1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проценка комплет ПЦ

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од rippermkd, 5 Јануари 2018.

 1. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  phenom II 955 4 jadren
  ASrock 870icafe
  msi gt220 1gb(со aftermaket kuler deepcool) или gigabyte gtx750 2gb GDDR5
  рам 2x4GB kingston na 1600mhz (edniot e fury, drugiot blu)
  напојување MSiinternational 550W real power
  ладење Deepcool neptwin v2
  хард диск 250GB + 320GB (по договор може и 500гб или 1ТБ)
  ново куќиште SAMA GameStorm Freedom Gaming White
  монитор ASUS 19"
  на видеото графичката е гт220

  View: https://www.youtube.com/watch?v=dS6RpvO5wmg

  Напомена: системот доста време седеше во фиока, пред 1 месец го составив за жена ми, ама почна на работа и и треба нешто подвижно (лаптоп, мразам лаптопи ама тоа е...)
  п.с. само што купив zip-ties (некој нека ми го преведи ова) и деновиве ќе го досредам со каблите да не се познаваат.
  п.п.с. се продава без дедо мраз-от внатре :)
   
  На donbobi и DonFrozex им се допаѓа ова.
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,634
  3,649
  12 Јануари 2016
  Машко
  Пластични стеги. :)
   
 3. VerifiedUsers Overlay
  HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,216
  4,666
  4 ноември 2013
  Машко
  Или везици :)
   
 4. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,468
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Или затегачи :)
   
 5. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  543
  494
  27 oктомври 2016
  Во Битола - шпагети! ;)

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 6. VerifiedUsers Overlay
  DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  939
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Define „доста време“ ?
  Шо значи тоа, седел 2-3 години така нечепнат?

  јас сум заинтересиран у последно време да ставам еден ПЦ по дома, ама не знам колку е паметно и исплатливо да се зема на старо...

  Проценка не можам да ти дадам пошо не ги следам цените и трендовите во оваа индустрија, некој што знае нека даде... па ако ти е за продавање и се наџемо на пола пута... :)
   
 7. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  да, 2-3 години во соодветно пакување, 2 пати склопен и расклопен во тие 2-3 години, додека чекав нови конфигурации (одприлика продаден поновиот ПЦ, го склопував овај дури да дојди новата конфигурација).
   
 8. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
 9. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,468
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  5000-6000 само куќиштето , мониторот околу 1500 .
   
 10. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  само куќиштето ново е 1500. додај го рамот. за мониторот се согласувам
   
 11. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,468
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Лошо е тоа што амд греалкава тешко се шитка... За 10.000 има куќишта што се со и5ка процесор , 120гб ссд и т.н Ипак тоа е само моја проценка одприлика. Рамот е 2000 ден приближно. Ипак не би го проценил најмногу од 6-7к со таа гт220 графиката. А со другата не знам точно.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  rgb-to e okolu 500 samo :) ramot odi okolu 1500 plocka...
   
 13. VerifiedUsers Overlay
  igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,066
  3,167
  2 Септември 2012
  Машко
  Другар формирај си цени тогаш и продавај , пазарот ќе каже која е реалната во моментов. :)
   
  На Wizard04, BlueBaron, Paunoli и уште 5 други им се допаѓа ова.
 14. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  444
  243
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
 15. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,605
  13,857
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  плоча и процесор - 2500
  мемории - 2200
  кулер - 1500
  дискови - 600 + 700
  куќиште (25% пониско од продавница)
  gt220 - 700
  монитор - 1000
  напојување 400 ден, 200w real е тоа макс

  топтан 10000
   
  Последна промена: 27 Јануари 2018
Слични теми
 1. Software
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  914
Вчитување...

Сподели

Вчитување...