• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Компјутерските вируси стигнаа и во вселената

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Американската вселенска агенција НАСА потврди дека еден од компјутерите на Меѓународната вселенска станица е заразен со вирус.

Станува збор за Интернет црвот „Gammima.AG“, кој стигнал на вселенската станица со помош на некој пренослив компјутер или USB флеш диск.

Астронаутите користат компјутери на вселенската станица за извршување специфични апликации, играње компјутерски игри или за испраќање електронска пошта на членовите на своите семејства.

Според претставник на НАСА, црвот „Gammima.AG“ не им причинил штета на компјутерите на вселенската станица.

Иако овие компјутери не можат да се поврзат со Интернет, вирусот може да се инсталира на нападнатиот компјутер и да остане скриен во него се додека овој компјутер не се конектира со Интернет.

Извор: А1
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Also Known As: Worm.Win32.AutoRun.bhx [Kaspersky]
Type: Worm
Infection Length: 75,520 bytes
Systems Affected: Windows 98, Windows 95, Windows XP, Windows Me, Windows NT, Windows Server 2003, Windows 2000

When the worm executes, it creates the following files:
%System%\kavo.exe
%System%\kavo0.dll
The file kavo0.dll is then injected into all running processes.
It also creates the following file, which is a copy of Hacktool.Rootkit:
%Temp%\[RANDOM FILE NAME].dll

The worm then copies itself to all drives from C through Z as the following file:
[DRIVE LETTER]:\ntdelect.com

It also creates the following file so that it executes whenever the drive is accessed:
[DRIVE LETTER]:\autorun.inf

Леле замисли и вирусиве отпатуваа во вселената ц ц ц ...
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Ова најверојатно некој татко му го дал усб-то на детето ,он го заразил,па му го дал,на татко му и така се заразиле компјутерите.:LOL::LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.283
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно