• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конечно - iPhone 3G

 • Ја почнал/а темата
 • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Stotuku zavrsi Worldwide Developer Conference ogranizirana od strana na Apple.

Najgolem interes za ovaa konferencija bese najavuvanjeto na noviot iPhone 3G.
Apple tvrdat deka naucile mnogu od prviot iPhone, i mislat deka generalno go imaat podobreno celiot koncept;

noviot iPhone 3G e potenok,
ima crna plasticna pozadina (ke bide dostapna i bela verzija),
i audioto e drasticno podobreno.
Noviot iPhone e sovrsen za download (Safari i Mail), pravejki sporedba so "konkurentite" na pazarot, rezultatite se slednite:Baterijata na mobilniot e isto taka podobrena vo pogled na izdrizlivost, novite brojki sledat vaka:Noviot iPhone isto taka ima GPS poddrska, so live tracking, kade sto mozete da se vidite sebesi kako tocka na mapata koja se dvizi.Mobilniot ke bide dostapen vo nad 70 zemji vo narednite nekolku meseci, i najslatkata informacija za kraj:macrumorslive
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
ajde iphone 1.1.4 menjam za iPhone 2.0 16GB so moja doplata normalno :D
beliot izgleda stvarno klasa i pol :bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Se sekavate koga kazav deka ne go menjavam mojot iPhone za nisto na svet? Epa sega od apple mi go pobija zborot :bravo:
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Да се надеваме дека во тие 70 земји ке биде и Македонија
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
Да се надеваме дека во тие 70 земји ке биде и Македонија
За жал, јас мислам дека Македонија нема да биде меѓу тие 70 земји, заради конфликтите со грција, и заради тоа што Македонија не е членка на ЕУ или НАТО, па место нас ќе бидат други земји кои се далеку поразвиени од нас. На пример Германија, Америка, Британија, Франција, Кина и другите.. :) . Толку од мене, инаку темата е супер, телефоните се исто така закон :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
За жал, јас мислам дека Македонија нема да биде меѓу тие 70 земји, заради конфликтите со грција, и заради тоа што Македонија не е членка на ЕУ или НАТО, па место нас ќе бидат други земји кои се далеку поразвиени од нас. На пример Германија, Америка, Британија, Франција, Кина и другите.. :) . Толку од мене, инаку темата е супер, телефоните се исто така закон :D
One way or another, ke bide dostapen kaj nas, toa e garantirano ;)
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Значи сеуште батеријата e залемена и мора да се вади само од Apple техничари. Можеби не е возможно(треба да се менува целиот дизајн за да се дозволи едноставно менување на батерија)
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
замислете во америка цената му е под 200 долари, а што можеш овде да купиш за тие пари, ем стандардот ни е за никаде ем цените високи
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Да ама сепак е ОК зошто првиот iPhone беше околу $400-$500 US.
599 pa padna na 399... Mislam deka 199 za nasi standardi e super, satoa sto Steve Jobs potencirase deka cenata ke bide taa vo site zemji niz svetot...
E sega najverojatno ke gushat so nekoj "dozivoten" dogovor so operatorite :)) Ama sepak, 199$ za takov mobilen... ne biva da kupis drugo :)
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Ова со ценава највеќе ми се допаѓа :D Ако ништо друго ќе си го купам за втор мобилен :p
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
а дали некој има некое инфо која наша сосетка ке биде во тија 70 земји

да го земам од америка ке ме кошта уште едно 100тина долари и што и не е многу со оглед на него :bravo:

ајде одма го зимам и така имав намера за земам iphone овој ми дојде како кец на десетка :))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
@MetalGear: Grcija, ma da najverojatno e deka i kaj nas ke go ima za naracuvanje.

@aleksandar_te: Na 11 Juli vo glavnite 22 zemji, potoa vo narednite mesec dva niz cel svet.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
:ligavenje: I want one :(
Стварно многу убав телефон, ама и малце скап (барем за наши стандарди)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
одна супер имам еден добар пријател во грција ке ми го донесе до граница :))
@vik дај не зезај обичен телефон ти е ~100$ a оваааааааааааа

jas планирам од 16 гига да земам некако попримамливо е:rolleyes:
 
V

Vendetta-88

Гостин
Chill out! Да расчистиме нешто. Како прво Македонија не е една од тие 70 земји во кои iPhone ќе се продава легално. Од Балканот, ќе се продава само во Хрватска и во Грција, но не од 11 јули, туку малку покасно.

Како второ, воопшто нема да биди ефтин. Во САД, каде што ќе се продава легално од страна на AT&T, минималната месечна претплата (со 3G дата план) ќе кошта 70 долари, или 1680 долари вкупно за 24 месеци. Додадете ги 199-те долари и крајната цифра е 1879 долари. Да... ептен affordable

А кај нас... цената на телефонот во почетокот би била... околу 750 евра, потоа најмногу би паднала до кај 500 евра. А за толкава сума на пари, телефонот не вреди. Така да подобрi опции би биле HTC Touch Diamond, Samsung I900 и Sony Ericsson X1, секој од овие телефони технички е подобар, оперативниот систем на кој што работат помоќен (Windows Mobile 6.1 Pro), а и во исто време поефтин.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Chill out! Да расчистиме нешто. Како прво Македонија не е една од тие 70 земји во кои iPhone ќе се продава легално. Од Балканот, ќе се продава само во Хрватска и во Грција, но не од 11 јули, туку малку покасно.

Како второ, воопшто нема да биди ефтин. Во САД, каде што ќе се продава легално од страна на AT&T, минималната месечна претплата (со 3G дата план) ќе кошта 70 долари, или 1680 долари вкупно за 24 месеци. Додадете ги 199-те долари и крајната цифра е 1879 долари. Да... ептен affordable

А кај нас... цената на телефонот во почетокот би била... околу 750 евра, потоа најмногу би паднала до кај 500 евра. А за толкава сума на пари, телефонот не вреди. Така да подобрi опции би биле HTC Touch Diamond, Samsung I900 и Sony Ericsson X1, секој од овие телефони технички е подобар, оперативниот систем на кој што работат помоќен (Windows Mobile 6.1 Pro), а и во исто време поефтин.
Koj da chill out, nie ili ti?
Veke imam napisano ako poglednes pogore deka ke go ima vo Grcija, megutoa na 11ti samo vo glavnite 22 zemji potoa vo narednite meseci niz cel svet. I uste ednas pogledni, napomenav deka ke se bide do gusha vo dogovori so operatori. Nikoj ne kaza deka ako mi dades 199$ na raka ke ti dadam iPhone.

Druga rabota, ako gi poglednes planovite, imas unlimited 3G za ±30$ mesecno... Treba da napomenam deka se raboti za 3G mobilen? I mislis li deka Diamond Touch ima poevtini planovi ako sakas da go iskoristis 3G? Ne za dzabe zborime za 3G mobilen... Ako ne da go kupam mobilniot ama da zboram na nego, da ne pravam upload download... Deka e mnogu skapo :ha:

A i ako moze da mi pojasnis kako e Win Mobile pojak kako operativen sistem? Toa spored koi kriteriumi?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
starbuck e во право

никој не наведе дека само за 199$ ке ти дадат се си има цена а сепак тука станува збор за 3G технологија :))
вреди си за тија пари
 
V

Vendetta-88

Гостин
Veke imam napisano ako poglednes pogore deka ke go ima vo Grcija, megutoa na 11ti samo vo glavnite 22 zemji potoa vo narednite meseci niz cel svet.
Да, напиша дека ќе го има во Грција, но не напиша дали Грција е или не е во тие 22 главни земји.

I uste ednas pogledni, napomenav deka ke se bide do gusha vo dogovori so operatori. Nikoj ne kaza deka ako mi dades 199$ na raka ke ti dadam iPhone.
Да, рекоа. Не ти, но Freaker, Banzai, goodboy и vik рекоа.

Druga rabota, ako gi poglednes planovite, imas unlimited 3G za ±30$ mesecno...
А јас реков нешто друго? Реков 70 долари (40 за минимален voice план, и додатни 30 за 3G план)

Поентата е дека, во земјите каде што ќе се продава легално, цената се на се е ок. Но кај нас, каде што сеуште нема 3G мрежа, каде што hotspot локациите можеме да ги изброиме на една рака, каде не ни знам дали има детални мапи за градовите освен за Скопје, едноставно 500-750 евра се многу. Овде не може да се искористат предностите што iPhone ги нуди.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,899
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно