• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

КОНЕЧНО! Нексио се онлајн $10 000 за апликација

Ок,Ок насловот е делумно кликбејт, не се 10 000 долари, 20 000 се :)

Барав да си купам тастатура (сеа можда ќе ја добијам гратис hint читај до крај) од нексио и листам низ тоа екселот и се напнав, па решив да направам нешто што ќе ни биде од корист на сите нас.
Изминатиот период имам многу обврски повразни околу лансирањето на ит.мк v6 па решив да се одморам од програмирање, а како на друг начин него со програмирање секако.

Критиките упатени кон нексио поради тоа што во 2021 сеуште цени гледаме у ексел документ, немаат свој сајт и слично се веќе минато, ви ја претставувам нексио апликацијата во која ќе можате на полесен начин да дојдете до пребаруваните прозиводи.

Да напоменам дека апликацијата не е поддржана од нексио и не е комерцијален проект на нексио компјутери.
Сите податоци кои се користат во апликацијата се јавно достапни (читај ексел ценовник) и јас како девелопер не сносувам никаква одговорност нит за печатни грешки нит за веродостојност на истите.

Апликацијата моментално е достапна само за android јебига немам appstore акаунт. Но ако има доброволец што ќе сака да ја причаки може да го стори тоа слободно, кодот е отврен и е целосно прикачен на github исто така можете да бидете контрибутори.

Процес на работа

Апликацијата е пишувана во flutter и е направена да работи на двете платформи (andorid & ios) со што треба мали доработки за ios верзијата.
Кодот е целосно отворен и истиот можете да го најдете тука .

Апликацијата можете да ја превземете
128x128.png
Како база во која се зачувани податоците користена е RealTime Firebase Database, декека пак влезните податоци се зачувуваат локално во вашиот уред користејќи hive package.
UI-то е custom, сликите во позадина (во products страната) се од unsplash.com и се генерираат рандом за подбро корисничко искуство.

Кога ќе се обновува базата ќе добивате нотификација дека најновиот ценовник е додаден. Како ќе добивам новиот ценовик така ќе го ажурирам.

Ако покажете респект и ви биде корисна апликацијата ќе и правам и апдејти со подобрувања.

Пакети кои се користат:
Код:
 google_fonts: ^2.1.0
 hive_flutter: ^1.1.0
 path_provider: ^2.0.8
 cupertino_icons: ^1.0.2
 http: ^0.13.4
 firebase_database: ^8.2.0
 firebase_core: ^1.10.1
 firebase_messaging: ^11.2.0


Се надевам дека ќе дојде до сопственикот на Нексио ова и во знак на захвалност ќе сака да ми поклони една Ducky One 2 Mini RGB (Cherry MX Silent Red) тастатура :)

Ви благодарам за одвоеното време.
Прифаќам само позитивни критики преточени во убави зборови(како мајка за своето чедо) и материјални добра :)
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Ми фали селектирање на текст односно copy paste односно web search

Секоја чест за трудот!
 

Dead Brain

Gaining Experience
19 февруари 2018
74
108
Сериозно незнам зашо не земат wordpress + electronic store тема и напраат продавница кај што можеш убаво да го видиш продуктот што го продаваат. Прелесно е за било кој да може да ја одржава страната и да апдејтира продукти или чекаат $100к специјална страна за нив...(и wordpress е подобро од само лого) Едноставно немора да имаат наплата онлајн нека ги прават нарачките преку messenger или преку број али страна нека имаат да може секој да види што имаат на залиха во секој момент.
Зар не им стана до сега јасно дека губат корисници со тоа нивниот ексел како да е 2000та а не 2022.

1640949797764.png
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.571
Скопје
Сериозно незнам зашо не земат wordpress + electronic store тема и напраат продавница кај што можеш убаво да го видиш продуктот што го продаваат. Прелесно е за било кој да може да ја одржава страната и да апдејтира продукти или чекаат $100к специјална страна за нив...(и wordpress е подобро од само лого) Едноставно немора да имаат наплата онлајн нека ги прават нарачките преку messenger или преку број али страна нека имаат да може секој да види што имаат на залиха во секој момент.
Зар не им стана до сега јасно дека губат корисници со тоа нивниот ексел како да е 2000та а не 2022.

Погледнете го атачментот 108015
Абе ние тука на форумов се чудиме и дробиме 5-6 ГОДИНИ околу сајт за Нексио. Сто пати е спомнато ова ти што предложи. Човекот без пари со сила им направи :ROFLMAO:

Нексио - ценовник

читај овде
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.117
kalco.ru
Тастатурата е подигната. Заслужуваат да бидат фалени нексио пример да биде како треба да биде односот со корисниците.
Сетек и Анхоч можете да го следите примерот.
20220112_165732-01.jpeg
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
318
277
Тастатурата е подигната. Заслужуваат да бидат фалени нексио пример да биде како треба да биде односот со корисниците.
Сетек и Анхоч можете да го следите примерот.
Погледнете го атачментот 108440
Со зравје да си ја трошиш.
Долго да те служи.

Испратено од телефоно.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
615
Тастатурата е подигната. Заслужуваат да бидат фалени нексио пример да биде како треба да биде односот со корисниците.
Сетек и Анхоч можете да го следите примерот.
Погледнете го атачментот 108440
Кој пример, да ги избришат web страните и да се префрлат на Ексел?

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
168
213
Скопје
Кој пример, да ги избришат web страните и да се префрлат на Ексел?

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
Го подмитија со тастатура и одма ги фали :ROFLMAO:

Се шегувам, да не бидам сфатен сериозно.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.117
kalco.ru
Кој пример, да ги избришат web страните и да се префрлат на Ексел?
Знаеш не ти е лоша идеата, па ќе им напраам апликација и ќе видиме колку се дарежливи :)
Го подмитија со тастатура и одма ги фали
Инвестираат во добар маркетинг :)
Се шегувај и јас, позитивно мислење имав за нив и претходно, како и повеќето овде
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.469
1.606
Честито одлична тастатура. Ако им ја направиш и веб страната како што спомна, треба вака да ти реновираат дома :)

alternative-surfaces-portland-photoluminescent-2+%281%29.jpg
 
6 февруари 2019
1
2
Тастатурата е подигната. Заслужуваат да бидат фалени нексио пример да биде како треба да биде односот со корисниците.
Сетек и Анхоч можете да го следите примерот.
Погледнете го атачментот 108440
Со здравје да си ја користиш!

Само да напоменам дека со Ducky од Нексио имав доста лошо искуство. После 2 месеца, почна да ми кликаат одредени копчиња по 2, 3 или повеќе пати, ја однесов во Нексио за сервис, чекав непотребно долго и добив сосема нова, ист модел Ducky. ТОП!

После неколку месеца, истиот проблем, ја вратив тастатурата, чекав околу 30 дена да ја проверат (откога се јавив повеќе пати) за да земам друга или да си ги земам парите назад. Фер беа Нексио, се согласија да ми ги вратат парите, само не знам зошто мораше да се влечка работата и да останам толку време без асална тастатура.

Дали јас неам среќа па две Ducky по ред да ми се заебат или не знам што, али ете, одлично искуство имав..
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.117
kalco.ru
Update #1
Новата верзија е достапна на playstore и можете да ја обновите.
Што е ново во 1.0.1 верзијата:
1. Поправени печатни грешки..
2. Наслов може да се копира.
3. Поправен баг ако листата на омилени е празна.
4. Пребарување на сите производи ( од сите категории). П.с одкако направив update видов дека има баг (дава сива страна) проблем со ui, на debug работеше убаво. Ќе го фикснам и ќе пуштам нова верзија.

Но тоа не е се...за сите јаболко љубци кои ме хејтаат за ios верзија и ја претставувам web app која ќе можете одма да ја користите и тоа само со кликање на следниов линк.
WEB APP
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
671
619
браво за ефорт, оваа веб ќе заврши работа и за двете платформи
Update #1
Новата верзија е достапна на playstore и можете да ја обновите.
Што е ново во 1.0.1 верзијата:
1. Поправени печатни грешки..
2. Наслов може да се копира.
3. Поправен баг ако листата на омилени е празна.
4. Пребарување на сите производи ( од сите категории). П.с одкако направив update видов дека има баг (дава сива страна) проблем со ui, на debug работеше убаво. Ќе го фикснам и ќе пуштам нова верзија.

Но тоа не е се...за сите јаболко љубци кои ме хејтаат за ios верзија и ја претставувам web app која ќе можете одма да ја користите и тоа само со кликање на следниов линк.
WEB APP
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
740
621
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Update #1
Новата верзија е достапна на playstore и можете да ја обновите.
Што е ново во 1.0.1 верзијата:
1. Поправени печатни грешки..
2. Наслов може да се копира.
3. Поправен баг ако листата на омилени е празна.
4. Пребарување на сите производи ( од сите категории). П.с одкако направив update видов дека има баг (дава сива страна) проблем со ui, на debug работеше убаво. Ќе го фикснам и ќе пуштам нова верзија.

Но тоа не е се...за сите јаболко љубци кои ме хејтаат за ios верзија и ја претставувам web app која ќе можете одма да ја користите и тоа само со кликање на следниов линк.
WEB APP
Еј јако, имаше аксесибилити мод копче :).

Мала забелешка за форматот на цените. Запирката и точката треба да си ги променат местата:
Наместо 15,500.00 ден, треба да биде 15.500,00.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.117
kalco.ru
@masterwu Тоа со цените пренеси им на нексио :) јас само го зимам екселот го конвертирам во predefined .json кој го ставам во база. Не правам никакви измени на фајлот.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.117
kalco.ru
Работи, почекај до 24ч да се update-уваат dns, ако до утре не биде пингај пак.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.541
3.482
Ресен
Еј јако, имаше аксесибилити мод копче :).

Мала забелешка за форматот на цените. Запирката и точката треба да си ги променат местата:
Наместо 15,500.00 ден, треба да биде 15.500,00.
За мене моменталното е подобро, пологично ми е после точка да следува децимално.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.567
4.031
Битола
За мене моменталното е подобро, пологично ми е после точка да следува децимално.
Бидејќи цел западен свет така ги користи и ние сме обратни. Си читал бројки во странски медиуми валјда и си се навикнал.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.989
Но тоа не е се...за сите јаболко љубци кои ме хејтаат за ios верзија и ја претставувам web app која ќе можете одма да ја користите и тоа само со кликање на следниов линк.
WEB APP

Fala ti samo jas otvaram od 32" 4K monitor ova mesto od iphoneto, te molam da mi go sredis vaka se e mnogu golemo
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.117
kalco.ru
4. Пребарување на сите производи ( од сите категории). П.с одкако направив update видов дека има баг (дава сива страна) проблем со ui, на debug работеше убаво. Ќе го фикснам и ќе пуштам нова верзија.
 

dim29

29
14 ноември 2020
133
155
4. Пребарување на сите производи ( од сите категории). П.с одкако направив update видов дека има баг (дава сива страна) проблем со ui, на debug работеше убаво. Ќе го фикснам и ќе пуштам нова верзија.

Пред се, тенкс за апликацијата, имам една забелешка:

Како отворам скринови, се свичнува светло-темно-светло (позадина), смета малце :)
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1.866
2.816
Струмица
Во пребарувањето ако може да се комбинираат повеќе термини, пример кога сум во RAM да филтрира само 3200MHz од G.Skill? (3200+Skill)
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.021
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@masterwu Тоа со цените пренеси им на нексио :) јас само го зимам екселот го конвертирам во predefined .json кој го ставам во база. Не правам никакви измени на фајлот.
а шо не го ставиш json-от директно негде на http url … тоа firebase-от не игра никаква улога
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.202
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно