1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конечно квалитетно, комплетно и бесплатно ИТ списание во Македонија

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од bomba, 1 Декември 2010.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. bomba

  bomba
  Intern

  6
  0
  1 Декември 2010
  Не дека нема списанија кај нас, ама ова е нешто сосема ново, поинакво и за пофалба. Мислам дека вреди да се посети. И бесплатно е, а и покрива цела ИТ област: од софтвер, хардвер, МК сцена, мобилни, ... до игри.

  Мислам дека е освежување на ИТ сцената кај нас.
  Адреса: espace.mk
   
 2. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
  добра идеа но чудно ми е прелистувањето на страни подобро е да го uploadираат списанието на оваа http://issuu.com/ страна каде има исти ефекти као кога прелистуваме купено списание

  и насловната е малку крадена од CLICK
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,022
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  bomba Ти се автор на ова?
  Ако си дел од тимот би ве запрашал од каде ви е моја меил адреса и зашто ме спамирате?


  Благодарам Калчо.
   
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,961
  2,342
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Доколку не сакате да креирате сопствен профил, а сепак сакате да го пристапите до списанието можете да се најавите со следниве податоци:

  Корисничко име: demo
  Лозинка: demo123

  не работи !!!
   
 5. smdprint

  smdprint
  Gaining Experience

  378
  170
  6 Март 2010
  Машко
  Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
  Добро е како за прв број.
  За следниот поопширни написи и помалку превземени вести (news)!
   
 6. Petkovsky

  Petkovsky
  Intern

  323
  31
  7 Декември 2009
  Работи.

  Имаате подршка од мене. Она што не ми се допаѓа е тоа што е класично списание за пошироката маса. Би сакал да видам и постручни статии, и не би сакал и ова списание да се фокусира на технологијата од корисничка гледна точка.

  Впрочем, ова не ми се допаѓа ни кај it.com.mk :p

  Сепак, треба што повеќе вакви медиуми во Македонија, да се достигне некое солидно ниво на ИТ едукација.
   
 7. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Такуѓере
   
 9. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @fatal1ty_
  И јас го поставувам истото прашање?
   
 10. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  И јас сакам да знам за мојата адреса/адреси
   
 11. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Истото важи за мене :ha:

  Убаво шо има линк „To unsubscribe click here“ :) Но сепак заради непожелувана пошта , има секој право да ве тужи.
   
 12. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  И јас би прашал од каде ви се и моите адреси?

  Многу лош почеток!

  Со спамирање!!!
   
 13. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  И мене исто така ми стигна спам порака. :ua:
   
 14. bomba

  bomba
  Intern

  6
  0
  1 Декември 2010
  Му благодарам на “спам“-от со кој и јас дознав за списаниево. Но НЕ Е “спам“. Еве зошто: Јас последниве две години имав прилика да го проучам во два наврати Федералниот закон (USA) и SPAM-CAN законот според кој најмоќниот емаил провајдер Yahoo, а и Hotmail и Google се раководат во одрдеување на “спам“ коефициентот (или рејтингот) на секоја порака.

  Да не цитирам ама главен принцип е адресата да биде објавена (значи дозвола постои од примачот) и најдолу (или било каде на видливо место) во пораката да постои линк за брз Unsubscribe или отказ од примање понатамошни пораки. Освен линкот задолжителна е и фиксна (поштенска) адреса за оние кои полесно им е да побараат отказ по писмен пат.

  Сите овие моменти се застапени, а ако е вистина дека се пример неколку стотини адреси во прашање тогаш јасно е дека е далеку од “спам“. Ако оној што побарал отказ повторно е контактиран - тоа е друга работа.

  Јас секој ден добивам поготово од наши фирми многу за мене некорисни реклами и без можност за отказ, ама тоа е нашата МК.

  Значи, eSpace не е “спам“. Јас само топло Ви го препорачав и ме радува дека и за повеќето од Вас е интересно. За кој не е -> Unsubscribe. Сигурен см дека дечките ќе бидат професионални до крај.
   
 15. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Аха интересно, а дали си ги читнал македонските регулативи и закони? Според законот за заштита на личните податоци, секој е-мејл за кој претходно не се дала согласност за добивање на истиот од страна на примачот се смета како спам и корисникот може без проблем да го тужи оној кој што го пратил мејлот.

  Иначе да, СПАМ е.
   
 16. bomba

  bomba
  Intern

  6
  0
  1 Декември 2010
  Уз пат: Дознав од околу и дека намерно е одбран не-flash пристап (со прелистување) заради разните интернети. По сугестија на читетелите се размислува, но за паралелна опција - па која како сака повеќе.

  Некој спомна и “зошто регистрација?“. Има опција и без неа (demo + demo123). Но се планира и за VIP страна само за регистрирани членови со многу корисни download линкови и други интересни работи. Ќе има за секого по нешто. Но засега како ништо да не сум кажал, нека остане меѓу нас ...:D
   
 17. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  Па како може да не биде спам кога јас не сум се претпратил за новости?!?! Освен тоа баш ме интересира од кај им е мојата емаил адреса:!
   
 18. bomba

  bomba
  Intern

  6
  0
  1 Декември 2010
  Законите се закони, ама за објавена адреса е поинаку. Секоја наш web сајт има “конткат“ страна и ако некој побара некоја дополнителна информација по е-маил значи може да биде тужен ?!?. Ако адресите се стварно собрани од web според мене е све ОК. Една порака не е “спам“, поготово ако Ви е интересна. Ако не - не се ни претплаќајте.
   
 19. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  А јас во последниве две години што сум проверил мислам дека живееме во Македонија?
   
 20. smdprint

  smdprint
  Gaining Experience

  378
  170
  6 Март 2010
  Машко
  Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
  Избегавте од тема, ајде малку критика.
  Што е + а што - за следниот број да биде по мерка на читателите!!!
   
 21. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Не сваќам.. како така, доколку јас ти пратам маил без твоја согласност имаш право да ме тужиш? Или ова важи само за рекламирачки мејлови?
   
 22. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Мисли на мејл кој би го добил само доколку се претплатиш за тоа.
  Нема што он мене да ми испраќа мејлови доколку се немам претплатено.
   
 23. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Рекламни мејлови.
   
 24. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,827
  26,022
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Како и да е многу пед*рски начин за промовирање на сајт.
   
  1 person likes this.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...