• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Компјутерските фирми се жалат

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
КОМПЈУТЕРСКИТЕ КОМПАНИИ ВО МАКЕДОНИЈА ДНЕВНО ГУБАТ И ДО 100 ИЛЈАДИ ЕВРА
Иако компаниите ја поздравија владината одлука сепак се жалат, изгубиле многу пари поради намалената продажба. Очекуваат дека со стапувањето на сила на намалениот данок дополнително ќе се зголеми потрошувачката на нивните производи.

Одлуката за намалување на ддв- то за компјутерите
е изгласана во собранието. Се очекува за една недела да биде објавена во службен весник па потоа да се намалат цените. Покрај компјутерите владата за од 18 на 5 % го намали ддв-то и за лековите и јавниот превоз.

Со ова годишно приходите во буџетот ќе се намалат за околу 16 милиони евра. (канал 5)

(18.09.2007 22:55:44)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Нека се жалат. Маржите им се толкави да комотно можеа да ги намалат и да имаат работа во овој, да речеме, вакуум период.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Ако им е, ќе мораат одма да ги намалат цените кога ќе се намали ддв-то.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,044
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно