• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Компјутерска статистика

Статус
Затворена за нови мислења.

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Во изминатата година ширум светот се продадени околу 270 милиони компјутери, објавија компаниите кои се занимаваат со истражување на ИТ пазарот.

Според податоците на меѓународната компанија IDC, ширум светот лани биле продадени вкупно 269 милиони компјутери, додека според податоците на конкурентскиот Gartner цифрата изнесува 271,2 милиони. Овие бројки претставуваат раст од 13,4% во однос на претходната година.

Пoмеѓу производителите на компјутери, на прво место е американскиот Hewlet Packard кој со 50,5 милиони продадени компјутери зазема 18,8% од пазарот. На второ место е неговиот домашен конкурент Dell со 40 милиони продадени компјутери, односно 14,9% од пазарот, а зад нив следи тајванскиот Acer со 21,2 милиони, или 7,9%.

Во 2008 година се очекува да бидат продаденипреку 300 милиони компјутери.


Извор:Кајгана
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Баш супер што целиот свет станува компјутеризиран.
Во иднина мисла дека кон ова ќе допринесе и програмата „компјутер за секое дете„ за да може и сиромашните држави и грагани да се образоваат компјутерски.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Не се секирај ќе има импланти за девојките да си ги зголемуваат градите:)

Инаку на нашки тоа не е силикон, туку силициум :)

Затоа ќе го отвориме повторно СИЛМАК. Зошто единствена фабрика е кај нас која произведува силициум, и негови руди.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Leleeee se izreziliv so toa "silikon". Ne mi teknuvashe pa se dvoumev pomegju silikon i silicium pa mi dojde brat mi i mi rece: "silikon be!" (ne oti so znae tuku taka mu prdnalo:))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.132
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно