :D:D
 

Slider

Intern
7 мај 2007
10
0
Одлична е идејата за VoIP, за во странство. Колку е добро за комерцијална, секојдневно користење?:ha:
 

bosch

Intern
18 јуни 2008
9
1
Одлична е идејата за VoIP, за во странство. Колку е добро за комерцијална, секојдневно користење?:ha:

Kako sto kazav pogore, nie tuka, na rabota (inaku sme spedicija), mnogu pocnavme da go koristime za megunarodni razgovori. Kvalitetot e extra, duri mozam da recam (osobeno so prekuokeanskite zemji) podobar od obicniot telefon. I nie imame tuka ADSL, preku koj go koristime VOIP-ot. Znaci ne e problem nikakov zosto ne bi se koristel za komercijalno rabotenje. Isto si dobivas faktura za uplatata, si ja knizis kako trosok, samo sto istata e mnoooogu pomala od taa na Maktel ;) .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.299
Мислења
892.135
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно