1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Конечно квалитетно, комплетно и бесплатно ИТ списание во Македонија

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од bomba, 1 Декември 2010.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. bomba

bomba
    Intern

6
    0
    1 Декември 2010
    Не дека нема списанија кај нас, ама ова е нешто сосема ново, поинакво и за пофалба. Мислам дека вреди да се посети. И бесплатно е, а и покрива цела ИТ област: од софтвер, хардвер, МК сцена, мобилни, ... до игри.

Мислам дека е освежување на ИТ сцената кај нас.
    Адреса: espace.mk

2. M@RKO

[email protected]
    Intern

585
    25
    3 Јуни 2009
    добра идеа но чудно ми е прелистувањето на страни подобро е да го uploadираат списанието на оваа http://issuu.com/ страна каде има исти ефекти као кога прелистуваме купено списание

и насловната е малку крадена од CLICK

3. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,827
    26,022
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    bomba Ти се автор на ова?
    Ако си дел од тимот би ве запрашал од каде ви е моја меил адреса и зашто ме спамирате?

Благодарам Калчо.

4. architect

architect
    Unstoppable

1,961
    2,342
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Доколку не сакате да креирате сопствен профил, а сепак сакате да го пристапите до списанието можете да се најавите со следниве податоци:

Корисничко име: demo
    Лозинка: demo123

не работи !!!

5. smdprint

smdprint
    Gaining Experience

378
    170
    6 Март 2010
    Машко
    Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
    Добро е како за прв број.
    За следниот поопширни написи и помалку превземени вести (news)!

6. Petkovsky

Petkovsky
    Intern

323
    31
    7 Декември 2009
    Работи.

Имаате подршка од мене. Она што не ми се допаѓа е тоа што е класично списание за пошироката маса. Би сакал да видам и постручни статии, и не би сакал и ова списание да се фокусира на технологијата од корисничка гледна точка.

Впрочем, ова не ми се допаѓа ни кај it.com.mk :p

Сепак, треба што повеќе вакви медиуми во Македонија, да се достигне некое солидно ниво на ИТ едукација.

7. M@RKO

[email protected]
    Intern

585
    25
    3 Јуни 2009
  8. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Такуѓере

9. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    297
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    @fatal1ty_
    И јас го поставувам истото прашање?

10. sumi

sumi
    On your way to fame

1,126
    740
    8 Април 2007
    Машко
    И јас сакам да знам за мојата адреса/адреси

11. B^nDIT

B^nDIT
    Gaining Experience

1,124
    311
    6 Февруари 2010
    Машко
    Истото важи за мене :ha:

Убаво шо има линк „To unsubscribe click here“ :) Но сепак заради непожелувана пошта , има секој право да ве тужи.

12. Taurus

Taurus
    Модератор

2,344
    1,010
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    И јас би прашал од каде ви се и моите адреси?

Многу лош почеток!

Со спамирање!!!

13. Supporter

Supporter
    Gaining Experience

850
    141
    31 Август 2008
    И мене исто така ми стигна спам порака. :ua:

14. bomba

bomba
    Intern

6
    0
    1 Декември 2010
    Му благодарам на “спам“-от со кој и јас дознав за списаниево. Но НЕ Е “спам“. Еве зошто: Јас последниве две години имав прилика да го проучам во два наврати Федералниот закон (USA) и SPAM-CAN законот според кој најмоќниот емаил провајдер Yahoo, а и Hotmail и Google се раководат во одрдеување на “спам“ коефициентот (или рејтингот) на секоја порака.

Да не цитирам ама главен принцип е адресата да биде објавена (значи дозвола постои од примачот) и најдолу (или било каде на видливо место) во пораката да постои линк за брз Unsubscribe или отказ од примање понатамошни пораки. Освен линкот задолжителна е и фиксна (поштенска) адреса за оние кои полесно им е да побараат отказ по писмен пат.

Сите овие моменти се застапени, а ако е вистина дека се пример неколку стотини адреси во прашање тогаш јасно е дека е далеку од “спам“. Ако оној што побарал отказ повторно е контактиран - тоа е друга работа.

Јас секој ден добивам поготово од наши фирми многу за мене некорисни реклами и без можност за отказ, ама тоа е нашата МК.

Значи, eSpace не е “спам“. Јас само топло Ви го препорачав и ме радува дека и за повеќето од Вас е интересно. За кој не е -> Unsubscribe. Сигурен см дека дечките ќе бидат професионални до крај.

15. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
    Аха интересно, а дали си ги читнал македонските регулативи и закони? Според законот за заштита на личните податоци, секој е-мејл за кој претходно не се дала согласност за добивање на истиот од страна на примачот се смета како спам и корисникот може без проблем да го тужи оној кој што го пратил мејлот.

Иначе да, СПАМ е.

16. bomba

bomba
    Intern

6
    0
    1 Декември 2010
    Уз пат: Дознав од околу и дека намерно е одбран не-flash пристап (со прелистување) заради разните интернети. По сугестија на читетелите се размислува, но за паралелна опција - па која како сака повеќе.

Некој спомна и “зошто регистрација?“. Има опција и без неа (demo + demo123). Но се планира и за VIP страна само за регистрирани членови со многу корисни download линкови и други интересни работи. Ќе има за секого по нешто. Но засега како ништо да не сум кажал, нека остане меѓу нас ...:D

17. Supporter

Supporter
    Gaining Experience

850
    141
    31 Август 2008
    Па како може да не биде спам кога јас не сум се претпратил за новости?!?! Освен тоа баш ме интересира од кај им е мојата емаил адреса:!

18. bomba

bomba
    Intern

6
    0
    1 Декември 2010
    Законите се закони, ама за објавена адреса е поинаку. Секоја наш web сајт има “конткат“ страна и ако некој побара некоја дополнителна информација по е-маил значи може да биде тужен ?!?. Ако адресите се стварно собрани од web според мене е све ОК. Една порака не е “спам“, поготово ако Ви е интересна. Ако не - не се ни претплаќајте.

19. Taurus

Taurus
    Модератор

2,344
    1,010
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    А јас во последниве две години што сум проверил мислам дека живееме во Македонија?

20. smdprint

smdprint
    Gaining Experience

378
    170
    6 Март 2010
    Машко
    Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
    Избегавте од тема, ајде малку критика.
    Што е + а што - за следниот број да биде по мерка на читателите!!!

21. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,681
    333
    8 Мај 2007
    Не сваќам.. како така, доколку јас ти пратам маил без твоја согласност имаш право да ме тужиш? Или ова важи само за рекламирачки мејлови?

22. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Мисли на мејл кој би го добил само доколку се претплатиш за тоа.
    Нема што он мене да ми испраќа мејлови доколку се немам претплатено.

23. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
    Рекламни мејлови.

24. zorandesign

zorandesign
    Баниран/a

1,618
    674
    6 Јуни 2007
  25. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,827
    26,022
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Како и да е многу пед*рски начин за промовирање на сајт.

1 person likes this.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...