• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Компјутерска хигиена: Чистете ја тастатурата редовно!

D

Администратор
31 март 2007
3.730
3.520
www.iwmnetwork.com
Пред недела дена имав проблем со тастатурата... расипав малку вода, и стандардното не ми работеа копчињата... и бидејќи за лаптоп не е така лесно да ја средиш тастатурата, морав да вадам копче по копче и да чепкам... под секое копче што да ти кажам... хаос! лом! Требаше да извадам само 2-3 копчиња врз кои расипав вода, но кога видов што се крие одоздола се опремив со крпи, дезинфекциски препарати и се фатив за работа...

Хигиената е премногу важна и практикувајте ја... барем еднаш месечно потрошете време да ја зачистите тастатурата!

keyboard.jpg
http://www.twentybelow.com/blog/archives/keyboard.jpg
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
Особено ако си пушач и јадеш кикирики и сончоглед редовно, неда ќе е лом:rolleyes:
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Koj ke vadi kopce po kopce? :isplashen: Site znaeme kako treba ama se dodeka ne se pojavi nekoj problem ne ni teknuva da se posvetime na cistenje :rolleyes:
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Зошто копче по копче ? Има 10тина штрафа (барем на мојата) што треба да се отворат, и малку да се зачисти...
Ne sum mnogu vesta so strafovi:) I zatoa sum si pedantna, ne jadam kikiriki ,soncogled i dr nad tastatura, ne pusam i ne pijam nad istata:) Dosega ne sum ja otvorila nikogas (mozebi mi e strav da ne se iznenadam kolku mi e "cista", a isto taka i ne znam dali ke uspejam da ja sklopam kako sto treba) ete zatoa zenskite ne se mnogu vkluceni vo IT :)) (Off topic)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Мојава веќе три години како ја имам,ниту еднаш не е исчистен и гајле нема.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Yup, хигиената на тастатурата е многу важна, имам и IRC лог и од стручно лице за вируси (компјутерски) (се надевам не смета)

<apox> hello i have a virus what can i do?
<apox> ..
<apox> please its urgent
<apox> anyone will help me or i die
<apox> hello i have a virus what can i do?
<pryz> hi
<pryz> what can you tell me about it?
<pryz> apox //!play -trfiles #vh mirc.ini 2000
<pryz> start wtih this
<pryz> see if there's any known trojan mirc scripts
<apox> well pryz i cough .. i feel ill
<pryz> is your computer doing ok?
<pryz> for illness, I am not a doctor
<apox> think we are both sick
<apox> its possible i get a virus from PC?
<pryz> if you don't clean your keyboard every so often
<pryz> and then eat without washing your hands, yes
<pryz> lots of germs on keyboards
<pryz> but I'll try to help with the computer if you want it
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Sekogas koga rabotam na tastatura si gi mijam racete taka da ne mi e prljava.

Имав еден другар што секогаш си ги миеше рацете пред да седне на компјутер. Би го нарекол тоа забегана педантност, иако и јас делумно сум малку забеган во тој поглед (морам да се бањам секој ден, најмалку еднаш, иако ме советуваат дека било штетно за косата).
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Од мојата тастатура редовно вадам пепел од цигари:LOL: :LOL: :LOL:
Среќа што досега не сум пронашол цел пикавец :taz:
Инаку да редовно ја чистам, така што ќе ја удрам од маса неколку пати превртена со типките на доле, и тоа што ќе испадне го собирам со крпа. И тоа е тоа. За подетално чистење кога ќе и правам генералка. Еднаш годишно. :LOL: :LOL:
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.640
187
Јас ја чистам мојата површински, од прашина, пепел, катран, речиси секој ден... ама не сум ја отварал... и не планирам...
 
M

Mr.Alien

Гостин
А бре луѓе, се исплати ли чистење кога нови тастатури има и за 200 - 250 денари? :ua:

@D
Зошто шишето со џин не се гледа цело на сликата:p?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
А бре луѓе, се исплати ли чистење кога нови тастатури има и за 200 - 250 денари? :ua:

@D
Зошто шишето со џин не се гледа цело на сликата:p?

Јас се сомневам дека сликата со тастатурата е на @D :LOL: :LOL: :LOL:
Лично не верувам дека неговата тастатура би дошла до тој степен. :rolleyes:
 

LEGENDA

Intern
21 ноември 2007
2
0
јас мојава не сум га чистел 2 години и сеа да почнем ќе ми треба отприлика 7 дена а
може и повеќе :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.121
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно